ប្ដូរមុខរបរពីអ្នកលក់ត្រីស្រស់ ទៅជាម្ចាស់សិប្បកម្មកែច្នៃត្រីងៀតកំពុងកើនប្រាក់ចំណូល
កំពង់ចាម ៖ អាចនិយាយបានថាជាការធ្វើពិពិធកម្មលើអាជីវកម្មជាលក្ខណៈគ្រួសារដោយការលក់ត្រីស្រស់ៗ ទៅជាអ្នកកែច្នៃត្រីងៀត ឬត្រីស្ងួត រហូតបង្កើតបានជាសិប្បកម្មខ្នាតតូចដែលអាចរកបានចំណូលបានច្រើនជាងមុនបន្ទាប់ពីមានការគាំទ្រយ៉ាងច្រើនពីសំណាក់អតិថិជននៅក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជានៅតាមបណ្តាខេត្តក្រុងផ្សេងៗផងដែរ។
អ្នកស្រី ធឿន ស្រីនី ជាម្ចាស់សិប្បកម្មកែច្នៃត្រីងៀតស្ថិតនៅភូមិថ្មី ឃុំសូទិព្វ ស្រុកជើងព្រៃ ខេត្តកំពង់ចាម បានប្រាប់ភ្នាក់ងារ AMS ឱ្យដឹងថាកាលពីដើមឡើយអ្នកស្រីគ្រាន់តែជាអាជីវករទិញលក់ត្រីស្រស់តែប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែដោយសារតែមានពេលខ្លះត្រូវប្រឈមនឹងការខាតបង់ព្រោះលក់មិនអស់គ្មានអ្នកទិញ ត្រីស្រស់ប្រែជាស្អុយ គ្មានតម្រូវការ។ ក្រោយមកក៏មានគំនិតយកត្រីស្រស់ច្នៃធ្វើជាត្រីស្ងួត ឬត្រីងៀត ដាក់លក់តាមទីផ្សារនៅក្នុងតំបន់ ហើយក៏ទទួលបានការគាំទ្រច្រើន និងទទួលបានចំណូលប្រាក់ចំណេញច្រើនជាងមុន។
“ខ្ញុំបានចាប់ផ្ដើមកែច្នៃត្រីងៀតនេះជាង១០ឆ្នាំហើយ ដោយសារមើលឃើញពីតម្រូវការទីផ្សាររបស់ត្រីងៀតនេះល្អ មានអតិថិជនគាំទ្រច្រើន ហើយបើទោះជាលក់មិនដាច់ច្រើន ក៏មិនប្រឈមទៅនឹងការខាតបង់ច្រើននោះដែរ ព្រោះត្រីងៀតយើងអាចរក្សាទុកបានយូរជាងត្រីស្រស់”
ម្ចាស់សិប្បកម្មរូបនេះបន្ថែមថា ៖
“បច្ចុប្បន្ន សិប្បកម្មរបស់យើងខ្ញុំ មានកែច្នៃត្រីងៀតចំនួន៤ប្រភេទ រួមមាន ងៀតត្រីឆ្ដោ ត្រីរ៉ស់ ត្រីអណ្ដែង និងត្រីប្រា មានគ្រប់រសជាតិទៅតាមចំណង់ចំណូលចិត្តអតិថិជនដែលគាត់កម្ម៉ង់។ ដោយឡែករសជាតិដែលជាលក្ខណៈពិសេសរបស់សិប្បកម្ម គឺមានច្រើន ដូចជា រសជាតិប្រៃផ្អែម ហឹរ ប្រៃផ្អែម និងប្រៃល្មម ដែលធ្វើឡើងចំពោះត្រីងៀតប្រភេទត្រីរ៉ស់ និងត្រីឆ្ដោ”
ក្រៅពីនេះ អ្នកស្រីក៏មានកែច្នៃងៀតត្រីប្រា រសជាតិប្រៃផ្អែមហឹរ ត្រីប្រាហើម និងផ្អកត្រីប្រា ហើយចំពោះត្រីអណ្ដែងទៀតសោតក៏មានងៀតត្រីអណ្ដែងរសជាតិប្រៃផ្អែម ប្រៃផ្អែមហឹរ ក៏ដូចជាត្រីឆ្អើរ ដែលអ្នកស្រីទើបតែកែច្នៃ និងដាក់លក់លើទីផ្សារផងដែរ។
សម្រាប់ការសង្វាក់ផលិតកម្មនៃការផលិតវិញ ត្រូវបានអ្នកស្រីបង្ហើបឱ្យដឹងដែរថា ជាប្រចាំថ្ងៃសិប្បកម្មមួយនេះផលិតក្នុងបរិមាណតិចតួចប៉ុណ្ណោះសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារក្នុងតំបន់ ប៉ុន្តែនៅពេលដែលមានអតិថិជន ឬអាជីវករដែលទិញយកទៅលក់បន្តកម្ម៉ង់ច្រើនទើបបង្កើនការផលិត។ ដោយឡែកចំពោះតម្លៃលក់នៅលើទីផ្សារគឺមានការបែងចែកខុសគ្នារវាងអតិថិជនដែលទិញយកទៅបរិភោគផ្ទាល់ និងអាជីវករដែលទិញយកទៅលក់បន្តយកចំណេញ ហើយក៏អាស្រ័យទៅតាមប្រភេទត្រីផងដែរ។ សម្រាប់ការលក់រាយប្រភេទត្រីងៀត (ត្រីឆ្ដោ) មានតម្លៃ ៦៥ ០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ត្រីងៀត (ត្រីរ៉ស់) លក់ក្នុងតម្លៃ ៥៥ ០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ហើយចំពោះត្រីអណ្ដែង និងត្រីប្រា លក់ក្នុងតម្លៃចន្លោះពី ៣០ ០០០-៣៥ ០០០ រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម។
“សម្រាប់អតិថិជនគោលដៅរបស់យើងភាគច្រើន គឺអាជីវករនៅក្នុងផ្សារស្គន់ ក៏ដូចជាបោះដុំទៅតាមផ្សារទំនើបនៅរាជធានីភ្នំពេញផងដែរ ហើយក្រៅពីនេះក៏មានអាជីវករតាមបណ្តាខេត្តនានា ដែលតែងតែទិញយកទៅចែកចាយបន្តទៅកាន់ដល់អ្នកដែលនិយមចូលចិត្តបរិភោគអាហារក្រៀមប្រភេទងៀតនេះផងដែរ”
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងបច្ចេកទេសនៃការផលិតត្រូវបានអ្នកស្រី ធឿន ស្រីនី ម្ចាស់សិប្បកម្មកែច្នៃត្រីងៀតខាងលើនេះបានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ដើម្បីផលិតនិងកែច្នៃត្រីងៀតបាន គឺត្រូវធ្វើឡើងជាច្រើនដំណាក់កាល រាប់តាំងពីការទៅមើលស្រះចិញ្ចឹមត្រី ថាតើគុណភាពទឹក និងសុខភាពត្រីមានសភាពបែបណា ការចាប់ត្រីស្របតាមពេលវេលាកំណត់ រហូតឈានដល់ដំណាក់កាលជ្រើសរើសត្រីយកមកវះ លាងសម្អាត និងបច្ចេកទេសប្រឡាក់គ្រឿងផ្សំកែច្នៃតាមរសជាតិ។
យ៉ាងណាមិញ ទោះបីការប្រកួតប្រជែងទីផ្សារច្រើនក៏ដោយ តែអ្នកស្រីមានបំណងចង់ពង្រីកសិប្បកម្មនេះឱ្យធំជាងពេលបច្ចុប្បន្ន និងធ្វើជាសហគមន៍ត្រីងៀតដែលសម្គាល់ពីភូមិសាស្ត្ររបស់ខ្លួន រួមជាមួយនឹងការផលិតជាប្រភេទ ត្រីប្រហុក ផ្អក ដែលជាអាហារប្រជាជនខ្មែរនិយមទទួលទាន និងអាចរក្សាទុកបានយូរ។ ម៉្យាងទៀត តាមរយៈសកម្មភាពទាំងនេះ ក៏អាចជួយលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចសហគមន៍តាមរយៈការផ្តល់ការងារ​ ហើយមួយចំណែកទៀតគឺអាចជួយរកទីផ្សារដល់អ្នកចិញ្ចឹមត្រីក្នុងវិស័យវារីវប្បកម្មផងដែរ៕