BBC បង្ហាញចំណាត់ថ្នាក់ទីក្រុងសុវត្ថិភាពបំផុតទាំង៥ ក្នុងនិងក្រោយកូវីដ
បណ្តាទីក្រុងទាំងឡាយនៅលើសកលលោកមកដល់ពេលនេះបាននាំគ្នាចាប់ផ្តើមពិចារណាកាន់តែស៊ីជម្រៅ ជាមួយនឹងវិធីសាស្ត្រក្នុងការបង្កើនសុវត្ថិភាព ខណៈដែលភាពប្រឈមមុខទៅនឹងវិបត្តិកូវីដអាចនៅតែបន្តកើតមានឡើងនៅឡើយតាមតំបន់ជាច្រើនលើលោក។
ជាលទ្ធផលក្រុមអ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចមួយក្រុមបានធ្វើការស្រាវជ្រាវរកឃើញថា ទីក្រុងកាន់តែច្រើនបានបង្កើនលក្ខខណ្ឌដើម្បីការពារទៅដល់សុខមាលភាព និងសុវត្ថិភាពនៃការរស់នៅរបស់ពលរដ្ឋ ហើយក្នុងនោះរបាយការណ៍ស្រាវជ្រាវមួយដែលមានឈ្មោះថា​2021 Safe Cities Index បានរកឃើញទីក្រុងកំពូលចំនួន៦០ តាមរយៈការរបៀបនៃការវាស់វែងចំនួន ៧៦ដោយក្នុងនោះមានទីក្រុងកំពូល៥ដែលទទួលបានពិន្ទុខ្ពស់ជាងគេ។
ការវាស់វែងដែលមានបូកបញ្ចូលទាំងការពិនិត្យ និងឲ្យពិន្ទុទៅលើប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបៀបនៃការរស់នៅបែបឌីជីថល សុខសុវត្ថិភាពជាឯកជនរបស់ពលរដ្ឋម្នាក់ៗ កត្តាបរិស្ថាននៃការរស់នៅ ជាពិសេសគឺទៅលើប្រព័ន្ធសុខាភិបាលនៃទីក្រុងនីមួយៗ ដែលជាលទ្ធផលទីក្រុងកំពូលទាំង៥ ទទួលបានពិន្ទុច្រើនជាងគេនោះមានដូចជា៖
១- តូក្យូ ៖ ស្ថិតនៅក្នុងចំណាត់ថ្នាក់លេខរៀងចុងក្រោយពេលដែលអត្រានៃពលរដ្ឋចាក់វ៉ាក់សាំងបានកើនឡើងទៅដល់៦០ភាគរយ ខណៈដែលប្រទេសមួយនេះទើបតែបានប្រកាសបើកទ្វារឡើងវិញកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
២- ស៊ីដនី ៖ ជាទីក្រុងដែលបានប្រកាសបិទទ្វារមុនគេចំពោះមុខបញ្ហារីករាលកូវីដតាំងតែពីដំបូងដែលជាហេតុធ្វើឲ្យទីក្រុងអាចគ្រប់គ្រងបានយ៉ាងល្អនូវការរីករាលដាល ហើយមកដល់ពេលនេះនៅតែបន្តការរឹតបន្តឹងចំពោះសុវត្ថិភាពនៅឡើយ។
៣- សាំងហ្គាពួ ៖ ជាទីក្រុងដែលមានពិន្ទុខ្លាំងទៅលើការវាយតម្លៃទៅលើប្រព័ន្ធសន្តិសុខឌីជីថល និងសន្តិសុខសុខាភិបាលខ្លាំងជាងគេបំផុតទី២ ព្រមទាំងសន្តិសុខលើវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ហើយលើសពីនេះជាប្រទេសដែលមានចំណាត់ថ្នាក់ខ្ពស់ចំពោះអត្រាចាក់វ៉ាក់សាំងជូនពលរដ្ឋបានច្រើនជាងគេដល់ទៅជាង៨០ភាគរយ ហើយនៅតែបន្តការរឹតត្បឹតនិងគ្រប់គ្រងតឹងរឺងនៅឡើយ។
៤- តូរ៉ុនតូ(កាណាដា) ៖ ជាទីក្រុងដែលទទួលបានពិន្ទុល្អបំផុតទី២ក្នុងចំណោមទីក្រុងទាំងអស់លើលោក ជាពិសេសពាក់ព័ន្ធទៅនឹងអត្ថប្រយោជន៍ដែលពលរដ្ឋរបស់ខ្លួនទទួលបានចំពោះសកម្មភាពយល់ដឹង និងសម្របខ្លួនបានយ៉ាងល្អទៅនឹងបញ្ហាកូវីដ។
៥- កូផឹនហាហ្គិន(ដាណឺម៉ាក) ៖ ទីក្រុងដែលទើបតែបានប្រកាសបើកទ្វារវិញកាលពីខែកញ្ញាកន្លងទៅនេះ ហើយជាប្រទេសដែលមានចំណាត់ថ្នាក់ល្អជាងគេបំផុតលើសាកលលោកដែលទប់ទល់ចំពោះការវាយតម្លៃដោយសារជំងឺឆ្លង ដែលសូម្បីទាំងការបំពុលអាកាស និងបញ្ហានៃការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ផងដែរនោះក៏មានភាពល្អប្រសើរជាងបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗ៕