ភ្នំពេញ ៖ ជាមួយនឹងភាពប្រឈម និងដំណោះស្រាយបញ្ហានៃវិស័យ SME តាមរយៈការផ្ដល់ជំនួយជាបន្តបន្ទាប់របស់រដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ សហការជាមួយវិស័យឯកជន វិស័យមួយនេះបានរំដោះខ្លួនល្អប្រសើរជាងមុនទៅលើបញ្ហាដើមទុន និងមានភាពងាយស្រួលក្នុងការស្វែងរកកម្ចីដែលមានអត្រាការប្រាក់ទាប។
ទាក់ទិននឹងកម្ចីឥណទាននេះ លោកជំទាវ ឌិត នីតា អគ្គនាយិកានៃគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ ខេមា បានមានប្រសាសន៍ថា ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យមអាចរកបាននូវកម្ចីពីរប្រភេទ គឺកម្ចីពីធនាគារ SME និងកម្ចីពីសារជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា ជាមួយនឹងការប្រាក់ពី ៦% ទៅ ៧.៥% ទៅតាមវិស័យអាទិភាព និងមិនអទិភាព។
លោកជំទាវបានគូសបញ្ជាក់ដែរថា ៖
«ធនាគារ SME គឺជាជំនួយពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលជាមួយទំហំទឹកប្រាក់រហូតទៅដល់ ១០០ លានដុល្លារអាមេរិក ដែលជាចំនួនច្រើនគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ផ្ដល់ជូនម្ចាស់អាជីវកម្ម។ ចំណែកឯមូលនិធិសារជីវកម្មវិញគឺកាន់តែមានភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលនៅតាមបណ្ដាខេត្ត ដោយហេតុមូលនិធិនេះមានការចូលរួមសហការពីសំណាក់ធនាគារ និងគ្រិះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុឯកជនជាច្រើនទៀត»
យ៉ាងណាមិញ សម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្មដែលមានការខ្វះខាតនូវទ្រព្យបញ្ចាំ ម្ចាស់អាជីវកម្មអាចស្នើសុំកម្ចីទី២ គឺកម្ចីជាលក្ខណៈសារជីវកម្មធានារ៉ាប់រងឥណទាន ដែលអនុញ្ញាតធានាដល់ការកម្ចីឥណទានពី​ ៧0% រហូតទៅដល់ ៨០%។
ចំណែកឯលោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី ប្រធានសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិរបស់ធនាគារអេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី ក៏បានមានប្រសាសន៍ដែរថា ចំពោះ SME បើចង់បានឥណទានដែលមានការប្រាក់ទាបពីធនាគារ អាចដាក់ពាក្យទៅមូនិធិសារជីវកម្ម ព្រមទាំង SME Bank ព្រោះមានមូនិធិគ្រប់គ្រាប់សម្រាប់ជួយ​ជាពិសេសដល់ SMEs។
«​តាមរយៈធនាគាអេស៊ីលីដា បានផ្ដល់ឥណទានដោយមានការបត់បែនមែនទែនទៅដល់អតិថិជន ជាក់ស្ដែងតម្លៃនៃការផ្ដល់ឥណទានក្នុងឆ្នាំ២០២០ និង២០២១ គឺទាបជាងឆ្នាំ២០១៩ រហូតទៅដល់ ២%ឯណោះ»