ការប្រើកម្ចីឥណទានជាជម្រើសល្អសម្រាប់សហគ្រិនក្នុងការពង្រីកអាជីវកម្ម
បាត់ដំបង ៖ ដើមទុន គឺជាកត្តាសំខាន់ណាស់ក្នុងការបើកអាជីវកម្ម ហើយរឹតតែចាំបាច់សម្រាប់ការពង្រីកអាជីវកម្ម មិនថាអាជីវកម្មនោះមានទំហំតូច ឬក៏ធំនោះទេ សុទ្ធតែត្រូវការទុនដើម្បីរៀបចំដំណើរការឱ្យបានល្អ និងរលូនតាមផែនការដែលបានគ្រោងទុក ដោយក្នុងនោះ កម្ចីឥណទានពីបណ្តាស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុជាវិធីដ៏ល្អមួយក្នុងការជួយដោះស្រាយបញ្ហាកង្វះដើមទុនរបស់សហគ្រិន ជាពិសេសគឺអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យម។
អ្នកស្រី នុន ចាន់នី ជាម្ចាស់សិប្បកម្ម រាជនី បាណាណា សំឡូត (REACHNY BANANA SAMLUT) ស្ថិតក្នុងភូមិកញ្ចាំង ឃុំស៊ុង ស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ការទទួលយកកម្ចីពិតជាសំខាន់ណាស់សម្រាប់ការពង្រីកអាជីវកម្មឱ្យទាន់ផែនការដែលបានគ្រោងទុក។
“កម្ចីនេះពិតជាសំខាន់ ដោយសារនៅក្នុងប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មមួយ ប្រសិនបើសហគ្រិនចាំពេលមានទុនគ្រប់គ្រាន់ដោយខ្លួនឯង ទើបពង្រីកទៅតាមចំណូលរបស់គាត់ គឺពុំអាចសម្រេចបានតាមផែនការរបស់គាត់នោះទេ យ៉ាងណាក៏ត្រូវតែរកទុនបន្ថែមពីខាងក្រៅដើម្បីឈានដល់ចំណុចណាមួយដែលគាត់បានគ្រោងទុក”
ម្ចាស់សិប្បកម្មខាងលើបានបន្តឲ្យដឹងថា គាត់បានសម្រេចចិត្តខ្ចីទុនបន្ថែមពីធនាគារឯកជនដោយសារអ្នកស្រីត្រូវការជាចាំបាច់នូវដើមទុនក្នុងការពង្រីកអាជីវកម្ម ក៏ដូចជាពង្រីកទីតាំងផលិត ដើម្បីពន្លឿនសង្វាក់ផលិតកម្មឱ្យទាន់តម្រូវការអតិថិជន។
“ខ្ញុំសម្រេចចិត្តខ្ចីនេះដោយសារតែទំហំនៃអាជីវកម្មរបស់ខ្ញុំកើនឡើងខ្ពស់ ហើយខ្ញុំផលិតឱ្យគេអត់ទាន់ ខ្ញុំក៏ខ្ចីលុយធនគារយកមកពង្រីទីតាំងនៃការផលិតដើម្បីអាចពង្រីកបរិមាណផលិតឱ្យអតិថិជនរបស់ខ្ញុំដែរ”
អ្នកស្រី នុន ចាន់នី ៖
“យើងមានក្ដីបារម្ភខ្លះដែរទាក់ទងទៅនឹងហានិភ័យរបស់កម្ចី ដោយសារយើងពឹងផ្អែកទាំងស្រុងទៅលើអាជីវកម្មនេះ តែអ្វីដែលសំខាន់គឺធ្វើយ៉ាងណាគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម និងដំណើរការលក់ឱ្យបានល្អតាមផែនការ យើងជឿថាហានិភ័យនៃកម្ចីនេះគឺពុំមានអ្វីចោទជាបញ្ហាទៀតនោះទេ”
សម្រាប់ដំណើរអាជីវកម្មនេះ ត្បិតអ្នកស្រីទើបតែទទួលបានកម្ចីប្រមាណជាងមួយខែនេះ តែគាត់រំពឹងថាបន្ទាប់ពីរយៈពេលបីខែ គាត់នឹងអាចដើរតាមផែនការដែលបានកំណត់ទុក ដោយសារបច្ចុប្បន្ននេះការសាងសង់ពង្រីកទីតាំងសម្រេចបានប្រមាណ៧០ភាគរយហើយ។
បច្ចុប្បន្ន សិប្បកម្ម រាជនី បាណាណា សំឡូត អាចផលិតចេកឆាបបានចន្លោះពី ១-២តោនក្នុងមួយខែ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារនៅទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសនៅតាមបណ្តាខេត្តគោលដៅ ដូចជាខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តព្រះសីហនុ កំពង់ចាម កំពត ដែលជាខេត្តទេសចរណ៍ ហើយក្រៅពីនេះក៏មានអតិថិជននៅភ្នំពេញ និងខេត្តព្រៃវែងផងដែរ។ ដោយឡែក ចេកឆាបរបស់សិប្បកម្មនេះ មាន៤ រសជាតិ គឺ ផ្អែម រសជាតិជូរហឹរ រសជាតិដើម និងរសជាតិប្រៃស្លឹកក្រូច ដោយក្នុងនោះ រសជាតិផ្អែម និងរសជាតិប្រៃស្លឹកក្រូចគឺទទួលបានការគាំទ្រច្រើនជាងគេ។
អ្នកស្រីបន្តទៀតថា ក្នុងមួយខែត្រូវការចេកណាំវ៉ាស្រស់ប្រមាណ ២ ៥០០ស្និត ដើម្បីធ្វើជាចេកឆាប ដែលទទួលទិញពីកសិករក្នុងស្រុក និងក្នុងតំបន់ ដែលជាផ្នែកមួយចូលរួមជួយលើកស្ទួយដល់ជីវភាពរបស់ពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍បានមួយចំណែក  ហើយថែមទាំងបានផ្ដល់ការងារដល់ស្ត្រីចំនួន ១២នាក់ផ្សេងទៀតផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា អ្នកស្រី ចាន់នី បានចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មនេះនៅចុងឆ្នាំ២០១៧ ដោយបានប្រើដើមទុនដែលគាត់បានបន្សំទុកប្រមាណ ១ ០០០ដុល្លារ ទៅលើការទិញឧបករណ៍ និងសម្ភារៈសម្រាប់ចម្អិន រួមជាមួយនឹងវត្ថុធាតុដើម និងគ្រឿងទេសមួយចំនួន ។ សម្រាប់ថ្ងៃមុខ ម្ចាស់អាជីវកម្មខាងលើចង់ពង្រីកទំហំអាជីវកម្មរបស់គាត់ឱ្យកាន់តែធំ មានការទទួលស្គាល់ពីក្រសួងនានា និងក្លាយជាសហគ្រាសកែច្នៃផលិតផលក្នុងស្រុកដែលមានបច្ចេកទេសទំនើបក្នុងការផលិតដោយប្រើម៉ាស៊ីនជំនួសឱ្យការផលិតដោយដៃផងដែរ៕