ដំណាំចេកពងមាន់បាត់ដំបង ងាយដាំ និងផ្ដល់ទិន្នផលខ្ពស់ តម្លៃថ្លៃ
បាត់ដំបង ៖ ចេកពងមាន់ ជាប្រភេទចេកម្យ៉ាងដែលមានគុណប្រយោជន៍ច្រើនចំពោះសុខភាព និងត្រូវបានគេនិយមចូលចិត្តទទួលទានធ្វើជាអាហារ និងបង្អែម ដែលមានតម្រូវការទីផ្សារខ្ពស់ និងមានតម្លៃថ្លៃ។
ដោយសារសម្លឹងឃើញពីគុណប្រយោជន៍ និងគុណតម្លៃខ្ពស់ ជាពិសេសមានតម្រូវការទីផ្សារយ៉ាងទូលាយនោះ បានធ្វើឲ្យមនុស្សជាច្រើនដែលមានដីទំនេរនិយមដាំជាលក្ខណៈគ្រួសារ និងជាលក្ខណៈចំការ ដើម្បីអាចទទួលបានផលនាំចូលទៅផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារ។
លោក មួរ សុហាន់ ជាអ្នកបច្ចេកទេសម្នាក់ដែលមានជំនាញផ្នែកដំណាំចេកពងមាន់មួយកន្លែងស្ថិតនៅស្រុកបាណន់ ខេត្តបាត់ដំបង បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា លោកចេះដាំចេកពងមាន់នេះជិត១០ឆ្នាំមកហើយ ដោយសារចេកនេះស្រួលដាំ ទទួលបានផលខ្ពស់ ហើយការថែទាំគឺមានតែការស្រោចទឹក និងដាក់ជីប៉ុណ្ណោះ។
លោកបន្តទៀតថា ចំការចេកពងមាន់របស់លោកមានទំហំប្រមាណ ៣ហិកតា ដែលក្នុងមួយហិចតាមានដើមចេកប្រមាណ ៥ ០០០ដើម។ ក្នុងនោះពូជចេកពងមាន់របស់គាត់មានពីរប្រភេទគឺ ចេកពងមាន់បាត់ដំបង ដែលមានដើមពណ៌ស ផ្លែតូចតែមានទម្ងន់ធ្ងន់ និងសាច់ឆ្ញាញ់ និងចេកពងមាន់ពូជនាំមកពីប្រទេសថៃដែលមានដើមខ្មៅ និងផ្លែធំ។
ការដាំចេកនេះទៀតសោត មានពីរជម្រើសសម្រាប់កសិករ ទី១គឺការដាំដែលអាចទុកប្រមូលផលបាន៣-៥ឆ្នាំ និងមួយទៀតគឺការដាំដោយប្រមូលផលតែមួយឆ្នាំហើយដាំសារជាថ្មី ខណៈដែលលោកបានជ្រើសរើសយកការដាំមួយឆ្នាំម្ដង ពោលគឺបន្ទាប់ពីប្រមូលផលហើយ គាស់គល់ចេញ ហើយភ្ជួរដីដាំកូនចេកម្ដងទៀត។ ការដាំបែបនេះអាចចំណេញជាងដោយសារគេត្រូវដាំកូនចេករាងញឹក ជិតគ្នា ដែលលោកអាចបន្ថយកម្លាំងពលកម្មទាំងពេលដាំ និងប្រមូលផល ឯទិន្នផលក៏ទទួលបានច្រើនរហូតដល់ ៧០-៨០ភាគរយនៃចំនួនដើម។ នេះជាអ្វីដែលអ្នកបច្ចេកទេសខាងលើបានបញ្ជាក់ប្រាប់។
លោក សុហាន់ បន្តទៀតថា បើគិតតាមទំហំកូនចេកដែលមានកូនតូច និងកូនធំ ចេកពងមាន់ត្រូវប្រើរយៈពេលដាំចន្លោះពី ៨-១០ ខែក្នុងការដាំទើបអាចប្រមូលផលបាន។ ការប្រមូលផលនេះ ត្រូវប្រមូលផលនៅពេលដែលចេកចាស់ល្មមដែលត្រូវបានគេកំណត់ពេលប្រមូលលផលបន្តៗគ្នា បន្ទាប់ពីកាត់ត្រយូងហើយដែលខុសគ្នាប្រមាណ១ខែ ឬ២សប្ដាហ៍ប្រមូលម្ដង ហើយប្រសិនបើចេកទម្លាក់ត្រយូងលឿនគេអាចប្រមូលរៀងរាល់សីលតែម្ដង។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ការដាំដុះចេកពងមាន់នេះក៏មានជួយនូវផលលំបាកខ្លះដែរ ដូចជាបញ្ហាខ្យល់ព្យុះដែលធ្វើឱ្យបាក់ដើម ឬក៏មានការរមួលដើមធ្វើឱ្យចេកមានត្រយូងតូច និងផ្លែតូចមិនសូវល្អ។ មួយវិញទៀតគឺការផ្គត់ផ្គង់ទឹកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់នៅរដូវប្រាំង ឬក៏បញ្ហាទឹកលិចនៅរដូវវស្សាក៏បានចោទជាបញ្ហាមួយផងដែរ។
លោកបញ្ជាក់បន្តថា  គេអាចផ្គត់ផ្គង់ចេកពងមាន់នេះបានចន្លោះពី 100-200ស្ទងក្នុងមួយសីល ឬមួយសប្ដាហ៍ ហើយបើគិតជាស្និត អាចធ្វើការប្រមូលផលម្ដងបានចាប់ពី 500 ដល់700ស្និត និងលក់ទៅឱ្យម៉ូយនៅរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីធ្វើការចែកចាយបន្ត ពិសេសនៅថ្ងៃសីលដែលបងប្អូនប្រជាពរដ្ឋយើងតែងតែទិញទុកសម្រាប់សែនតែម្ដង ដោយមួយស្និតមានតម្លៃចាប់ពី ៥០០០រៀល ឡើងទៅដល់ ៧០០០រៀល។
ជាមួយគ្នានេះ លោកក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់បងប្អូនប្រជាកសិករ ដែលមានផ្ទៃដីទំនេរច្រើន គួរងាកមកដាំដំណាំចេកពងមាន់ ដែលមានភាពងាយស្រួលដាំ ងាយថែទាំ និងមានតម្លៃថ្លៃជាងចេកទូទៅ ហើយអ្វីដែលសំខាន់គឺមានតម្រូវការទូលាយ ពោលគឺឲ្យតែមានផ្លែ គឺមានអ្នកចាំទទួលទិញយកទៅលក់បន្ត៕