" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-48520 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ជប៉ុនប្រើបច្ចេកវិទ្យាទាញយកអត្ថប្រយោជន៍មិនអាចកាត់ថ្លៃបានពីគ្រោះមហន្តរាយនៃកម្លាំងខ្យល់ព្យុះ
ជប៉ុន ៖ ជប៉ុន ដែលជាមហាអំណាចលេខ៣លើពិភពលោក ហើយក៏ត្រូវបានគេទទួលស្គាល់ថាជាប្រទេសដែលរងគ្រោះដោយសារតែគ្រោះធម្មជាតិខ្លាំងជាងគេផងដែរ រាប់ទាំងគ្រោះរញ្ជូយដី បន្ទុះភ្នំភ្លើង ជាពិសេស ខ្យល់ព្យុះតែម្តង ដោយសារតែជាប្រទេសប្រជុំកោះដ៏ធំមួយ។
យោងតាមការសិក្សារបស់ក្រុមអ្នកស្រាវជ្រាវចុងក្រោយនេះបានបង្ហាញថា ប្រទេសជប៉ុន គិតជាមធ្យមជារៀងរាល់ឆ្នាំគឺបានប្រឈមមុខទៅនឹងខ្យល់ព្យុះទីហ្វុង និងព្យុះត្រូពិចតូច-ធំ ប្រមាណ ២៦ដង ខណៈដែលក្រុមអ្នកជំនាញឧតុនិយមបានព្យាករណ៍ថា គ្រោះធម្មជាតិទាំងនេះនឹងអាចបន្តកើនឡើងចំនួនច្រើនជាងនេះ និងមានកម្លាំងខ្លាំងក្លាជាងបច្ចុប្បន្ន ដោយសារតែបញ្ហាបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុរបស់សកលលោក។ សេដ្ឋកិច្ចរបស់ជប៉ុនមួយចំនួនធំត្រូវបានទទួលរងការខាតបង់មិនតិចនោះទេជារៀងរាល់ឆ្នាំដោយសារតែកត្តាធម្មជាតិទាំងនោះ។
ដោយសារមើលឃើញពីផលប៉ះពាល់ទាំងនេះ ក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មកើតថ្មីមួយ (Startup) មានឈ្មោះថា Challenergy ដែលបានបង្កើតឡើងកាលពីឆ្នាំ២០១៤ ក្រោយពេលមានវិនាសកម្មដ៏អាក្រក់ឆ្នាំ២០១១នៅរោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរនៅ Fukushima នោះ បានបង្ហាញពីគោលបំណងធំបំផុតរបស់ខ្លួនក្នុងការទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ពីគ្រោះធម្មជាតិទាំងនោះមកជំនួសវិញ។
Challenergy បានបង្កើតនូវប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាដ៏ទំនើបមួយដែលអាចទាញយកថាមពលចេញពីខ្យល់ព្យុះគ្រប់កម្រិត បំប្លែងទៅជាថាមពលអគ្គិសនីដ៏ច្រើនលើសលប់មករក្សាទុកសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ក្នុងតំបន់ ឬអាចនាំចេញទៅលក់នៅក្រៅប្រទេសក៏បាន ខណៈដែលនៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ជប៉ុន បានពឹងផ្អែកសំខាន់តែទៅលើថាមពលដែលទាញចេញពីពន្លឺព្រះអាទិត្យ។
លោក Atsushi Shimizu ស្ថាបនិករបស់ក្រុមហ៊ុន Challenergy បានបញ្ជាក់ថា គោលបំណងតែមួយគត់របស់ក្រុមហ៊ុននៅពេលនេះគឺការទាញយកថាមពល និងអត្ថប្រយោជន៍ដ៏លើសលប់ចេញពីខ្យល់ព្យុះទាំងឡាយនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន ហើយគួរតែពិចារណាថា គ្រោះធម្មជាតិទាំងនោះគឺមិនត្រឹមតែជាគ្រោះមហន្តរាយប៉ុណ្ណោះទេ តែវាក៏ជាប្រភពថាមពលដ៏មានសក្តានុពលបំផុត។ គួរឲ្យដឹងដែរថា ម៉ាស៊ីនតួប៊ីនយក្សរបស់ក្រុមហ៊ុន Challenergy បានបំពាក់នូវបច្ចេកទេសដ៏រឹងម៉ាំ មានកម្លាំងខ្លាំងក្លាអាចទប់ទល់នឹងវិនាសកម្មធម្មជាតិដែលបណ្តាលមកពីខ្យល់ព្យុះ និងនៅតែបន្តដំណើរការជាធម្មតាគ្រប់លក្ខខណ្ឌនៃកម្រិតព្យុះមានឈ្មោះថា Magnus Vertical Axis Wind Turbine ​ដោយស្លាបចក្ររបស់វាដ៏ធំអាចរំកិលខ្លួនបានយ៉ាងងាយស្របទៅនឹងអ័ក្សរបស់ខ្យល់ និងអាចទាញយកថាមពលបានយ៉ាងច្រើន ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ៕