លោក ទិត្យ កម្រង ប្រធានក្រុមហ៊ុន ឫទ្ធិពល បានប្រាប់AMSថា ក្រុមហ៊ុនជាច្រើននៅក្នុងសម័យកូវីដនេះ មានការធ្លាក់ចុះនូវប្រាក់ចំណូល ហើយកំពុងប្រឈមនឹងវិបត្តិហិរញ្ញវត្ថុ រហូតមានការបង្ខំចិត្តអនុវត្តវិធីសាស្ត្របន្ទាន់មួយចំនួនដូចជាការកាត់បន្ថយការងារមិនចាំបាច់មួយចំនួននៅលើទីផ្សារ ហើយរក្សាទុកសាច់ថវិកាសម្រាប់ការចំណាយចាំបាច់ដូចជាប្រាក់ខែបុគ្គលិក ថវិកាសម្រាប់ថ្លៃជួលទីតាំងក្រុមហ៊ុន រួមជាមួយនឹងការចំណាយបន្ទាប់បន្សំដូចជាថ្លៃទឹក ភ្លើង ជាដើម​។
លោក ទិត្យ កម្រង ប្រធានក្រុមហ៊ុន ឫទ្ធិពល
លោក ទិត្យ កម្រង បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា៖
“និយាយជារួម យើងត្រូវកាត់បន្ថយការចំណាយដែលមិនចាំបាច់ ដោយចំណាយតែទៅលើអ្វីដែលសំខាន់។ ស្ថាប័នដទៃ ក៏ដូចជាក្រុមហ៊ុនយើងដែរ បើស្ថានភាពកូវីដនៅបន្តអូសបន្លាយរយៈពេលវែង ក្រុមហ៊ុននឹងមានបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុជាមិនខានព្រោះកូវីដកំពុងតែធ្វើឱ្យយើងជួបប្រឈមនូវស្ថានភាពធ្ងន់ធ្ងរបែបនេះ ហើយអ្វីដែលយើងត្រូវធ្វើបន្តគឺទី1 ការខ្ចីបុលប្រាក់ពីធនាគារឯកជន(ប្រសិនបើអាចធ្វើទៅបាន) ទី2 គឺការលក់ភាគហ៊ុន ប្រសិនបើកត្តាទីមួយមិនអាចទៅរួចនោះ”។
លោក យក់ ចំរើនឬទ្ធិ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង ហ្វតតេ បានប្រាប់AMSថា ស្ថិតនៅក្នុងស្ថានការណ៍ដ៏លំបាកនៅពេលនេះ ត្រូវបានគេបែងចែកជា2ប្រព័ន្ធផ្សេងគ្នា ដោយប្រព័ន្ធទី1 និយាយទៅដល់វិស័យឯកជន ហើយប្រព័ន្ធទី2 គឺវិស័យសាធារណៈ។
លោកបានលើកឡើងថា សម្រាប់ប្រព័ន្ធទី1 នៅក្នុងសម័យកូវីដ-19ពេលនេះ វិស័យឯកជនកំពុងត្បិតត្បៀតរឿងចំណាយដែលសូម្បីតែការវិនិយោគទៅលើផ្នែកណាមួយក៏ស្ថិតនៅក្នុងប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ ដោយសម្លឹងមើលពីឱកាសឱ្យបានច្បាស់លាស់ជាមុនសិន។
លោក យក់ ចំរើនឬទ្ធិ បានមានប្រសាសន៍ថា៖«ដូច្នេះគាត់គ្មានឱកាសជំរុញវិស័យថ្មីៗនោះទេ។ ឯកជនគាត់នៅទន្ទឹងរង់ចាំមើលអ្វីដែលអនុញ្ញាតឱ្យគាត់ធ្វើបាន។ ការចំណាយរបស់វិស័យឯកជន ត្រូវត្បិតត្បៀតដើម្បីឱ្យខ្លួនអាចមានជីវិតបន្តការងារ និងប្រតិបត្តិការរបស់ក្រុមហ៊ុនតទៅមុខទៀត»។
លោក យក់ ចំរើនឬទ្ធិ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង ហ្វតតេ
“ដោយឡែកប្រព័ន្ធទី2 វិស័យសាធារណៈស្ថិតនៅក្នុងសម័យកូវីដ-19 បើរដ្ឋត្បិតត្បៀតថ្លៃចំណាយសាធារណៈដែរ វាអាចធ្វើឱ្យជាតិជួបវិបត្តិ ព្រោះវិស័យឯកជននឹងមិនមានការវិនិ​យោគ ហើយការវិនិយោគសាធារណៈអត់មានសកម្មភាពទៀតវានឹងធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចជាតិជាប់គាំង វិបត្តិសាច់ប្រាក់នៅជាប់គាំង ធ្វើឱ្យសាច់ប្រាក់មិនអាចចូលទៅក្នុងចរន្តសេដ្ឋកិច្ចជាតិទេ។ ដូច្នេះហើយបានជារដ្ឋត្រូវបង្កើនចំណាយវិនិយោគឱ្យបានច្រើន បន្ថយការចំណាយរដ្ឋបាល បង្កើនវិនិយោគដោយជួយជាចលករមួយដែលឱ្យចរន្តសេដ្ឋកិច្ចជាតិដើរបាន” ។
លោក ចំរើនឬទ្ធិ បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា នៅក្នុងកាលៈទេសៈនេះវិស័យឯកជនមើលឃើញពីឱកាសរកស៊ីចង្អៀត មានការត្បិតត្បៀត​​ចំណាយ ប៉ុន្តែសម្រាប់វិស័យសាធារណៈត្រូវតែបង្កើន ដើម្បីឱ្យមានតុល្យ​ភាព​កុំឱ្យមានការជាប់គាំងសេដ្ឋកិច្ច។ នៅក្នុងកាលៈទេសៈក៏លំបាកនេះរដ្ឋត្រូវចេញមុខចំណាយឱ្យបានច្រើន ដើម្បីបញ្ចូលសាច់ប្រាក់ទៅក្នុងចរន្តសេដ្ឋកិច្ចជាតិ៕