ភ្នំពេញ ៖ នៅដើមឆ្នាំ២០២៦នេះ ខេត្តកំពត ទទួលបានគម្រោងវិនិយោគលើតំបន់សេដ្ឋកិច្ចចំនួន២បន្ថែមទៀត ដែលគម្រោងទាំង២ នេះមានទុនវិនិយោគសរុបចំនួន ១៨៥លានដុល្លារអាម៉េរិក និងអាចបង្កើតការងារជាបឋមជូនពលរដ្ឋជាង៥០០កន្លែង ។ នេះបើតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់គណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជានៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា។ ។
បើតាមគណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជាបានបង្ហាញទីតាំងនៃគម្រោងវិនិយោគលើតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសទាំង២ ដោយតំបន់សេដ្ឋកិច្ចកំពតហ៊្វូជាន ស្ថិតនៅក្នុងស្រុកជុំគិរី តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ៤១ ក្នុងទំហំទុនវិនិយោគ ១២០លានដុល្លារអាម៉េរិក និងមួយទៀត គឺតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ខេភី យ៉ញ ស្ថិតនៅក្នុងក្រុងបូកគោខេត្តកំពត តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ៣ ក្នុងទំហំទុនវិនិយោគ ៦៥លានដុល្លារអាម៉េរិក ។
តាមរយៈការវិនិយោគតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសទាំង២នេះ នឹងអាចទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគថ្មីបន្ថែម ជាពិសេស គម្រោងវិនិយោគលើឧស្សាហកម្មចូលទៅក្នុងខេត្តកំពត ស្របពេលសក្ដានុពលរបស់ខេត្តជាប់មាត់សមុទ្រមួយនេះមានភាពទាក់ទាញស្រាប់ ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលបានចំណាយថវិការាប់រយលានដុល្លារអាម៉េរិក អភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមានផ្លូវជាច្រើនខ្សែតភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ និងពីបណ្តាខេត្តមួយចំនួនមួយ ដើម្បីងាយស្រួលឆ្ពោះទៅខេត្តកំពត ដូចជា ផ្លូវជាតិលេខ២ លេខ៣ លេខ៣១ ផ្លូវជាតិលេខ៣៣ និងផ្លូវជាតិលេខ៤១ជាដើម ។
គួរបញ្ជាក់ថា ចាប់តាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាលបានបើកសម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់កំពង់ផែទឹកជ្រៅដំណាក់កាលទី ១ក្នុងខេត្តកំពត បានជំរុញឱ្យសក្ដានុពលខេត្តកំពត ជាពិសេសតំបន់តាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិសំខាន់ៗទៅកាន់ខេត្តកំពតកាន់តែមានភាពទាក់ទាញ និងការវិនិយោគ ។ ជាក់ស្ដែងតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ៣ និងផ្លូវជាតិលេខ៤១ មានការទាក់ទាញការវិនិយោគកាន់តែខ្លាំងឡើង ដោយវិនិយោគបានសំឡឹងមើលពីឱកាសវិនិយោគសាងសង់រោងចក្រ ឃ្លាំង និងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសជាដើម ។
កាលពីចុងខែមករា កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានណែនាំឱ្យក្រុមការងារគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ និងអាជ្ញាធរក្នុងខេត្តកំពត ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់អនុវត្តការងារ ដើម្បីបង្កើនសមិទ្ធផលថ្មី ក៏ដូចជាដើម្បីប្រែក្លាយខេត្តកំពតទៅជារបៀងសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំរបស់ជាតិ ដោយក្នុងនោះ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់លើការអនុវត្តផែនការអភិវឌ្ឍន៍ប្រចាំឆ្នាំ កម្មវិធីវិនិយោគ៣ឆ្នាំរំកិល គម្រោងវិនិយោគរបស់រដ្ឋ និងវិស័យឯកជននានា ជាពិសេសពន្លឿនការរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងតភ្ជាប់បណ្តាញអគ្គិសនី និងទឹកស្អាតជូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យបានគ្រប់ខ្នងផ្ទះ។ ក្រៅពីនេះ ត្រូវកសាងខឿនទេសចរណ៍ខេត្តកំពត ដោយចាប់ផ្តើមពីការអភិវឌ្ឍតាមសហគមន៍ ដូចជាផ្លូវចូល ចំណតរថយន្ត បន្ទប់ទឹកសាធារណៈ ជាដើម ដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ បង្កើនចំណូល និងកាត់បន្ថយបំណុលគ្រួសារ ព្រមទាំងបង្កើនផ្នត់គំនិតជាសហគ្រិនមូលដ្ឋាន ព្រមទាំងគំនិតច្នៃប្រឌិតក្នុងការបង្កើតមុខរបរឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ ។
ភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុវប្រចាំខេត្តកំពត និងកែប លោក លឹម រដ្ឋា បាននិយាយថា តាមរយៈគម្រោងវិនិយោគធំៗនៅក្នុងខេត្តកំពត និងកែប ដូចជាគម្រោងព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ គម្រោងកំពង់ផែទឹកជ្រៅ នឹងធ្វើឱ្យខេត្តទាំងពីរនេះ ក្លាយជាគោលនៃការវិនិយោគរបស់វិនិយោគិនទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ។ ប៉ុន្តែដោយសារស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសកល និងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា នៅមិនទាន់ប្រសើរ ការទាក់ទាញនូវវិនិយោគិនថ្មីៗ ក៏មិនទាន់ខ្លាំងប៉ុន្មានដែរ ដោយរំពឹងថា រយៈពេល ៣ ទៅ ៥ឆ្នាំខាងមុខទៀត អាចនឹងមានការវិនិយោគច្រើន ហើយនឹងធ្វើឱ្យតម្រូវការនៃការប្រើប្រាស់ដីធ្លីក្នុងខេត្តជាប់សមុទ្រទាំងនេះមានកំណើនខ្ពស់ ៕