ភ្នំពេញ ៖ ជាទូទៅ ការបន្តសិក្សាថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យ ឬថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាត្រូវទាមទារឲ្យមានការចំណាយច្រើនជាងការសិក្សានៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ ដែលជាឧបសគ្គសម្រាប់សិស្ស-និស្សិតមួយចំនួនដែលមានជីវភាពខ្សត់ខ្សោយ។ ដោយមើលឃើញពីភាពលំបាករបស់សិស្ស-និស្សិតក្រីក្រទាំងនេះ គ្រឹះស្ថាន ខេម៉ា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បានបង្កើតផលិតផលឥណទានសិក្សា ដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់បណ្តាសិស្ស-និស្សិតដែលខ្វះលទ្ធភាពបានបន្តការសិក្សារបស់ខ្លួន។
ជាក់ស្ដែង នៅពេលបច្ចុប្បន្ន គ្រឹះស្ថាន ខេមា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បានសហការជាដៃគូជាមួយវិទ្យាស្ថានកសិកម្ម ព្រែកលៀប រួចរាល់ ដូច្នេះសម្រាប់សិស្ស-និស្សិត ដែលមានបំណងបន្តការសិក្សាផ្នែកកសិកម្មនៅវិទ្យាស្ថានកសិកម្មព្រែកលៀប ប៉ុន្តែមានបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុ អាចពិចារណាលើប្រភេទឥណទានសិក្សាដែលផ្តល់ដោយគ្រឹះស្ថាន ខេមា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ លីមីតធីត បាន។
លោក សុខ សំណាង ដែលជានាយកនៃនាយកដ្ឋានទីផ្សារ និងអភិវឌ្ឍផលិតផលនៃគ្រឹះស្ថាន ខេមា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បានឲ្យដឹងថា គ្រឹះស្ថាន ខេមា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ លីមីតធីត ផ្តល់ជូនកម្ចីសម្រាប់សិស្ស-និសិ្សតក្រីក្រ ខ្វះលទ្ធភាព ដើម្បីបានបន្តការសិក្សា និងជាការលើកស្ទួយធនធានមនុស្សឲ្យកាន់តែរីកចំរើន និងដើម្បីអាចបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្របានដោយជោគជ័យ។
លោកបានបញ្ជាក់ឲ្យដឹងថា ដោយមានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការចាប់ដៃគូជាមួយវិទ្យាស្ថានកសិកម្មព្រែកលៀប បច្ចុប្បន្ននេះ ចំពោះសិស្ស-និស្សិតវិទ្យាស្ថាន កសិកម្មព្រែកលៀប ដែលទទួលបានអាហារូបករណ៍ក្រៅប្រទេស ដូចជា ប្រទេសអ៊ីស្រាអែល ជាដើម គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ខេមា បានផ្តល់ជូននូវកម្ចីដែលជួយដល់ពួកគាត់ក្នុងការទិញសំបុត្រយន្តហោះ ឬក៏ទុកសម្រាប់ប្រើប្រាស់ប្រចាំខ្លួនជាដើម។
និស្សិតកម្ពុជាទាំងនោះ នឹងត្រូវទៅហាត់ការដោយផ្ដោតលើមុខវិជ្ជាស្តង់ដារកសិកម្មអន្តរជាតិ សេដ្ឋកិច្ចកសិកម្ម ការការពារដំណាំ គម្រោងស្រាវជ្រាវ អភិរក្សធនធានដី មូលដ្ឋានគ្រឹះនៃប្រព័ន្ធស្រោចស្រពបែបទំនើប បច្ចេកទេសក្រោយពេលប្រមូលផលបន្លែ និងផ្លែឈើ ការធ្វើកសិកម្មឈើហូបផ្លែ និងនិរន្តរភាពកសិកម្ម ហើយជំនាញដែលបានអនុវត្តនៅកសិដ្ឋានរួមមាន ការចិញ្ចឹមមាន់ ការប្រមូលផល ការវេចខ្ចប់ ដំណាំផ្កា ការបណ្តុះផ្សិត និងគ្រាប់ពូជ។
ទាក់ទងនឹងលក្ខខណ្ឌនៃស្នើសុំឥណទាននេះ លោក សុខ សំណាង បានបន្ថែមឲ្យដឹងថា សម្រាប់សិស្ស-និស្សិតដែលស្នើសុំកម្ចី ត្រូវមានលក្ខខណ្ឌដូចជា ៖