ភ្នំពេញ ៖ ទំនាក់ទំនងចាក់ទឹកមិនលិចរវាងកម្ពុជា និងសាធារណៈរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ត្រូវបានទទួលស្គាល់ថាជា «ទំនាក់ទំនងដែកថែប» ដោយជារឿយៗ ប្រទេសទាំងពីរតែងមានដំណើរទស្សនៈកិច្ចទៅវិញទៅមក ហើយវត្តមាននៃថ្នាក់ដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងពីរនេះ បានជំរុញសកម្មភាពពាណិជ្ជកម្ម ការវិនិយោគ ទេសចរណ៍ ជាពិសេសបង្កើនទំនាក់ទំនងកាន់តែស្អិតរមួត។
នាព្រឹកថ្ងៃទី១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២នេះដែរ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបានលើកឡើងជាថ្មីម្ដងទៀតអំពីមិត្តភាពកម្ពុជាជាមួយចិន ដោយការថ្លែងបែបនេះបានធ្វើឡើងនាឱកាសនៃពិធីទទួលពានរង្វាន់សមិទ្ធផលពេញមួយជីវិតរបស់មេដឹកនាំឆ្នើមពិភពលោក។ ក្នុងនោះផងដែរ សម្ដេចក៏បានលើកឡើងអំពីកំណើននៃពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងប្រទេសទាំងពីរ ដោយឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះសម្រេចបានក្នុងទំហំប្រមាណ ១១ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើងក្នុងរង្វង់ ៣៧% បើធៀបទៅនឹងឆ្នាំ២០២០។
មិនត្រឹមតែទំនាក់ទំនងឯកត្តោភាគីរវាងកម្ពុជា-ចិននោះទេ ដែលមានការទទួលស្គាល់ពីភាពរីកចម្រើន ប៉ុន្តែទំនាក់ទំនងជារួមរវាងអាស៊ាន និងចិនក៏កាន់តែប្រសើរឡើងផងដែរ។ ជាក់ស្ដែង ចិន គឺជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មធំទី១របស់អាស៊ាន ដោយពាណិជ្ជកម្មទំនិញសរុបរវាងអាស៊ាន និងចិនបានកើនឡើងរហូតដល់ប្រមាណ ៦៦៩ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ២០២១។ ពោលគឺកើនឡើង ២៨ភាគរយ ខណៈដែលរំហូរនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) ពីចិនមកអាស៊ានមានចំនួន ១៣,៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងឆ្នាំ២០២១ ដែលកើនឡើងជិតទ្វេដងធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០។
គួរបញ្ជាក់ថា ពានរង្វាន់សមិទ្ធផលពេញមួយជីវិតរបស់មេដឹកនាំឆ្នើម ត្រូវបានប្រគល់ជូនដោយវិទ្យាស្ថានយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់តំបន់អាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិក (KSI) ដែលវិទ្យាស្ថាននេះ មានមូលដ្ឋាននៅក្នុងប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។ វិទ្យាស្ថាននេះ គឺជាស្ថាប័នឯករាជ្យ មិនរកប្រាក់ចំណេញ និងជាស្ថាប័នតភ្ជាប់រវាងរដ្ឋាភិបាល ធុរកិច្ច និងសង្គមស៊ីវិល ដើម្បីប្រែក្លាយគំនិតផ្តួចផ្តើមនានាឱ្យទៅជាផលសម្រេចដែលមានឥទ្ធិពល។ គោលដៅចម្បងរបស់វិទ្យាស្ថាន គឺការកសាងប្រទេសឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងនៅទូទាំងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។
ក្រៅតែពីសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន វិទ្យាស្ថាន KSI ក៏ធ្លាប់បានផ្តល់ពានរង្វាន់ «សមិទ្ធផលពេញមួយជីវិតរបស់មេដឹកនាំឆ្នើម» ដល់អតីតមេដឹកនាំប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន និងមេដឹកនាំប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ីមួយចំនួនផងដែរ៕