រដ្ឋាភិបាលទទួលបានចំណូលជាតិជាង ២,៥៦ពាន់លានដុល្លារ តាមរយៈអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារប្រមូលពន្ធ
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេល​ ​១​១​​ខែ​ដើម​ឆ្នាំ២០២១​ ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធដារ​បាន​ប្រមូល​ចំណូល​ពន្ធ​ចូល​ថវិកាជាតិ​សរុប​ចំនួន​ ​២​,​៥​៦​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក(២ ៥៦០.១២)​ ​ស្មើនឹង​ ​១​១​៤​,​១​៣​% ​នៃ​ផែនការ​ច្បាប់​ហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​ការ​គ្រប់គ្រង​ឆ្នាំ​​២​០​២​១​។ ​នេះបើតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ។
ឯកឧត្តម​ ​គង់​ ​វិបុល​ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រតិភូ​អម​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ ​និង​ជា​អគ្គនាយក​នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធដារ​បានថ្លែងឱ្យដឹងថា ​គិត​ត្រឹម​ខែវិច្ឆិកា​ឆ្នាំ២០២១ ​ចំណូល​ពន្ធ​គ្រប់​ប្រភេទ​ដែល​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធដារ​ប្រមូល​បាន​ (​តាម​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​ចំណូល​អន​ឡា​ញ​របស់​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធដារ​) មានចំនួន ៩៩០.២៩ ពាន់លានរៀល (ប្រមាណជា ២៤៤.៥២ លានដុល្លារអាមេរិក) ស្មើនឹង ១០.៩០% នៃផែនការច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ ២០២១។ ប្រៀបធៀបនឹងចំណូលពន្ធ-អាករប្រចាំខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០ ឃើញថាកើនឡើងចំនួន ៤៩.៣១ ពាន់លានរៀល (ប្រមាណជា ១២.១៧ លានដុល្លារអាមេរិក) ស្មើនឹង ៥.,២៤%។​
សរុបរយៈពេល ១១ខែ ឆ្នាំ២០២១ ចំណូលពន្ធ-អាករ ដែលអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារប្រមូលបាន (តាមប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទិន្នន័យចំណូលអនឡាញរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ) មានចំនួន ១០ ៣៦៨.៥០ ពាន់លានរៀល (ប្រមាណជា ២ ៥៦០.១២ លានដុល្លារអាមេរិក) ស្មើនឹង ១១៤.១៣% នៃផែនការច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០២១។​
ការគ្រប់គ្រងស្ថានការណ៍នៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានពេញលេញ និងមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន តាមរយៈការ​គ្រប់គ្រង​ពេញលេញ​ ​និង​មាន​ប្រសិទ្ធ​ភាព​នៃ​ស្ថានភាព​ជំងឺ​កូ​វី​ដ​-​១​៩​ ​ដោយ​ចាត់វិធានការ​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ក្នុង​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ដល់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​បាន​ទាន់ពេល​វេលា​ និងដល់ពេល​កសាង​សហ​គមន៍​ទប់ទល់​​​នឹង​ជំងឺរាតត្បាត​ ​និង​បើក​សេដ្ឋកិច្ច​ឡើងវិញ​ក្នុង​ខែវិច្ឆិកានៅក្នុងខែវិច្ឆិកាកន្លងទៅនេះ ​ ។
ការបន្តពង្រឹងអភិបាលកិច្ចល្អ (Good Governance) និងរដ្ឋបាលកិច្ចល្អ (Good Admini​stration) ព្រមទាំងការប្រកាន់ខ្ជាប់នូវស្មារតីបុរេសកម្ម ជាពិសេសការរៀបចំអភិវឌ្ឍ និងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នូវប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានតាំងពីមុនការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩។​ ការគ្រប់គ្រងប្រមូលចំណូលពន្ធតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានដែលបានដាក់ឱ្យអនុវត្តជាបន្តបន្ទាប់ ជាពិសេស ToI E-Filing, E-Filing, E-Payment, GDT Tax Pre-filling App, និងប្រព័ន្ធទទួលលិខិតប្រកាសពន្ធ ពាក្យស្នើសុំ លិខិតរដ្ឋបាល និង/ឬឯកសារនានា តាមរយៈប្រព័ន្ធបញ្ជូនឯកសារអេឡិចត្រូនិក (E-Document Submission System) ព្រមទាំងការស្នើសុំវិញ្ញាបនបត្រ/លិខិតអនុញ្ញាតនានាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
កម្មវិធីលើទូរស័ព្ទដៃរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារផ្តល់លទ្ធភាពជូនអ្នកជាប់ពន្ធទទួលបានភាពងាយស្រួល និងចំណេញពេលវេលាក្នុងការបង់ពន្ធបានពីគ្រប់ទីកន្លែងទទួលបាននូវបច្ចុប្បន្នភាពនិងព័ត៌មានថ្មីៗអំពីពន្ធដារតាមដានឯកសារ ព្រមទាំងទទួលសេវាអ្នកជាប់ពន្ធពីអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ។
ការស្ទង់មតិ ​Street​ ​enterprise​ ​ក៏បាន​ផ្តល់​នូវ​មូលដ្ឋាន​ទិន្នន័យ​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​ការ​អនុវត្ត​ការ​គ្រប់គ្រង​ការ​ចុះបញ្ជី​ពន្ធដារ​សហគ្រាស​ ​ហើយ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ពន្ធដារ​បាន​ពង្រឹង​ការ​ចុះបញ្ជី​ពន្ធដារ​តាមរយៈ​ប្រព័ន្ធ​បណ្តុះ​បច្ចេកវិជ្ជា​ ​និង​បន្ត​ពង្រឹង​ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​សហគ្រាស​ស្របតាម​ខ្លឹមសារ​នៃ​ប្រកាស​លេខ​ ​៧​០​១​ ​អន​ក្រក​ ​ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​ ​ថ្ងៃ​ទី​១​៤​ ​ខែ​សីហា​ ​ឆ្នាំ​ ​២​០​២​០​ ​ស្តីពី​ការ​ចុះបញ្ជី​សារពើពន្ធ​ ​និង​ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ព័ត៌មាន​អ្នកជាប់ពន្ធ​ ​ដែល​ផ្តល់​ការ​ការពារ​ទាន់ពេល​វេលា​នៃ​គ្រប់​ទម្រង់​នៃ​ការ​គេច​ពន្ធ​។​
សូមបញ្ជាក់ថា ការផ្តល់សេវាជូនអ្នកជាប់ពន្ធតាមរយៈសេវាពិគ្រោះយោបល់ជូនអ្នកជាប់ពន្ធសរុបក្នុងរយៈពេល ១១ខែ ឆ្នាំ២០២១ មានរហូតដល់ ១១៩ ៨១១ ករណី កើនឡើងប្រមាណជា ២៥% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នា ឆ្នាំ២០២០៕