" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-117483 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
គម្រោង​សាងសង់​​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធំៗចំនួន​៣ ​កំពុង​ដំណើរការ​មានទឹកប្រាក់ជាង ៥,៣ពាន់​លាន​​ដុល្លារ​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុង​រយៈ​ពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយ​នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​ចំណាយថវិកា​រាប់រយ​ពាន់​លានដុល្លារ​អា​មេ​រិក​​សម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ក្នុងនោះដែរ​មានគម្រោង​ហេដ្ឋា រចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗ​ និងធំៗចំនួន​៣ ដែលបាន និងកំពុងដំណើរ​ការអភិវឌ្ឍន៍​មានទឹកប្រាក់សរុបរហូតដល់ប្រមាណ ​៥,៣​ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក និង​សុទ្ធតែជា​គម្រោង​ប្រវត្តិ​សាស្ត្ររបស់កម្ពុជា។
១. គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវ​ល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ – ​បាវិត ៖ គម្រោងនេះ គឺជា​គម្រោង​ផ្លូវល្បឿនលឿនទី២ ​របស់​កម្ពុជា​ បន្ទាប់ពីគម្រោងផ្លូ​វល្បឿនលឿនទី១ ភ្នំពេញ – ក្រុងព្រះសីហនុ ខណៈដែលគម្រោ​ង​ផ្លូ​វល្បឿនលឿនភ្នំពេញ​-បាវិត មួយខ្សែនេះមានតម្លៃប្រមាណ ១,៦៣ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ។ គម្រោង​នេះដែរ គឺជា​គម្រោង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់​កម្ពុ​ជា ព្រោះកម្ពុជាមិនទាន់មានផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​ដែលអាច​តភ្ជាប់ទៅកាន់តំបន់ព្រំដែន​អន្តរជាតិនៅឡើយ ហើយ​រាជរដ្ឋាភិបាលបាន​បើក​ការដ្ឋានសាងសង់ប្រមាណមួយឆ្នាំមកហើយ ។
២.គម្រោងអាកាស​យានដ្ឋាន​អន្តរជាតិតេជោ ៖ គម្រោងនេះ​ក៏ចាត់ទុកជា​គម្រោង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ដែរ ដោយសារ​តែកម្ពុជាមិនទាន់មានអាកាស​យានដ្ឋានដែល​មាន​ស្តង់ដារធំបែបនេះ អាច​ឱ្យយន្តហោះខ្នាតធំៗ​ចុះច​ត​​បាន​ ។ អាកាស​យានដ្ឋាននេះ​គ្រោងចំណា​យ​​​ទឹ​ក​ប្រាក់សាងសង់​រហូតដល់​ប្រមាណ ២ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក ដែល​សព្វ​ថ្ងៃ ​ក្រុមហ៊ុនសា​ង​ស​ង់បានចំណាយ​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណជាង​១១០០​លានដុល្លារអាមេរិករួចទៅហើយ។ តាមផែនការ គម្រោ​ងព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិ​តេជោ​ដំណាក់​កាលទី១​ នឹង​ត្រូវ​ដាក់ដំណើរការ​នៅ​ពាក់​​កណ្ដាលឆ្នាំ២០២៥​ខាងមុខនេះ ។​
៣. គម្រោង​ព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ ៖ គម្រោងព្រែកជីកហ្វូណន​តេជោ បាន និងកំពុង​មមាញឹកក្នុងការរៀបចំទីតាំងដើម្បីប្រារព្វពិធី​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់ជាផ្លូវការ​ ដោយគ្រោងធ្វើឡើង​នៅ​ថ្ងៃទី៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤​ ឆាប់ៗនេះ ក្រោមអធិបតីភាព​សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន​ ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា ។ គម្រោងមួយនេះ ចាត់ទុកជា​គម្រោ​ង​ប្រវត្តិ​សាស្ត្រ​មួយ​ផងដែរ និងជា​គម្រោងផ្លូវទឹក​ថ្មីរបស់​កម្ពុជា​តភ្ជាប់ពី​ទឹកសាប​ទៅកាន់សមុទ្រ​ទឹកប្រៃ​របស់​កម្ពុជា​ ។ នៅពេល​គម្រោងនេះ​សាងសង់រួចរាល់​ កម្ពុជារំពឹង​នឹង​មានឯករាជ្យ​ភាព​ខាង​ផ្លូវ​ទឹក​ ដោយ​រា​ល់​ទំនិញ​នាំចេញ-នាំចូល​លែង​ពឹង​លើ​ផ្លូវទឹកប្រទេស​ជិត​ខាង (វៀតណាម)​ដូចមុនទៀតហើយ ។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ វាក៏ជា​មធ្យោបាយធ្វើ​ដំណើរតាមផ្លូវទឹកដែលអាច​ស្រូវទាប​ទាញ​ទេសចរអន្តរជា​​តិ​បា​នមួ​យ​ក​ម្រិ​ត​ទៀត។ គម្រោង​នេះ គ្រោងនឹង​ចំណាយថវិកា​ប្រមាណ ១ ៧០០​លានដុល្លារ​អាមេរិក​សម្រាប់ដំណើរការ​សាងសង់​ ។
តាមរយៈ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធំៗទាំង៣ អាច​ជួយឱ្យកម្ពុជា​ក្លាយជាប្រទេស​កាន់តែទាក់​ទាញលើការ​វិនិយោគ និងវិស័យទេសចរ​ណ៍​ ជាពិសេសជួយសម្រួលដល់ការដឹកជញ្ជូន ដែលធ្វើឱ្យការចំណាយលើការដឹកជញ្ជូន​កាន់តែធ្លាក់ចុះទាប ​៕