យោងតាមសារជាសំលេងរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុនសែន ដែលត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈនៅព្រឹកនេះវ៉ាក់សាំងស៊ីណូវាក់ Sinovac នឹងមកដល់ប្រទេសកម្ពុជានៅថ្ងៃទី26 ខែមីនាឆ្នាំ2021 ដើម្បីចូលរួមជាមួយថ្នាំស៊ីណូហ្វាមចំនួន 40 ម៉ឺនដូស ដែលបានផ្តល់ដោយប្រទេសចិន និងចំនួន 320,000 ដូសនៃវ៉ាក់សាំងអាស្ត្រាហ្សេនេកា AstraZeneca ដែលត្រូវបានផ្តល់ឱ្យតាមរយៈយន្តការ COVAX ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុនសែន បានមានប្រសាសន៍ថា៖«វ៉ាក់សាំងស៊ីណូវាក់នឹងមកដល់ប្រទេស កម្ពុជានៅថ្ងៃទី26 ខែមីនាឆ្នាំ2021 នេះបើយោងតាមការជូនដំណឹងពីភាគីមិត្តចិន និងវ៉ាក់សាំងស៊ីណូហ្វាមដែលឧបត្ថម្ភដោយប្រទេសចិនចំនួន 400,000ដូសទៀត ត្រូវបានសង្ឃឹមថានឹងមកដល់ទីនេះមុនចូលឆ្នាំខ្មែរ»។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានបញ្ជាក់ថាចាប់តាំងពីចាប់ផ្តើមយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងនៅថ្ងៃទី 10ខែកុម្ភៈឆ្នាំ 2021 ប្រជាជនជាង 300,000 នាក់ត្រូវបានចាក់វ៉ាក់សាំងក្នុងនោះមាន 198,400នាក់ជាជនស៊ីវិល និងជាង100,000នាក់ជាមន្រ្តីកងខេមរភូមិន្ទ និងប៉ូលីស។ដោយចាក់លើកទី1 ជូនកងកម្លាំងកើនដល់ចំនួនសរុប109,756នាក់ ខណៈចាក់លើកទី2បានចំនួន 81,371នាក់។ក្រសួងសុខាភិបាលបានចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-19 ស៊ីណូហ្វាម (Sinopharm) និង អាស្រ្តាហ្សេនីកា (Astra Zeneca) ជូនជនស៊ីវិលទូទាំងប្រទេស៖Sinopharm ដែលបានចាក់សរុបចំនួន៖ 142,614នាក់ ។Astra Zeneca ដែលបានចាក់ សរុបចំនួន៖ 55,833នាក់។
សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន បានប្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋកុំឱ្យគិតពីវ៉ាក់សាំងចិនSinopharm ឬវ៉ាក់សាំងរបស់ឥណ្ឌា Astra Zeneca ក្នុងពេលដែលកម្ពុជាមិនទាន់មានវ៉ាក់សាំងគ្រប់គ្រាន់ ដើម្បីចាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងពេលតែមួយ សំខាន់ គឺមានវ៉ាក់សាំងសម្រាប់ចាក់។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីលើកឡើងថា៖«សម្រាប់នៅប្រទេសកម្ពុជា វ៉ាក់សាំង AstraZeneca ត្រូវបានគេយល់ថា ជាវ៉ាក់សាំង ដែលមានសុវត្ថិភាព ហើយអង្គការសុខភាពពិភពលោក ក៏កំពុងតែការពារវ៉ាក់សាំង AstraZeneca នេះដែរ ប៉ុន្តែបញ្ហារបស់យើង ស្ថិតនៅត្រង់ថា គឺយើងមិនមានវាក់សាំងគ្រប់គ្រាន់ ដើម្បីចាក់ជូនទាំងអស់គ្នាក្នុងពេលតែមួយនោះទេ»។
សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន បានឱ្យដឹងថា វ៉ាក់សាំង Sinovac មិនបានកំណត់អាយុនោះទេ នៅប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី បានដំណើរការចាក់ ស៊ីណូវ៉ាក់ ដែលជាប្រទេសលំដាប់ទី 4 ដែលមានប្រជាជនច្រើនជាងគេ។ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានបញ្ជាទិញ វ៉ាក់សាំងនេះ ចំនួន 1.5 លានដូស។ ប្រទេសកម្ពុជាបានចេញការអនុញ្ញាតឱ្យប្រើប្រាស់ជាបន្ទាន់ (EUA) សម្រាប់វ៉ាក់សាំងស៊ីណូវាក់ផលិតដោយចិនប្រឆាំងនឹងកូវីដ នៅថ្ងៃទី12 ខែកុម្ភះឆ្នាំ2021 ។ វាជាវ៉ាក់សាំងស្ថិតក្នុងចំណោមវ៉ាក់សាំងទាំង 3 ដែលត្រូវបានអនុញ្ញាតចាក់ឱ្យប្រជាជន។ ឯវ៉ាក់សាំង 2ទៀត គឺវ៉ាក់សាំងស៊ីណូហ្វាម Sinopharmនិងវ៉ាក់សាំងAstraZeneca អាស្ត្រាហ្សេនេកា៕