ផលប៉ះពាល់ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចនៃជំងឺ Covid-19 លើតំបន់ដែលមានប្រជាជនច្រើនបំផុតនៅលើពិភពលោក កំពុងគំរាមកំហែងដល់ការទទួលបានអាហារូបត្ថម្ភល្អសម្រាប់ប្រជាជនជិត2 ពាន់លាននាក់នៅអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិករួមទាំងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការធំ4នៃអង្គការសហប្រជាជាតិ។
ការសន្និដ្ឋាននៃរបាយការណ៍នេះត្រូវបានចេញផ្សាយដោយអង្គការយូនីសេហ្វ UNICEF អង្គការស្បៀងអាហារ និងកសិកម្មនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ the Food and Agriculture Organisation of the United Nations កម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក World Food Programme និងអង្គការសុខភាពពិភពលោក World Health Organisation។
របាយការណ៍បានរកឃើញថា ប្រជាជនចំនួន 1.9 កោដិនាក់មិនមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការទទួលបានរបបអាហារដែលមានសុខភាពល្អមុនពេលការរីករាលដាលនៃជំងឺ Covid-19 ដែលជាស្ថានភាពមួយកាន់តែអាក្រក់ទៅ ៗ ដោយសារការខូចខាតដែលរាតត្បាតដោយជំងឺ។
តម្លៃស្បៀងអាហារបានកើនឡើងចាប់ពីដើមឆ្នាំ2020 ជាពិសេសចំពោះសាច់ ស៊ុត និងត្រី ក៏ដូចជាបន្លែស្រស់ៗនៅទីផ្សារតាមបណ្តាខេត្តផងដែរ។ ទោះបីជាតម្លៃឡើងថ្លៃក៏ ដោយក៏គ្រួសារជាច្រើនបានកាត់បន្ថយការទទួលទានអាហារ និងភាពចម្រុះនៃរបបអាហារនៅក្នុងប្រភេទអាហារសំខាន់ៗដូចជាផលិតផលដែលសំបូរទៅដោយជាតិប្រូតេអ៊ីនវីតាមីន A និងជាតិដែក។ ផលប៉ះពាល់ទាំងនេះគឺជាការព្រួយបារម្ភបំផុតសម្រាប់សមាជិកគ្រួសារដែលងាយរងគ្រោះជាពិសេសស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ និងកុមារ។
បញ្ហាបានកើនឡើងក្នុងរយៈពេលដែលត្រូវបានស្ទង់មតិ៖ នៅក្នុងខែសីហារបបអាហាររបស់ស្ត្រី 30% មិនបានឈានដល់ភាពចម្រុះអប្បបរមាទេ ប៉ុន្តែបញ្ហានេះបានកើនឡើងដល់ 50%គិតត្រឹមខែវិច្ឆិកា។
គ្រួសារក៏បានប្រើយុទ្ធសាស្រ្តដោះស្រាយជីវភាពរស់នៅដែលមានលក្ខណៈរ៉ាឌីកាល់ច្រើនជាងមុនដូចជាកាត់បន្ថយការចំណាយចាំបាច់លើការអប់រំ និងសុខភាពការលក់ទ្រព្យសម្បត្តិដែលមានផលិតភាពនិងការបញ្ជូនសមាជិកគ្រួសារទៅខេត្តផ្សេងទៀតដើម្បីស្វែងរកការងារធ្វើ។
ជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីកាត់បន្ថយការលំបាក និងឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានពង្រីកកម្មវិធីផ្ទេរសាច់ប្រាក់សង្គមដល់ប្រជាជនងាយរងគ្រោះជាង600,000 នាក់។ ទោះយ៉ាងណាការ វិនិយោគបន្ថែមត្រូវបានទាមទារដើម្បីពង្រីកជំនួយសង្គមបន្ថែមទៀត និងធានាបាននូវការកែលម្អដល់ប្រព័ន្ធស្បៀងអាហារដើម្បីជម្រុញផលិតភាពបង្កើនសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ និងការពារការងារស្របពេលដែលតម្រូវការជំរុញសម្រាប់អាហារដែលផលិត និងកែច្នៃក្នុងស្រុក។
លោកស្រី Foroogh Foyouzat តំណាងអង្គការយូនីសេហ្វប្រចាំនៅកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា ៖ «ការរីកចម្រើនជាច្រើនត្រូវបានធ្វើនៅក្នុងទសវត្សចុងក្រោយនេះ ប៉ុន្តែជំងឺ Covid-19 កំពុងធ្វើឱ្យវឌ្ឍនភាពនោះស្ថិតក្នុងគ្រោះថ្នាក់។ កង្វះអាហារូបត្ថម្ភ គឺជាបញ្ហាប្រឈមរយៈពេលវែងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់ដោយរដ្ឋាភិបាលនិងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍របស់ខ្លួន»។
ក្នុងតំបន់ប្រជាជនជាង 350 លាននាក់នៅអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក មិនបានទទួលអាហារូបត្ថម្ភគ្រប់គ្រាន់នៅក្នុងឆ្នាំ2019 ដែលពាក់កណ្តាលនៃចំនួនប្រជាជនពិភពលោកទាំងមូល។ នៅទូទាំងតំបន់មានកុមារប្រមាណ 74.5លាននាក់ដែលមានអាយុក្រោម 5 ឆ្នាំបានទទួលរងពីការក្រិន (ខ្លីពេកសម្រាប់អាយុរបស់ពួកគេ) និង 31.5 លាននាក់ទទួលរងពីការខ្ជះខ្ជាយ (ស្គមពេកសម្រាប់កម្ពស់របស់ពួកគេ) ។ ភាគច្រើននៃកុមារទាំងនេះរស់នៅក្នុងតំបន់អាស៊ីខាងត្បូងដែលមានកុមារក្រិនជិត56 លាននាក់ និងកុមារដែលខ្ជះខ្ជាយជាង 25 លាននាក់៕