ភ្នំពេញ៖ ទីស្នាក់ការកណ្តាល និងសាខារបស់គ្រឹះសា្ថនធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា មានរហូតដល់២ ៦០០កន្លែង ដែលក្នុងនោះ មាន ១ ១៩៩កន្លែង ជាការិយាល័យរបស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុឱ្យប្រជាពលរដ្ឋ ខណៈទ្រព្យសកម្មរបស់ប្រព័ន្ធធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា មានកំណើន១៦% ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ជិត ៧០ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។
នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ ២០២១ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) ដែលអនុម័តដោយឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
របាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ២០២១ បានបង្ហាញថា កម្ពុជាមានធនាគារពាណិជ្ជចំនួន ៥៤ និងធនាគារឯកទេសចំនួន ១០។ ក្រៅពីនេះ កម្ពុជាមានគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ញើពីសាធារណជនចំនួន ៦ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមិនទទួលប្រាក់បញ្ញើចំនួន ៧៩។ ធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទាំងនេះ គឺមានទីស្នាក់ការកណ្តាល សាខា និងការិយានៅទូទាំងប្រទេសសរុប ២ ៦០០កន្លែង ក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុជូនអតិថិជន។
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា ក្នុងចំណោមការិយាល័យសរុបនេះ មាន១ ៣៤៩កន្លែង ជាទីស្នាក់ការកណ្តាល និងជាសេខារបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ ដែលមានម៉ាស៊ីនដកដាក់ប្រាក់ស័្វយប្រវត្តិ (ATM) ចំនួន ៣ ២៣៤ កន្លែង ផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យាហិរញ្ញវត្ថុភាគច្រើន មានការិយាល័យមាន ៥២ កន្លែង និងគ្រឹះស្ថានឥណទានជនបទ ដែលរួមចំណែកក្នុងការសេវាឥណទានខ្នាតតូចនោះ មាន ២៣៤ កន្លែងផងដែរ។
ដោយឡែក គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាវិញមានបណ្តាញប្រតិបត្តិគ្របដណ្តប់ទូទាំងប្រទេស ក្នុងចំនួន១ ៣៤៩ ការិយាល័យ។ មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទាំងនោះ បានធ្វើទំនើបកម្មលើសេវាកម្មរបស់ខ្លួន ក្នុងការ ផ្តល់ឥណទាន ប្រាក់បញ្ញើ ការផ្ទេរប្រាក់ ធនគារចល័ត និងការដក-ដាក់ប្រាក់តាមម៉ាស៊ីនATM ជាដើម ដែលធ្វើឱ្យអតិថិជនមានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការបានកាន់តែច្រើន។
យោងតាមរបាយការណ៍ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្នុងឆ្នាំ២០២១ ទ្រព្យសកម្មរបស់ប្រព័ន្ធធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា មានកំណើន១៦% ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ ៦៨,២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ ក្នុងនោះ ឥណទានអតិថិជនកើនដល់ ២១,២ ភាគរយ ស្មើនឹង ៤៥,៧ ពាន់លានដុល្លារ ប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនមានកំណើន ១៥,៤ ភាគរយ ស្មើនឹង ៣៨,៥ ពាន់លានដុល្លារ និងដើមទុនមានកំណើន ១៨ ភាគរយ ស្មើនឹង ៧,៦ ពាន់លានដុល្លារ។
សូមបញ្ជាក់ថា គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុបន្តចូលរួមលើកកម្ពស់បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយៈការកើនឡើងនៃចំនួនប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនមានដល់ ១២,១ លានគណនី និងឥណទានអតិថិជន មានដល់ ៣,៣ លានគណនី។ នេះបើតាមរបាយការណ៍ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា៕