ភ្នំពេញ ៖ ទ្រព្យសកម្មរបស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២១ បានកើនឡើង ១៧% (ដល់ ៤០,១ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៩,៨ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០ ដែលក្នុងនោះឥណទានអតិថិជនបានកើនឡើង ២៥,៦% (ដល់ ៣៤,៦ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៨,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ជាមួយនឹងគណនីចំនួន ២ លានគណនី។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ចុងក្រោយរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
ឥណទានទាំងនេះបានផ្តល់ទៅកាន់វិស័យសំខាន់ៗក្នុងសេដ្ឋកិច្ចរួមមាន ៖ ក្រុមគ្រួសារ ៣៣,៣% (មានកំណើន ២,៨%) ពាណិជ្ជកម្ម និងជំនួញ ២១,៨% (មានកំណើន ១៩,៩%) កសិកម្ម ១៨,៨% (មានកំណើន ១៣,៦%) សេវាកម្ម ១៤,១% (មានកំណើន ០,៥%) ដឹកជញ្ជូន ៥,៥% (មានកំណើន ១,៥%) សំណង់ ៣,៨% (មានកំណើន ៨,១%) កម្មន្តសាល ១,៥% (មានកំណើន ៧៩,៨%) និងផ្សេងៗ ១,២% (ថយចុះ -២១,៣%)។
ទន្ទឹមនេះ ប្រាក់បញ្ញើវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកើន ២០,២% ដល់ ១៧,៧ ទ្រីលានរៀល (ស្មើនឹង ៤,៣ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ដោយមានគណនីចំនួន ២,៨ លានគណនី។
គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមានបណ្តាញប្រតិបត្តិការគ្របដណ្តប់ទូទាំងប្រទេស ដែលមានការិយាល័យចំនួន ១ ១៩៩ ទីតាំង និងបានធ្វើទំនើបកម្មលើសេវាកម្មរបស់ខ្លួន ដូចជា ឥណទាន ប្រាក់បញ្ញើ ការផ្ទេរប្រាក់ ធនាគារចល័ត និងការដក និងដាក់ប្រាក់តាមម៉ាស៊ីន ATM ជាដើម ដែលធ្វើឱ្យអតិថិជនមានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការបានកាន់តែច្រើន។ អត្រាការប្រាក់បញ្ញើជាមធ្យមរបស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុជារៀល និងជាដុល្លារអាមេរិកបានថយចុះមក ៧,១៩% និង ៦,៩២% រៀងគ្នា ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០ (៧,៥៩% និង ៧,៤៤%)។ ទន្ទឹមនេះ អត្រាការប្រាក់ឥណទានជាមធ្យមជារៀល និងដុល្លារអាមេរិកក៏មានការថយចុះផងដែរពី ១៧,១៣% និង ១៥,២៦% នៅឆ្នាំ២០២០ មក ១៦,៧២% និង ១៤,៧២% រៀងគ្នា៕