វេទិកា​ពិភាក្សា ស្ដីពី «មាគ៌ាប្រតិបត្តិពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ២០២៥» នឹង​ជួយជំរុញការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និង​វិនិយោគនៅកម្ពុជា​បន្ថែម
ភ្នំពេញ ៖ វេទិកា​ពិភាក្សា​ដ៏ធំ​មួយ​ប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ ស្ដីពី​ មាគ៌ាប្រតិបត្តិពាណីជ្ជកម្ម និង​ការ​វិនិយោគ​ ត្រូវ​បានរៀបចំឡើង​នៅរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីថ្ងៃដើមសប្ដាហ៍នេះ ​ក្នុងគោលបំណង​សំខាន់េះជួយ​ជំរុញ​ឱ្យ​មានកិច្ចសន្ទនា​ជាយុទ្ធសាស្ត្រ អភិវឌ្ឍ ការ​បង្កើត​ឱកាស​សំខាន់​ៗ កិច្ច​សហប្រតិបត្តិកា​រធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគ ក៏ដូចជា​ការ​ផ្ដល់ជាធាតុចូល​សម្រាប់ការរៀបចំនូវគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចជាតិ​សំខាន់ៗ​ផងដែរ។
វេទិកា​ពិភាក្សា​ដ៏ធំនេះ មានការ​ចូលរួមពី​វាគ្មិន​សំខាន់ៗ​ ដែលជាវិនិយោគិនល្បីៗនៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​ អ្នកជំនាញ​សេដ្ឋកិច្ចមកពីបណ្ដា​វិទ្យាស្ថានពាក់ព័ន្ធជាច្រើនទៀត ដោយប្រព្រឹត្តធ្វើឡើង​នៅក្នុង​សណ្ឋាគារ Shangri-La ភ្នំពេញ ។​​
អ្នកឧកញ៉ា សៀ ឫទ្ធី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងជាអគ្គនាយក្រុមហ៊ុន វើលដ៏ប្រ៊ីដ គ្រុប និង​ជាអ្នករៀបចំ​វេទិកា​ពិភាក្សា​នេះបានគូស​បញ្ជាក់ថា ការ​ចូល​រួមនៅក្នុងវេទិកានេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នាក្នុងកា​រជំរុញ​​ការសន្ទនា បង្កើនកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ និង​ការ​បើកឱកាស​ ដែលនឹ​ងជំរុញដល់​កា​រ​ផ្លាស់​ប្ដូ​រសេ​ដ្ឋ​កិច្ច​របស់​ប្រ​ទេស​កម្ពុជា​​នាពេលខាងមុខ។
អ្នកឧកញ៉ា បន្ថែមថា វេទិ​កានេះ ក៏បានដើរតួនាទីដ៏សំខាន់​ក្នុងការប្រមូល​ផ្ដុំ​​អ្នក​ជំនា​ញ​ពីវិស័យរដ្ឋ និងឯកជន ដើម្បីចូ​លរួមពិភា​ក្សាផ្ដល់​នូវ​ទស្ស​ន​ទា​នល្អ ៗសម្រាប់ការ​ដោះ​​ស្រាយ​បញ្ហាសេ​ដ្ឋកិច្ចសំខាន់ៗ ដែលពិភព​លោក​ រួមទាំងកម្ពុជាកំពុងជួបប្រទះ។
ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុក ស៊ីផាន់ណា ទេសរដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកបេសកកម្មពិសេស ដែល​បា​ន​អ​ញ្ជើ​ញ​ចូ​ល​រួមជាវាគ្មិន និងអ្នកសម្របសម្រួលនៅក្នុងវេទិកាពិភាក្សានេះបានលើកឡើង​ដែរថា កិច្ច​ពិ​ភា​ក្សា​​ពេញមួយថ្ងៃដែលគ្របដណ្ដប់លើប្រធានបទសំខាន់ៗទាំង ៦ ខាងលើនេះ មើលទៅ​ហាក់​ដូចជាបញ្ហាដាច់ដោយឡែក ប៉ុន្តែ​តាមពិត ប្រធានបទទាំងអស់នេះគឺមានទំនាក់ទំនង​គ្នា​​យ៉ាង​ស៊ី​ជម្រៅ ។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ ប្រធានបទទាំងនេះ ក៏ជា​សរសរស្ដម្ភ ដែលអាច​នឹងបង្កើត​​បានជា​ក្រប​ខណ្ឌ​មួយ​សម្រាប់​ភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ច​របស់ប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានបន្ថែមទៀតថា ការអនុវត្តគំនិតផ្តួចផ្តើម​ទាំងនេះ ពិតជា​តម្រូវឱ្យ​មាន​​កិច្ច​ខិតខំប្រឹងប្រែង​​​សម្របសម្រួល មិនត្រឹមតែពីវិស័យឯកជន​ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏មានតម្រូវការ​ការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល អ្នកផ្តល់​ជំនួយ និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា វេទិកាកិច្ចពិភាក្សា ស្ដីអំពី «មាគ៌ាប្រតិបត្តិពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ២០២៥» ត្រូវ​បានរៀបចំឡើង​រយៈពេលពេញមួយថ្ងៃ ដោយមាន​មានការពិភាក្សា​យ៉ាងផុសផុល​លើប្រធានបទសំខាន់ៗ និងមានការ​ចូល​ពីវាគ្មិន​ជាច្រើន រួមមាន អ្នកឧកញ៉ា ហេង ឡុង អនុប្រធានសមាគមឧកញ៉ាកម្ពុជា និងជាប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​ក្រុមហ៊ុន ឡុង ស្រេង អ៊ិនធើណេសិនណល ឧកញ៉ា សុង សារ៉ន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អេមរុរ៉ាយស៍ លោក ច័ន្ទ សុផល លោក យក់ ចំរើនឫទ្ធិ ប្រធានអគ្គនាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុន ហ្វតតេ គ្រុប លោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ ប្រធានវិទ្យាស្ថានសិក្សា​ចិននៃរាជបណ្ឌិត្យ​សភាកម្ពុជា លោកជំទាវ ឆាយ ស៊ីវលីន ប្រធាន​សមាគម​ទីភ្នាក់​ងារទេសច​រណ៍កម្ពុជា លោក​បណ្ឌិត ធួន ស៊ីណាន​ ប្រធានសមាគម​ទេសចរណ៍អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកប្រចាំកម្ពុជា​ និង​ ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជា​ប្រធាន​អគ្គនាយកកំពង់ផែ​ស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ រួម​នឹង​វាគ្មិន​ល្បីៗជាច្រើនរូបទៀត ៕