រដ្ឋមន្ត្រី បរិស្ថាន ៖ គម្រោងគោលដៅលំហែបៃតង នឹងធ្វើឱ្យប្រជាសហគមន៍ប្រែក្លាយជាសហគ្រិនភាព និងមានប្រាក់ចំណូល
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងគោលដៅលំហែបៃតង នឹងធ្វើឱ្យប្រជាសហគមន៍ក្លាយជាសហគ្រិនភាពមានប្រាក់ចំណូលជាប្រចាំពីការផ្តល់សេវាកម្មនៅតាមមូលដ្ឋាននីមួយៗ ដែលរួមមានសេវាកម្ម ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ កន្លែងស្នាក់នៅ សេវាដឹកជញ្ចូនក្នុងតំបន់ និងការលក់ដូរផលិតផលក្នុងស្រុកជូនភ្ញៀវទេសចរ ដែលប្រជាសហគមន៍មានភាពជាម្ចាស់ និងឯករាជ្យភាព។
ខាងលើនេះ ជាការថ្លែងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន នៅក្នុងជំនួបពិភាក្សាការងារ និងសម្តែងការគួរសមរបស់លោកបណ្ឌិត ធួន ស៊ីណាន ប្រធានសមាគមទេសចរណ៍អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកកម្ពុជា (PATA) ដែលបានបង្ហាញគម្រោង និងស្នើសុំការគាំទ្រការរៀបចំមជ្ឈមណ្ឌលសមាធិ១កន្លែងនៅស្ទឹងពពក ក្នុងស្រុកស្រែអំបិល ខេត្តកោះកុង  ក្នុងគោលបំណងលើកស្ទួយវិស័យអេកូទេសចរណ៍ ទេសចរណ៍សាសនា និងធម្មជាតិ  ក្នុងន័យរួមចំណែកដល់ការលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន លើកស្ទួយជីវភាពប្រជាសហគមន៍ ដើម្បីពង្រឹងការការពារ និងអភិរក្សធនធានធម្មជាតិកម្ពុជា ស្របតាមយុទ្ធសាស្រ្តរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត បានមានប្រសាសន៍ថា ការគិតគូរលើកកម្ពស់ជីវភាព​សហ​គ​មន៍ និងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ជូនសហគមន៍មូលដ្ឋាន គឺស្របតាមគោលការណ៍រួម ស្តីពីការគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍក្នុងតំបន់ការពារធម្មជាតិ ដែលបានបំបែកចេញពីយុទ្ធសាស្រ្តចក្រាវិស័យបរិស្ថាន ឆ្នាំ២០២៣-២០២៨ ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានមានប្រសាសន៍ជំរុញឱ្យមានការគិតគូរបន្ថែមទៀត លើការបណ្តុះស្មារតីឱ្យប្រជាសហគមន៍ មូលដ្ឋាន ក្លាយជាសហគ្រិនភាព ហើយគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីៗរបស់សហគមន៍ ដែលកើតចេញពីសហគ្រិនភាពនេះ នឹងជួយឱ្យសហគមន៍មានសម្រស់ស្អាតប្លែកខុសពីគ្នាពីតំបន់មួយទៅតំបន់មួយទៀត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត បានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមទៀតថា៖ ភាពស្អាតរបស់ប្រជាសហគមន៍ដែលកើតចេញពីភាពស្អាត ភាពបៃតង និងចីរភាព ដែលជាការងារអាទិភាពចម្បងរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន ក្នុងបេសកកម្មធ្វើឱ្យកម្ពុជាមានភាពស្អាត គឺស្អាតពីខាងក្រៅដែលនៅជុំវិញខ្លួន រួមមានស្អាតដី ស្អាតទឹក និងស្អាតខ្យល់ ។
ស្របពេលជាមួយគ្នានេះ ការកែប្រែផ្នត់គំនិតស្អាត ក៏ជាកត្តាលីករជួយឱ្យភាពស្អាតបានឋិតថេរចីរកាលយូរអង្វែង។ ចំណែកភាពស្អាតពីខាងក្នុងវិញរួមមានភាពស្អាតកើតចេញពីចិត្តទៀងត្រង់របស់ប្រជាសហគមន៍ខ្មែរ ដូចជា ការលក់ដូរផលិតផលកសិផលជូនអ្នកទេសចរមិនថ្លៃ មានតម្លៃស្តង់ដារត្រឹមត្រូវ ទោះបីស្ថិតនៅក្នុងរដូវកាលបុណ្យទានក្តី និងមានការគិតគូរដល់សុខភាពអ្នកប្រើប្រាស់ផងដែរ។
ភ្ជាប់គម្រោងទេសចរណ៍ខាងលើនេះ ដើម្បីលើកស្ទួយវិស័យទេសចរណ៍ឱ្យដំណើរការទៅល្អ បើគេងាកទៅមើលសក្តានុពលទេសចរណ៍ខេត្តស្ទឹងត្រែង ដែលក្នុងសហគមន៍មានសេវាកម្មជិះទូកធ្វើដំណើរកម្សាន្ត មើលតំបន់រ៉ាមសារនៅតាម​ដងទន្លេមេគង្គ និងបោះតង់ស្នាក់នៅពេលយប់បានប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ព្រោះតំបន់នេះមានការរ៉ាប់រងពីប្រជាសហគមន៍ទេសចរណ៍ផ្ទាល់ ។
អ្នកសម្របសម្រួលប្រចាំនៅរមណីយដ្ឋានកោះហាន លោកសេង សុធា បានទទួលស្គាល់ថា នៅឆ្នាំ២០២៤នេះមានភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិ មកកម្សាន្តចំនួន៣លើកមកហើយ ដោយពួកគេទាំងនោះបានមកស្នាក់នៅ បរិ​ភោគត្រីធម្មជាតិអាំងស្រស់ៗ ជិះទូកធ្វើដំណើរកម្សាន្តតាមទឹកជ្រលងដងព្រៃ មើលសត្វស្លាប  និងបោះតង់ ស្នាក់នៅពេលយប់ក្នុងរយៈពេល២ថ្ងៃ១យប់ ។
នៅរមណីយដ្ឋានកោះហាន ជាតំបន់ទេសចរណ៍ ដែលបានគាំទ្រដល់ការងើបឡើងវិញនូវវិស័យនេះ ប្រជាសហគមន៍ខិតខំពង្រឹងសេវាកម្មនេះឱ្យកាន់តែល្អ ដើម្បីជូនភ្ញៀវទស្សនាដើមរំចេក មានទឹកហូររាក់ៗ-ទៅបោះតង់នៅរមណីយដ្ឋានកោះហាន នៅឃុំកោះស្នែង-និង នៅទូលខ្សាច់កោះទន្សាយ ឃុំអូរស្វាយ ស្រុកបុរីអូរស្វាយសែនជ័យជាដើម។
សូមបញ្ជាក់ថា តំបន់រ៉ាមសារពិតជាមានសក្តានុពលធនធានជីវៈចម្រុះគ្រប់ប្រភេទ បានថតរូបទេសភាពស្អាតៗ ដែលជាប្រភពទាក់ទាញអារម្មណ៍ភ្ញៀវទេសចរឱ្យមកទស្សនាម្ដង ហើយចង់មកម្ដងទៀត ។ ការផ្តើមកម្រើកឡើងវិញវិស័យទេសចរណ៍នេះធ្វើឱ្យប្រជាសហគមន៍រួមគ្នាបម្រើសេវាកម្មជូនភ្ញៀវតាមការណែនាំបានកាន់តែប្រសើរឡើង ព្រោះវាជាប្រភពផ្តល់នៅប្រាក់ចំណូលរបស់ពួកគាត់ ហើយភ្ញៀវទេសចរសប្បាយចិត្ត បានធ្វើដំណើរកម្សាន្តមានសុវត្ថិភាព មើលទេសភាពតំបន់រ៉ាមសារ បានបរិភោគត្រីធម្មជាតិ និងមើលសត្វស្លាប ដែលកំពុងរស់នៅតាមដងទន្លេមេគង្គក្នុងប្រទេសកម្ពុជាយើង៕