រតនគិរី ៖ ជនជាតិដើមភាគតិចនៅតំបន់ភូមិភាគឦសាននៃប្រទេសកម្ពុជា បានបង្ហាញអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ កក់ក្ដៅ និងសុវត្ថិភាព ក្នុងការបង្កបង្កើនផលលើដីធ្លីរបស់ខ្លួន ដោយលែងបារម្ភ និងភ័យខ្លាចមានអ្នកណាមកបំពានយកដីរបស់ពួកគេទៀតហើយបន្ទាប់ពីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានចុះបញ្ជី និងចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិសមូហភាពជូនជាបន្តបន្ទាប់ ។
លោក មួង វេត ជនជាតិដើមភាគតិចគ្រឹង រស់នៅភូមិខ្មែង ឃុំប៉ូយ ស្រុកអូរជុំ ខេត្តរតនគិរី បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា មុនពេលមានយុទ្ធនាការចុះបញ្ជីដីធ្លី និងចេញបណ្ណសម្គាល់ម្ចាស់កម្មសិទ្ធិដីធ្លី ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងសហគមន៍មានក្ដីព្រួយបារម្ភ និងភ័យខ្លាច ចំពោះបុគ្គលមានទ្រព្យសម្បត្តិមួយចំនួនមកទន្ទ្រាន និងរំលោភយកដីរបស់ពួកគាត់ ពីព្រោះថា ដីធ្លីដែលបងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិចអាស្រ័យផល ភាគច្រើនមិនមានអ្វីជាអំណះអំណាងថា ដីនោះជាដីកម្មសិទ្ធិរបស់ពួកគាត់ឡើយ ។ ប៉ុន្តែនៅក្រោយពេលដែលរដ្ឋាភិបាលបានវាស់វែង ចុះបញ្ជី និងចេញបណ្ណសម្គាល់ម្ចាស់កម្មសិទ្ធិសមូហភាពជូនបងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិចក្នុងសហគមន៍ដូចពេលនេះ គឺអស់បារម្ភ និងភ័យខ្លាចដូចមុនទៀតហើយ ។
លោកបន្តថា ៖
«កន្លងមកនៅក្នុងសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចក្នុងភូមិខ្មែរ ឃុំប៉ូយ ក៏មានបញ្ហាទំនាស់ទាស់ទែងរឿងព្រំប្រទល់ដីដែរ ហើយមេភូមិ មេឃុំ ក៏បានដោះស្រាយជាបន្តបន្ទាប់ ។ ដោយឡែក នៅពេលដែលពួកគាត់ទទួលបានបណ្ណកម្មសិទ្ធិគ្រប់គ្នា និងបញ្ជាក់ពីព្រំដីច្បាស់លាស់ បញ្ហានេះនឹងលែងមាន ហើយពួកយើងនឹងរស់នៅកាន់តែសុខសាន្តត្រាណជាមួយគ្នា»។
ស្រដៀងគ្នានេះដែរ លោក ញឿក ហឿ ជនជាតិដើមភាគតិចគ្រឹង រស់នៅក្នុងភូមិ/ឃុំ ជាមួយគ្នាក៏បាននិយាយរៀបរាប់ថា កន្លងមកមានបុគ្គលមួយចំនួនដែលមានប្រភពមិនច្បាស់លាស់ ឬមកពីណាផងនោះបានចូលក្នុងសហគមន៍ និងមានចេតនាចង់ទន្ទ្រានយកដីធ្លីដែលពួកគាត់កំពុងអាស្រ័យផល ហើយបង្កើតជាទំនាស់ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានគិតគូរ ជាពិសេស ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ ចុះដល់មូលដ្ឋានផ្ទាល់ បានធ្វើឱ្យពួកគាត់មានភាពកក់ក្តៅ និងឈប់បារម្ភខ្លាចមានអ្នកណាមករំលោភយកដីធ្លីទៀតហើយ ។
លោក ញឿក ហឿ បានថ្លែងថា ៖
«ការដែលពួកខ្ញុំមានបណ្ណកម្មសិទ្ធិនេះ គឺប្រៀបដូចជាមានរបងការពារទ្រព្យសម្បត្តិ ឬអាចដូចជាយានយន្តដែលមានកាតគ្រីត្រឹមត្រូវ ដោយគ្មានអ្នកណាមកបន្លំយកបានឡើយ ។ ក្រោយទទួលបានបណ្ណនេះហើយ ខ្ញុំប្ដេជ្ញាថា នឹងថែរក្សាទុកដាក់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវសម្រាប់តកូនចៅជំនាន់ក្រោយ»។
សូមរម្លឹកដែរថា កាលពីដើមសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ក្នុងដំណើរបេសកកម្មរយៈពេល២ថ្ងៃរបស់ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ នៅតាមបណ្តាខេត្តក្នុងភូមិភាគឦសាន បានចុះទៅពិនិត្យស្ថានភាពរស់នៅរបស់ពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចដោយផ្ទាល់ និងបានប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់ម្ចាស់កម្មសិទ្ធិអចលនវត្ថុសមូហភាពជូនផងដែរ ដែលក្នុងនោះរួមមានបងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិចនៅក្នុងខេត្តក្រចេះ ខេត្តរតនគិរី និងខេត្តមណ្ឌលគិរី ។
នៅក្នុងឱកាសចុះជួបជាមួយបងប្អូនពលរដ្ឋជនជាតិដើមភាគតិច ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានមានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំឱ្យមានប័ណ្ណសម្គាល់កម្មសិទ្ធិដីធ្លីនាពេលនេះ ជាការបញ្ចប់ភាពមិនប្រាកដប្រជាលើការកាន់កាប់អចលនទ្រព្យរវាងដីឯកជន និងសមូហភាពរបស់បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិច ព្រមទាំងបញ្ចប់មន្ទិល និងកង្វល់ភ្នាក់ងាររបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ក៏ដូចជាធនាគារពិភពលោកពីសុវត្ថិភាពក្នុងការកាន់កាប់ដីធ្លីរបស់បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិច។ ជាមួយគ្នានេះ ក៏ជាការបង្កើនភាពជឿជាក់ និងងាយស្រួលទៅដល់ធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការវាយតម្លៃអចលទ្រព្យរបស់ជនជាតិដើមភាគតិច ឬដីសមូហភាពរបស់បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិច។
ឯកឧត្តមបន្តថា ទៅមុខទៀត សូមបងប្អូនចូលរួមជាមួយគ្នាងាកមកគិតគូរលើការកសាងខឿនសេដ្ឋកិច្ច មុខងារសេដ្ឋកិច្ច ផ្តោតលើមុខរបរ និងប្រាក់ចំណូល ការដាំដុះ ការចិញ្ចឹមសត្វ អភិវឌ្ឍន៍សហគមន៍ រៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាំបាច់នានា និងរៀបចំភូមិឋានឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ដើម្បីលើកស្ទួយជីវភាពពលរដ្ឋ និងកែប្រែសង្គមជាតិឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនទៅមុខ ហើយថាការចុះមកប្រគល់ប័ណ្ណ និងពិនិត្យស្ថានភាពភូមិ/ឃុំនាពេលនេះ មិនមែនចប់ត្រឹមនេះនោះទេ ប៉ុន្តែឯកឧត្តមបានជំរុញឱ្យអាជ្ញាធរ ភូមិ/ឃុំ ស្រុក/ខេត្ត ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់អភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបន្ថែម ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការរស់នៅរបស់បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិចកាន់តែមានភាពងាយស្រួល និងរីកចម្រើន ដោយការតភ្ជាប់ពីសហគមន៍មួយទៅសហគមន៍មួយ និងពីតំបន់មួយទៅតំបន់មួយទៀតនៅទូទាំងប្រទេស៕