ភាពរឹតត្បិតលើការធ្វើដំណើរទាំងនៅក្នុងតំបន់ និងនៅតាមបណ្តាប្រទេសជាច្រើនលើពិភពលោកដែលបណ្តាលមកពីការផ្ទុះឡើងនូវវីរុសកូវីដ-19បំប្លែងថ្មី បាន ក្លាយក្ដីកង្វល់សាជាថ្មី និងកំពុងគំរាមកំហែងដល់គម្រោងស្តារឲ្យប្រសើរឡើងវិញនូវឧស្សាហកម្មអាកាសចរណ៍អន្តរជាតិឲ្យនៅតែបន្តស្ថិតក្នុងឱនភាពដដែល។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់អាកាសចរស៊ីវិលកម្ពុជា ធ្លាប់បានប្រាប់ឱ្យដឹងកាលពីពេលថ្មីៗនេះថា ក្រោមឥទ្ធិពលនៃកូវីដ-19 វិស័យអាកាសចរណ៍របស់កម្ពុជា ក្នុងឆ្នាំ2020 មានការធ្លាក់ចុះខ្លាំងរហូតដល់ជាង90ភាគរយ។
លោកបានបន្តឲ្យដឹងទៀតថា៖
“នៅក្នុងរបាយការណ៍ពិភពលោកក៏បានបង្ហាញដែរថាក្នុងឆ្នាំ2021 ភាពមិនប្រាកដប្រជាជាច្រើននៅតែបន្តមាន ជាក់ស្ដែងបើពិនិត្យមើលតាមកំណើននៃការឆ្លងជំងឺកូវីដ-19 គឺនៅតែមានកំណើនច្រើន។ ជាការពិត វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-19 មានពិតមែន ប៉ុន្ដែនៅមិនទាន់បានចាក់គ្រប់គ្នានោះឡើយ ចំណែកប្រសិទ្ធភាពនៃវ៉ាក់សាំងក៏មិនទាន់មានការវាយតម្លៃជាក់លាក់នៅឡើយទេ។ ដូច្នេះ កម្ពុជាក៏កំពុងស្ថិតក្នុងស្ថានភាពមួយដែលបង្កើនល្បឿននៃការចាក់វ៉ាក់សាំងដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងរាលដាល”
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ លោកបានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាអាចព្យាករណ៍អំពីកំណើននៃអ្នកដំណើរតាមអាកាសចរណ៍បានលុះត្រាណាតែដឹងច្បាស់លាស់ពីប្រសិទ្ធភាពនៃវ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-19 ដែលកំពុងត្រូវបានយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ននេះជាមុនសិន។
អគ្គនាយករងនៃសមាគមក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (AAPA) លោក Subhas Menon បានមានប្រសាសន៍ថា តម្រូវការធ្វើដំណើរតាមជើងហោះហើរគឺពិតជាមានសារសំខាន់ដែលចាំបាច់ត្រូវតែមានការសម្របសម្រួលក្រោមការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីដែលពាក់ព័ន្ធនៅក្នុងឧស្សាហកម្មអាកាសចរណ៍ ដែលរួមមានទាំងរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន។
លោកបានបន្តថា ជាដំណោះស្រាយដ៏ឆ្លាតវៃ និងកាន់តែមានសារៈសំខាន់ក្នុងការគាំទ្រដល់ឧស្សាហកម្មអាកាសចរណ៍ គឺការធានាបាននូវសុខមាលភាព សុវត្ថិភាពយ៉ាងប្រាកដក្នុងពេលធ្វើដំណើរ។ ជាមួយគ្នានេះ នីតិវិធីនៃការធ្វើតេស្ត និងវិញ្ញាបនប័ត្របញ្ជាក់ពីការចាក់វ៉ាក់សាំងចាំបាច់ត្រូវតែមាន បន្ថែមពីលើកិច្ចសម្របសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរតាមរយៈទំរង់លិខិតឆ្លងដែនបែបឌីជីថល។
លោក Menon បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“ល្បឿននៃការចាក់ថ្នាំបង្ការនៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកគឺមិនស្មើគ្នានោះទេ។ តំបន់នេះអាចរំពឹងថានឹងទទួលបាននូវអភ័យឯកសិទ្ធិនៅឆ្នាំ2023 លើកលែងតែការចាក់វ៉ាក់សាំងត្រូវបានពន្លឿន ខណៈដែលទ្វីបអាស៊ីក៏ជាតំបន់ដែលបានឆ្លងវីរុសប្រភេទខាងលើនេះ”