លោក ស៊ឹម សេនាជាតិ ដឹកនាំប្រាសាក់រហូតក្លាយជាគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុឈានមុខគេនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ លោក ស៊ឹម សេនាជាតិ ដែលជាប្រធាន និងជានាយកប្រតិបត្តិគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់បានប្រកាសលាលែងពីតំណែង បន្ទាប់ពីធនាគារ KB Kookmin របស់កូរ៉េខាងត្បូង បានទិញភាគហ៊ុននៅសល់នៅក្នុងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ ដើម្បីកាន់កាប់ទាំងស្រុងលើគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុធំជាងគេមួយនេះនៅកម្ពុជាកាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២១កន្លងមកនេះ។
ក្នុងនាមជាប្រធាន និងជានាយកប្រតិបត្តិអស់រយៈពេល ១៨ ឆ្នាំ លោក ស៊ឹម សេនាជាតិ បាននាំមកនូវភាពរីកចម្រើនយ៉ាងច្រើនដល់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញវត្ថុមួយនេះ ដោយជួយឱ្យប្រែក្លាយពីគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុតូចមួយទៅគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុឈានមុខគេរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុថ្មីៗនេះ ប្រាសាក់បានបង្ហាញថា នៅចន្លោះឆ្នាំ២០០៤ នៅពេលដែលខ្លួនទទួលបានអាជ្ញាប័ណ្ណគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ រហូតដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ទ្រព្យសកម្មសរុបបានកើនឡើង ៥៤៣ ដងពី ៩ លានដុល្លារទៅ ៤ពាន់លានដុល្លារ ហើយភាគហ៊ុនសរុបបានកើនឡើង ១ ២០៤ ដង ពី ៥២០ ០០០ ដុល្លារដល់ ៦៣៤ លានដុល្លារ។
ក្នុងអំឡុងពេលដូចគ្នានេះ ផលប័ត្រប្រាក់កម្ចីរបស់ខ្លួនបានកើនឡើងប្រហែល ៤៥៣ ដងពី ៧,៧ លានដុល្លារទៅ ៣,៥ ពាន់លានដុល្លារ សមតុល្យប្រាក់បញ្ញើបានកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងពី ១៩៦ ០០០ ទៅ ២,៤ ពាន់លានដុល្លារ ហើយចំនួនបុគ្គលិកបានកើនឡើងជិត ២៥ ដងពី ៣៧២ ទៅ ៩ ២០៣នាក់។
លោក ស៊ឹម សេនាជាតិ ដែលប្រកាសបានលាលែងតំណែងជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៅមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់កាលថ្មីៗនេះ បានប្រាប់កាសែតអន្តរជាតិជាភាសាអង់គ្លេសមួយថា លោកបានកាន់តំណែងជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិអស់រយៈពេល ១៨ឆ្នាំ ហើយបានធ្វើការជាមួយប្រាសាក់អស់រយៈពេលជាង ២៥ ឆ្នាំ ដូច្នេះវាដល់ពេលដែលត្រូវចាកចេញ ដើម្បីត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ធនាគារ KB ចូលរួមយ៉ាងពេញលេញក្នុងការគ្រប់គ្រងរបស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនេះ។
លោក ស៊ឹម សេនាជាតិ បានថ្លែងដូច្នេះថា ៖
“ខ្ញុំរំពឹងថា ការផ្លាស់ប្តូរការគ្រប់គ្រងនឹងអាចឱ្យប្រាសាក់ឈានទៅរកកម្រិតល្អប្រសើរថ្មីមួយទៀត។ នៅពេលនេះ ក៏មិនទាន់មានគម្រោងធ្វើការនៅឡើយទេ។ ប៉ុន្តែខ្ញុំសង្ឃឹមថា ខ្ញុំនឹងអាចបន្តធ្វើការក្នុងវិស័យនេះដើម្បីឱ្យខ្ញុំអាចប្រើប្រាស់បទពិសោធន៍ និងចំណេះដឹងរបស់ខ្ញុំក្នុងការជួយដល់វិស័យ”
ធនាគារ KB Kookmin កាលពីថ្ងៃទីថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងមកនេះ បានប្រកាសថា ខ្លួនបានទិញភាគហ៊ុននៅសល់នៅក្នុងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ ដើម្បីកាន់កាប់ទាំងស្រុងលើគ្រឹះស្ថានទទួលប្រាក់បញ្ញើមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុធំជាងគេនៅកម្ពុជាមួយនេះ។
ធនាគារ KB Kookmin បានទិញភាគហ៊ុន ៧០ ភាគរយនៅក្នុងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ ៦០៣.៤ លានដុល្លារពីក្រុមហ៊ុន LOLC Holdings ដែលមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសស្រីលង្កា កាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២០ ដោយក្លាយជាម្ចាស់ភាគហ៊ុនធំជាងគេនៅក្នុងស្ថាប័ននេះ។ ទោះបីជាយ៉ាងក៏ដោយ តម្លៃភាគហ៊ុន ៣០ ភាគរយ ដែលធនាគារ KB Kookmin បានទិញយកថ្មីៗនេះមិនទាន់ត្រូវបានបង្ហាញឱ្យដឹងនៅឡើយទេ។
ការទិញយកភាគហ៊ុនដែលនៅសល់របស់ធនាគារពាណិជ្ជ KB Kookmin បានធ្វើឱ្យប្រាសាក់មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុក្លាយជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធទាំងស្រុងរបស់ធនាគារកូរ៉េមួយនេះ។ ប្រាសាក់មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុគឺជាគ្រឹះស្ថានដាក់ប្រាក់បញ្ញើមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុឈរលំដាប់ថ្នាក់លេខ ១ របស់កម្ពុជា ដែលមានចំណែក ៤៤,៦ ភាគរយនៃចំណែកទីផ្សារ និងមានជាង ១៨០ សាខា។ របាយការណ៍បង្ហាញថា គ្រឹស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនេះទទួលបានប្រាក់ចំណេញសុទ្ធប្រចាំឆ្នាំចំនួន ១០៩ លានដុល្លារកាលពីឆ្នាំមុន កើនឡើង ៥ ភាគរយ ធៀបនឹងឆ្នាំមួយទៀត។
មន្រ្តីធនាគារ KB Kookmin បាននិយាយថា ៖«យើងមានគម្រោងពង្រីកផលប័ត្ររបស់ប្រាសាក់មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរទៅជាធនាគារពាណិជ្ជ ហើយគ្រោងនឹងបន្ថែមចំណុចខ្លាំងរបស់ធនាគារ KB Kookmin ក្នុងដំណើរការប្រតិបត្តិការនេះ»។ មន្ត្រីរូបនេះបានបន្ថែមថា គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់នឹងក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលស្នូលរបស់ KB Kookmin ក្នុងការជំរុញអាជីវកម្មនៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន៕