ភ្នំពេញ ៖ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០ ជាការកត់សម្គាល់គេឃើញមានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍៍អចលនទ្រព្យមួយចំនួន ដូចជា គម្រោង បុរី បណ្តុំផ្ទះល្វែង និងគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ដីឡូត៍ ចាប់ផ្ដើមជួបប្រទះនឹងបញ្ហា ដោយមិនអាចបញ្ចប់ការស្ថាបនាជូនអតិថិជនបានទាន់ពេលវេលា ហើយក៏មានម្ចាស់គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យមួយចំនួន ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋដែលជាអតិថិជន ស្នើសុំឱ្យក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និសំណង់ ជួយរកដំណោះស្រាយផងដែរ ។ ជាលទ្ធផលក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានជួយសម្របសម្រួល និងដោះស្រាយជូនអតិថិជនជាមួយគម្រោងដែលមានបញ្ហាបានជោគជ័យជាបន្តបន្ទាប់ដោយប្រើប្រាស់យន្តការចំនួន ៦ចំណុច ។
នៅក្នុងរបាយការណ៍របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានបង្ហាញពីយន្តការចំនួន ៦ចំណុច ដែលក្រុមការងារជំនាញរបស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី បានអនុវត្តន៍ និងទទួលបានលទ្ធផលផ្លែផ្កាជាវិជ្ជមាន ដែលក្នុងនោះរួមមាន ទី១. ការស្រាវជ្រាវ និងផ្អាកការផ្ទេរកម្មសិទ្ធិអចលនវត្ថុរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធ, ទី២. ផ្អាកការទិញលក់ និងទប់ស្កាត់ការចុះបញ្ជី , ទី៣. ប្រមូលទិន្នន័យ កំណត់បញ្ហា និងសម្របសម្រួលដោះស្រាយ , ទី៤. សុំគោលការណ៍ពីថ្នាក់ដឹកនាំ និងដាក់ចេញវិធានការដោះស្រាយ , ទី៥. លើកលែងពន្ធអាករ និងកម្រៃសេវាសរិយោដី ហើយទី៦. ត្រួតពិនិត្យ និងតាមដានការអនុវត្ត ។
បើតាមក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានឱ្យដឹងថា ដើមហេតុដែលនាំឱ្យមានបញ្ហាសម្រាប់គម្រោង បុរី បណ្តុំលំនៅដ្ឋាន ដីឡូត៍ និងខុនដូ គឺដោយសារតែមុនវិបត្តិកូវីដ១៩ តម្លៃអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាបានហក់ឡើងខ្ពស់ជាមួយនឹងទីផ្សារដំណើរការល្អ ធ្វើឱ្យប្រជាជនទូទៅ រួមទាំងអ្នកវិនិយោគ បាននាំគ្នាសម្រុកវិនិយោគទិញអចលនទ្រព្យ (ដីធ្លី ផ្ទះ និងខុនដូ ) ។ លុះនៅពេលមានវិបត្តិកូវីដ១៩ចូលមកដល់ ធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកមានភាពមិនច្បាស់លាស់ ហើយសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានការធ្លាក់ចុះ ។ ក្រោយវិបត្តិកូវីដ១៩ បានតែបន្តិច ក៏មានព្រឹត្តិការណ៍ធំៗលើពិភពលោក គឺសង្គ្រាមរុស្ស៊ី – អ៊ុយក្រែន និងសង្គ្រាមអ៊ីស្រាអែល – ហាម៉ាស ផ្ទុះឡើង ។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មលើពិភពលោក ជាពិសេស រវាងប្រទេសមហាអំណាចធំៗ ក៏កើតឡើងជាថ្មីម្ដងទៀត ទើបធ្វើឱ្យទុនង្វិលសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍គម្រោងអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាចាប់ផ្ដើមមានបញ្ហា ហើយក៏ធ្វើឱ្យគម្រោងមួយចំនួនចាប់ផ្ដើមជួបបញ្ហា សាងសង់យឺត និងមិនទាន់ទទួលបានបណ្ណកម្មសិទ្ធិអចលនវត្ថុជាដើម។
គួររម្លឹកថា ក្រោយទទួលបានការសម្របសម្រួល និងដោះស្រាយពីក្រុមការងារជំនាញរបស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ប្រជាពលរដ្ឋជាអតិថិជនរបស់គម្រោងដែលមានបញ្ហានោះ បានសាទរ និងទទួលយកដំណោះស្រាយយ៉ាងសប្បាយចិត្ត ដោយសារអតិថិជនបានទទួលប្លង់កម្មសិទ្ធិកាន់កាប់អចលនវត្ថុស្របច្បាប់ ។ ជាក់ស្ដែង អតិថិជនរបស់ បុរី ឡេង ណាវ៉ាត្រា , បុរី ម៉នដានី , បុរី VIP និងគម្រោងបុរី ដីឡូត៍ មួយចំនួនទៀត បានមកទទួលយកប្លង់កម្មសិទ្ធិពីក្រសួងរៀបចំដែនដីរួចរាល់ ហើយក្រសួងក៏កំពុងបន្តនីតិវិធីក្នុងការសម្របសម្រួល និងដោះស្រាយជូនជាបន្តបន្ទាប់ ។
ដោយឡែក ចំពោះគម្រោងដែលម្ចាស់ជាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍គេចវេស ឬមិនទទួលខុសត្រូវ (ជាប់ពន្ធនាគារ ឬភៀសខ្លួនទៅក្រៅប្រទេស) ក្រសួងបាន និងកំពុងស្វែងរកអ្នកវិនិយោគថ្មីចូលសង់ អភិវឌ្ឍបន្ត ធ្វើឱ្យគម្រោងនោះបានដំណើរការទៅមុខ ដើម្បីបញ្ចប់វិវាទក្នុងសង្គមឱ្យបានដាច់ស្រឡះ ។ ជារួម នៅក្នុងចក្ខុវិស័យ និងគោដៅចម្បងរបស់ក្រសួង គឺការកសាងឱ្យមានទ្រនំសុភមង្គល និងភូមិឋានក្សេមក្សាន្ត ដោយត្រូវរៀបចំឯកសារច្បាប់ រៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ជំរុញឱ្យមានការបញ្ចុះអត្រាការប្រាក់សម្រាប់កម្ចីទិញផ្ទះ និងការទប់ស្កាត់កុំឱ្យមានបញ្ហាកើតឡើងជាថ្មី៕