ឆ្នាំ​២០២១​ ពលករចំណាកស្រុកស្របច្បាប់​កម្ពុជា​ផ្ញើ​ប្រាក់​ទៅ​ផ្ទះ ​២,៨​ពាន់លាន​ដុល្លារ​​
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈបានឱ្យដឹងថា កាល​ពី​ឆ្នាំ២០២១ ពលករ​ខ្មែរ​នៅ​បរទេស​បាន​ផ្ញើ​ប្រាក់​ត្រឡប់មកផ្ទះបាន​ចំនួន ២,៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ដើម្បី​រួម​ចំណែក​លើក​កម្ពស់​ជីវភាព​គ្រួសារ​របស់​ពួកគេ។
តួលេខខាងលើនេះត្រូវបានបង្ហាញដោយឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំរបស់បេឡាជាតិរបបសន្តិសុខសង្គម ដែលបានធ្វើឡើងកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ការផ្ទេរប្រាក់មិនត្រឹមតែបានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវជីវភាពរស់នៅរបស់សមាជិកគ្រួសាររបស់ពួកគេប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានរួមចំណែកក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ”
កម្ពុជាបានបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយប្រទេសជាដៃគូ និងប្រជាជាតិនានា ដើម្បីស្វែងរកឱកាសការងារបន្ថែមទៀតដល់ពលករកម្ពុជា ដើម្បីការពារសិទ្ធិ និងផលប្រយោជន៍របស់ពួកគេ ជាពិសេសផ្តល់ការការពារសង្គមដល់ពួកគេ។ ដោយឡែកគិតត្រឹមឆ្នាំ២០២១ ប.ស.ស បានបើកផ្តល់បា្រក់ឧបត្ថម្ភរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលសម្រាប់កម្មករនិយោជិត​ ស្រ្តីសម្រាលកូន សរុបចំនួន  ២៨២ ០៧៣នាក់  មានកូនសរុប ២៨៤ ០១៦ នាក់  ដែលបានចំណាយទឹកប្រាក់ ១១៣ ពាន់ ៦០៦លាន ៤០០សែនរៀល។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២១ មានកម្មករនិយោជិតជាស្ត្រីសម្រាកកូន ៦៥ ៨៧១នាក់ មានកូនចំនួន ៦៦ ៣៣៥នាក់ ចំណាយប្រាក់ឧបត្ថម្ភចំនួន ២៦ពាន់ ៥៣៤លានរៀល។
បើតាមប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកបេឡាជាតិសន្ដិសុខសង្គម ឯកឧត្ដម អ៊ុក សមវិទ្យា បានឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម បានដំណើរការរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព និងផ្នែកហានិភ័យការងារ ទាំងវិស័យឯកជន និងវិស័យសាធារណៈ គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២១ ដែលក្នុងនោះសម្រាប់វិស័យឯកជនបានចុះបញ្ជីសរុបចំនួន ១៧ ៣១៧សហគ្រាស ដែលមានសមាជិកសរុបចំនួន ២ ៣០៥ ៩៥៨នាក់ និងផ្នែកថែទាំសុខភាពចំនួន ១៤ ៦៨៩សហគ្រាស មានសមាជិកចំនួន ២ ៣០៥ ៩៥៨នាក់។
ចំណែកវិស័យសាធារណៈបានចុះបញ្ជីផ្នែកថែទាំសុខភាពសរុបចំនួន ៣៨ស្ថាប័ន មានសមាជិកសរុប ៣៩៨ ៧៤០នាក់  និងផ្នែកហានិភ័យការងារចំនួន ៣៥ស្ថាប័ន មានសមាជិកសរុប ២៤៨ ៨៩២នាក់។ គិតមកដល់ពេលនេះ បេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម បានផ្តល់តាវកាលិកជូនសមាជិករបស់ខ្លួនចំពោះផ្នែកហានិភ័យការងារចំនួន ១០.៦៨ពាន់លានរៀល និងផ្នែកថែទាំសុខភាពចំនួន ១៥៦.២០ពាន់លានរៀល។
ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង បានបញ្ជាក់ផងដែរថា គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២១ មានពលករកម្ពុជាប្រមាណ ១,៣ លាននាក់ដែលកំពុងធ្វើការនៅបរទេស ក្នុងនោះ ១,២ លាននាក់នៅប្រទេសថៃ, ចំនួន ៤៥ ០០០ នាក់នៅកូរ៉េខាងត្បូង, ចំនួន ២៣ ០០០ នាក់នៅម៉ាឡេស៊ី , ចំនួន ១១ ០០០ នាក់នៅប្រទេសជប៉ុន , ចំនួន 800 នៅសិង្ហបុរី , ចំនួន២០០ នៅក្រុងហុងកុង ប្រទេសចិន និងចំនួន ៤៣ នាក់នៅអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត៕