រយៈពេល ១១ ខែ កម្ពុជារកចំណូលបាន៤២០ លានដុល្លារពីការនាំចេញអង្ករ
ភ្នំពេញ ៖  សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា (CRF) បានបង្ហាញថា រយៈពេល ១១ខែ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជានាំចេញអង្ករបានជិត ៦០ម៉ឺនតោន ដោយទទួលបានចំណូលគិតជាទឹកប្រាក់ចំនួន ៤២០លានដុល្លារ ខណៈការនាំចេញស្រូវបានជិត ៤លានតោន គិតជាទឹកប្រាក់ជាង ១១៥៦លានដុល្លារ។
ទិន្នន័យរបស់សហព័ន្ធស្រូវអង្ករ បានបញ្ជាក់ថា ក្នុងរយៈពេល ១១ខែ ​ចាប់ពី​ខែ​មករា​ដល់​ខែវិច្ឆិកា​ ​ កម្ពុជាបាននាំចេញអង្ករបានចំនួនប្រមាណ ៥៩៥ ៦៣០ តោន ដោយក្រុមហ៊ុននាំចេញអង្ករចំនួន ៦០ ក្រុមហ៊ុនទៅកាន់គោលដៅចំនួន ៦០ ដែលក្នុងនោះប្រទេសចិន និងហុងកុងបានចំនួន ១៩៨ ៧៦១ តោន ដែលគិតជាទឹកប្រាក់បានចំនួន ១២៨ លានដុល្លារ ទៅកាន់ប្រទេសនៅទ្វីបអឺរ៉ុបចំនួន ២៦ប្រទេស បានចំនួន ២៤០ ៧៥១ តោន ដែលគិតជាទឹកប្រាក់បានចំនួន ១៧១.៩០ លានដុល្លារ ។
ជាមួយគ្នានេះនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសសមាជិកអាស៊ានចំនួន៦ ប្រទេស បានបរិមាណចំនួន ៧៦ ៥១៤ តោន គិតជាទឹកប្រាក់ចំនួន ៥០.៣៦ លានដុល្លារ និងទៅកាន់គោលដៅផ្សេងទៀតនៅអាហ្វ្រិក មជ្ឈឹមបូព៌ា ..។ល។ ចំនួន ២៦ ប្រទេសបានចំនួន ៧៩ ៦០៤ តោន ដែលគិតជាទឹកប្រាក់បានចំនួន ៧០.៥៤ លានដុល្លារ។
ពូជអង្ករដែលកម្ពុជានាំចេញរួមមាន អង្ករក្រអូប អង្ករសរីរាង្គ អង្ករស អង្ករសំរូប និងអង្ករជប៉ុន។ សម្រាប់ការនាំចេញនេះ ចំពោះប្រភេទអង្ករក្រអូបគ្រប់ប្រភេទចំនួន ៨២.២០% អង្ករស ចំនួន ១៣.១៣% អង្ករចំហ៊ុយ ៣.០៤ % អង្ករសរីរាង្គចំនួន ១.៦១% និង អង្ករសគ្រាប់ខ្លីចំនួន ០.០២%។
ជាមួយគ្នានេះ ប្រទេសកម្ពុជាក៏បាននាំចេញស្រូវចំនួន ៣ ៩២៦ ៥៦៦ តោន ដែលគិតជាទឹកប្រាក់បានប្រមាណជា ១ ១៥៦.៧០ លានដុល្លារ ដែលក្នុងនោះ ៦៤% បាននាំចេញដោយឆ្លងកាត់ការស្នើសុំការបញ្ជាក់ឯកសារនាំចេញ ពីអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច។
​អ្នក​នាំពាក្យ​ក្រសួង​កសិកម្ម​ ​រុក្ខា​ប្រមាញ់​ ​និង​នេសាទ​ លោកជំទាវ ​អ៊ឹម​ ​រចនា​ បាន​លើក​ឡើង​ថា​ ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​រួមគ្នា​រវាង​រដ្ឋាភិបាល​ ​និង​វិ​ស័​យ​ឯកជន​បាន​ជួយ​ដល់​ការនាំចេញ ​ហើយ​ប្រទេស​ចិន​ ​និង​អឺរ៉ុប​ ​គឺជា​ទី​ផ្សារ​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​អង្ករ​របស់​កម្ពុជា​។​
លោកជំទាវ ​អ៊ឹម​ ​រចនា បានមានប្រសាសន៍​ថា​៖​ ​
«​យើង​ធ្វើការ​រួមគ្នា​ ជាមួយនឹង​គោលដៅ​ចម្បង​ក្នុង​ការ​នាំ​មក​នូវ​អត្ថប្រយោជន៍​សេដ្ឋកិច្ច ​សម្រាប់​វិ​ស័​យ​កសិកម្ម​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​ហើយ​ដោយ​ហេតុ​នេះ​ជួយ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​»​។​
សូមបញ្ជាក់ថា សហ​ព័ន្ធ​ស្រូវ​អង្ករ​កម្ពុជាCRF បានកំណត់គោលដៅនាំចេញអង្ករពេញមួយឆ្នាំសម្រាប់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាចំនួន ៧00,000 តោននៅឆ្នាំ២​០​២​៣ និងអង្ករយ៉ាងតិចមួយលានតោននៅឆ្នាំ ២០២៥។
​ជាមួយគ្នា​នេះ​ ​កម្ពុជា​បាន​នាំចេញ​កសិផល​មិន​មែន​អង្ករ​ជិត ​៤​លាន​តោន​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ ​១​១​ ​ខែ​ដំបូង​ ​ដែល​រក​ចំណូល​បាន​ជា​ង​ ​២​.​៥​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។​ ទំនិញ​នាំចេញ​សំខាន់​ៗ​រួម​មាន​ ​អង្ករ​ ​ចេក​ ​ស្វាយ​ ​ដំឡូងមី​ ​គ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទី​ ​ពោត​ ​ប្រេងដូង​ ​ម្រេច​ ​និង​ថ្នាំជក់​។​
​ ​​ក្រសួងកសិកម្មបានគូស​បញ្ជាក់​ថា​ កសិកម្ម​គឺជា​សសរស្តម្ភ​មួយក្នុងចំណោម​សសរស្តម្ភ​ទាំងបួន ​ដែល​ជួយ​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​។ វិ​ស័​យ​នេះ​បាន​រួម​ចំណែកប្រមាណ​ ​២​៤​.​៤​ ​ភាគរយ ​ដល់​ផលិតផល​ក្នុងស្រុក​សរុប​ (​G​D​P​) ​របស់​ប្រទេ​ស ​ក្នុ​ង​ឆ្នាំ​២​០​២​១​​​​​​​ ៕​