" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-81573 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ៖ ផែនការមេអភិវឌ្ឍន៍ថាមពល ២០២២-២០៤០ ជាជំហានដ៏ចាំបាច់បំផុត
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងនាមក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បានថ្លែងថា ការដាក់ចេញនូវ «ផែនការមេអភិវឌ្ឍន៍ថាមពល ២០២២-២០៤០ និងគោលនយោបាយជាតិស្តីពីប្រសិទ្ធភាព​ថាមពល ២០២២-២០៣០» មិនត្រឹមតែជា ជំហានដ៏ចាំបាច់សម្រាប់ឈានឆ្ពោះទៅសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍វិស័យថាមពលប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងរួមចំណែកដោះស្រាយបញ្ហាបរិស្ថាន​សកល ជាពិសេសការបំពុលបរិស្ថាន និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុផងដែរ។
ក្នុងនាមក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថានបានថ្លែងកោត​សរសើរចំពោះក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដែលបានខិតខំកសាងនូវឯកសារគោលនយោបាយដ៏មានសារសំខាន់ទាំងនេះសម្រាប់គាំទ្រដល់អន្តរកាលសេដ្ឋកិច្ច-សង្គមរបស់កម្ពុជា ទៅកាន់ដំណាក់កាលថ្មី គឺកសាងសង្គមមួយប្រកបដោយអព្យាក្រឹត្យកាបូន និងវិបុលភាព។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ថាមពល គឺផ្នែកមួយដែលមិនអាចខ្វះបាននៃជីវភាពរស់នៅក្នុងសង្គមទំនើប ប៉ុន្តែថាម​ពលក៏មានចំណែកយ៉ាងធំនៅក្នុងបញ្ហាបរិស្ថាន និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុផងដែរ”
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បានគូសបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ដោយបំពេញបន្ថែមយ៉ាងល្អទៅលើគោលនយោបាយ ផែនការ និងយុទ្ធសាស្ត្រនានារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលបានដាក់ចេញនាពេលកន្លងមកក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅសម្រេចបានចក្ខុវិស័យកម្ពុជា ជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។ ពោល គឺកម្ពុជាមិនត្រឹមតែមានចំណូលខ្ពស់ប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងមានប្រជាពលរដ្ឋពោរពេញទៅដោយចំណេះដឹង របៀបរបបរស់នៅ និងការគិតគូរបែបជឿនលឿន ទីក្រុងមានសោភណ្ឌភាព ផាសុកភាព និងភាពបៃតង ហើយសង្គមមានសុខដុមរមនា ផងដែរ។
ក្នុងឱកាសបើកវេទិកាជាផ្លូវការដោយ ឯកឧត្តម ស៊ុយ សែម រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​រ៉ែ និងថាមពល ដែលបានរំលេចពីសារៈសំខាន់នៃគោលនយោបាយទាំងនេះ ដើម្បីជំរុញ​អន្តរ​កម្មថាមពលរបស់កម្ពុជា និងឆ្លើយតប ទៅនឹងការប្តេជ្ញាចិត្តអន្តរជាតិក្រោមកិច្ច​ព្រម​ព្រៀងទីក្រុងប៉ារីស។
ឯកឧត្តម ស៊ុយ សែម បានថ្លែងថា ៖
“កម្ពុជាប្តេជ្ញាបង្កើនការ​ប្រើ​ប្រាស់​ថាមពលកកើតឡើងវិញ និងប្រសិទ្ធភាពថាមពល ដែលនឹងគាំទ្រដល់ កិច្ចខិតខំប្រឹង​ប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការផ្តល់ថាមពលប្រកបដោយភាពជឿជាក់ ស្ថិរភាព និងតម្លៃសមរម្យ”
ក្នុងសេចក្ដីប្រកាស ព័ត៌មានរបស់ ADBបានបញ្ជាក់ថា PDP ជាផែនការរយៈពេលវែងដំបូងរបស់កម្ពុជា​សម្រាប់   វិស័យថាមពលរបស់ខ្លួន ដែលរួមមាន​សេណា​រីយ៉ូ​ជាច្រើន សម្រាប់ផែនការរយៈ​ពេល ២០​ ឆ្នាំ ដែលរួមបញ្ចូលកំណើនតម្រូវការអគ្គិសនី ការពង្រីកប្រភព​ផលិត​​ថាមពល និង​ការអភិវឌ្ឍបណ្តាញបញ្ជូន និងចែកចាយ។
NEEP គឺជាគោលនយោបាយដំបូង​របស់​កម្ពុជា ស្តីពីប្រសិទ្ធភាពថាមពល ហើយវាមានក្របខ័ណ្ឌគាំទ្រ​សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ​នៃវិស័យនេះនាពេលអនាគត។ ក្នុងនោះ NEEP បានកំណត់គោលដៅជាតិប្រកបដោយ​មហិច្ឆតា​សម្រាប់ការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថាមពលយ៉ាងហោច​ណាស់ ១៩ភាគរយ ត្រឹមឆ្នាំ ២០២៣ ធៀបនឹង​សេណា​រីយ៉ូ ដែលគ្មានប្រសិទ្ធភាពថាមពល។  NEEP ក៏កំណត់ វិធាន​ការ និងឧបករណ៍ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​នឹងផ្តល់អាទិភាព និងអភិវឌ្ឍន៍ ដើម្បីគាំទ្រ​ដល់ការអនុម័តកាន់តែទូលំទូលាយនៃប្រសិទ្ធភាពថាមពល។ សម្រាប់ ADB បានផ្តល់​ជំនួយ​បច្ចេកទេសក្នុងការអភិវឌ្ឍ PDP និង NEEP ទាំងពីរ។
លោកស្រី Jyotsana Varma នាយិកាប្រចាំប្រទេសកម្ពុជារបស់ ADB បាន​សាទរ​ចំពោះ​​កិច្ច​ខិត​ខំ​ប្រឹង​ប្រែង​របស់កម្ពុជាក្នុងការផ្លាស់ប្តូរទៅរកទម្រង់ថាមពលស្អាតជាងមុន និង​បានបញ្ជាក់នូវ​ការ​​គាំទ្រ​​របស់ ADB ដល់ការផ្លាស់ប្តូរទាំងនេះ តាមរយៈការគាំទ្រ​គោល​នយោបាយ និងការវិនិយោគ​ជាគម្រោង៕