ក្រចេះ ៖ នៅពេលខាងមុខ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សម្តេចនឹងទៅធ្វើដំណើរទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសចិន និងចរចាស្នើសុំមិត្តចិន ដើម្បីទទួលបានឥណទានសម្បទានក្នុងការសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនទី២ ពីភ្នំពេញទៅបាវិត។
សម្តេចតេជោ មានប្រសាសន៍ដូច្នេះក្នុងពីធីបើកការដ្ឋានសាងសង់ស្ពានឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គខេត្តក្រចេះ និងផ្លូវតភ្ជាប់ក្រោមឥណទានសម្បទានពីរដ្ឋាភិបាលប្រជាមានិតចិន នាថ្ងៃទី០២ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣។
សម្ដេចបានលើកឡើងថា ការសាងសង់តភ្ជាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ ស្ពាន និងថ្នល់ ពីតំបន់មួយទៅតំបន់មួយ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចប្រជាជន និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
គួររំលឹកថា ផ្លូវល្បឿនលឿន ភ្នំពេញ-បាវិត មានប្រវែងសរុប ១៣៨ គីឡូម៉ែត្រ ដោយកាត់តាមខេត្តកណ្ដាល ព្រៃវែង និងស្វាយរៀង មុននឹងទៅដល់ច្រកទ្វារព្រំដែនបាវិត ដែលមានព្រំដែនជាមួយប្រទេសវៀតណាម ស្ថិតក្នុងគម្រោងចំណាយសរុបជិត២០០លានដុល្លារអាមេរិក ។ គម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿននេះផងដែរ នឹងចាប់ផ្ដើមបើកការដ្ឋានសាងសង់នៅពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខ៕