ភ្នំពេញ ៖ ការរក្សាតម្លៃ និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុនឹងត្រូវរក្សាដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានៅត្រីមាសបន្ទាប់ក្នុងឆ្នាំនេះ។ នេះបើតាមការថ្លែងរបស់ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកដែលត្រូវបានពិភាក្សារួមជាមួយបញ្ហាប្រឈមម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចបច្ចុប្បន្ន។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាលើកឡើងថា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) នឹងរក្សាស្ថិរភាពអត្រាប្តូរប្រាក់នៅត្រីមាសបន្ទាប់ ដែលសេចក្តីសម្រេចនេះត្រូវបានប្រកាសជាផ្នែកមួយនៃលទ្ធផលកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មាធិការគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុលើកទី ៥៦ ដែលកិច្ចប្រជុំនោះធ្វើឡើងកាលពីសប្តាហ៍មុន។
«ការរក្សាតម្លៃ និងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនៃគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុនៅត្រីមាសបន្ទាប់ បានជូនដំណឹងដល់ការសម្រេចចិត្តរបស់គណៈកម្មាធិការដើម្បីរក្សាស្ថិរភាពអត្រាប្តូរប្រាក់ ហើយអន្តរាគមន៍នៅក្នុងទីផ្សារប្តូរប្រាក់បរទេស ប្រសិនបើមានការចាំបាច់»
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នឹងបន្តផ្តល់សាច់ប្រាក់សន្ទនីយភាពតាមរយៈប្រតិបត្តិការ ផ្តល់សាច់ប្រាក់សន្ទនីយភាព (LCPO) រាល់ពីរសប្តាហ៍ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការសាច់ប្រាក់រៀលក្នុងរយៈពេលខ្លីរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ រួមជាមួយនឹងការបន្តកិច្ចរក្សាអត្រាប្រាក់បម្រុងកាតព្វកិច្ចក្នុងអត្រា ៧ ភាគរយ ក៏នឹងត្រូវរក្សាទុកសំរាប់ប្រាក់ដុល្លារ និងប្រាក់រៀលផងដែរ។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ បានកត់សម្គាល់ថា ក្នុងរយៈពេលពីរទស្សវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះស្ថិរភាពអត្រាប្តូរប្រាក់ត្រូវបានរក្សា និងទទួលស្គាល់ថា ជាកត្តាសំខាន់ក្នុងស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
បច្ចុប្បន្ន ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានកាត់បន្ថយការប្រែប្រួលនៃអត្រាប្តូរប្រាក់ដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍មួយចំនួនដើម្បីស្រូបយក ឬចាក់បញ្ចូលសាច់ប្រាក់ងាយស្រួលពី ឬចូលទីផ្សារ។ រាល់ឧបករណ៍ទាំងនេះរួមមានបញ្ចូលអន្តរាគមន៍ ប្តូរប្រាក់បរទេសតាមរយៈ LCPOs ដើម្បីបញ្ចូលសាច់ប្រាក់សន្ទនីយភាព និងការស្រូបយកប្រាក់រៀលតាមរយៈវិញ្ញាបនប័ត្រប្រាក់កក់ដែលអាចចរចាបាន៕