គម្រោង​ព្រែកជីក​ហ្វូណន​តេជោ រំពឹងថា​នឹង​បើកការដ្ឋានសាងសង់នៅឆ្នាំក្រោយ​
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោង​ព្រែកជីក​ហ្វូណន​តេជោ​ ដែលគ្រោង​ចំណាយទុន​ប្រមាណ១៧០០​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ រំពឹងថា​នឹង​បើក​ការដ្ឋានសាងសង់​​នៅឆ្នាំ២០២៤​ខាងមុខនេះ ។ នេះបើតាម​ប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តម ​ស៊ុន ចាន់​ថុល​ ទេសរដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួ​ងសាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូនកាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់​ថុល​ ទេសរដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួ​ងសាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន បាន​មានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា​ ដោយសារតែ​ការ​ដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវ​ទឹក​របស់​កម្ពុជា​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះមានតម្លៃថ្លៃ​ ទើបរាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​​នៅក្នុង​សម័យ​ប្រជុំកាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានអនុម័ត​ឱ្យ​សិក្សា​គម្រោង​ព្រែកជីក​ គឺព្រែកជីក​ហ្វូណន​តេជោ ដើម្បីដឹកទំនិញ​ចេញពីទន្លេ ទៅកាន់សមុទ្រតែម្ដង ដោយមិនចាំបាច់ឆ្លងកាត់​ប្រទេស​វៀតណាម ខណៈ​កំពង់ផែ​កំពត​ក៏​កំពុង​កសាង​ផងដែរ ។​
“នៅពេល​យើង​សាងសង់ព្រែកជីក​នេះរួច យើង​នឹង​ចំណេញវេលា​ដោយសារតែ រយៈចំងា​យ​ខ្លីជាង​មុន ជាក់ស្ដែង​បើយើង​ដឹកតាម​ប្រទេស​វៀតណាម​មានចំណាយ​ប្រមាណ៣៧២គីឡូម៉ែត្រ​ ហើយ​បើ​តា​មផ្លូវទឹក​ថ្មីរបស់​យើង​គឺមានចំណាយតែ ២៣៧​គីឡូម៉ែត្រ​ប៉ុណ្ណោះ ដែលអាច​ចំណេញដល់ទៅ​១៣៥​គីឡូ​ម៉ែត្រ។”
“ព្រែកជីកនេះគឺចំណេញច្រើនណាស់ ដឹកលឿន​រហ័ស​ ហើយសំខាន់​មួយទៀត​គឺទប់​មិន​ឱ្យ​ទឹកលិច​នៅតំបន់ទំនាបនៃខេត្តតាកែវ​​ដែលរាល់ឆ្នាំតំបន់​ខ្លះលិច​ និងតំបន់ខ្លះទៀត​ខ្វះទឹក​ នៅរដូវ​វស្សា ព្រោះ​ការ​សាងសង់​ព្រីកនេះ​មានទ្វារ​ទឹករហូតដល់ទៅ​៣ គឺទ្វារទឹក​នៅតាកែវ​មួយ​ នៅកែបមួយ និងនៅទន្លេ​មេគង្គ​មួយទៀត ។”
តាមពិតទៅ ​ព្រែកជីក​ថ្មីដែលមានប្រវែង​១៨៧​គីឡូម៉ែត្រ​​មិនមែនជីកទាំងអស់ទេ គឺ​ជីកតែ​៧គីឡូម៉ែត្រ​ប៉ុណ្ណោះ ពីព្រោះមានព្រែក​ចាស់ៗ​រួចទៅហើយ​ដែល​ដូនតាខ្មែរ​បានជីក​តាំងពី​រាប់​ពាន់​​ឆ្នាំមុន​​ ដូច្នេះគម្រោង​ព្រែកជីកនេះគឺស្ដារ​ព្រែកដែលមានស្រាប់​ឱ្យធំ និង​ជ្រៅជាង​មុនដើម្បី​អាច​ឱ្យ​នាវា​បើ​កឆ្លងកាត់បាន តែសម្រាប់​តំបន់ណាមិនទាន់មានផ្លូវទឹក​គឺត្រូវជីកបន្ថែម ។
ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា​ ៖
“តាមការ​សិក្សា​ព្រែកជីក​ហ្វូណន​ គឺជា​ផ្លូវទឹកដ៏សំខាន់​ក្នុងសម័យ​ហ្វូណ​ន​ដែល​សម័​យ​កា​លនោះ កម្ពុជា​បានដឹកទំនិញ​របស់ខ្លួនទៅលក់​នៅតំបន់អឺរ៉ុប ពីព្រោះថា​កម្ពុជាសម័យ​ហ្វូណន​គឺរីក​ចម្រើន​សម្បើ​ម​ណាស់​​។”
រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បានសម្រុក​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកាន់តែច្រើន​ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុង​ក្រោយ​នេះ ដូចជា​ផ្លូវល្បឿនលឿន ស្ពានឆ្លងកាត់ទន្លេ​ លើកកម្ពស់​កម្រិតគុណភាព​ផ្លូវជាតិ​សំខាន់ៗ​តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ និ​ងផ្លូវ​ជាតិតាមបណ្ដា​ខេត្តនានា​ ផ្លូវទឹក​​និងកំពង់ផែ​អន្តរជាតិនៅខេត្តព្រះសីហនុ និង​ខេត្តកំពត​ជាដើម ។ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍ទាំងអស់​នេះ បាន និងកំពុងទាក់ទាញការ​វិនិយោគ​នានាពីក្នុង និងក្រៅប្រទេស ចូលមកក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ៕