ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាធ្វើជាប្រយោជន៍មានការកើនឡើងក្នុងអំឡុងពេលកូវីដ-១៩
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០មក ពិភពលោកទាំងមូលបានឆ្លងកាត់នូវវិបត្តិសុខភាពសកលដែលមិនធ្លាប់មាន។ ដោយផ្តើមចេញពីតំបន់អាស៊ីបូព៌ា ការរីករាលដាលយ៉ាងលឿននៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដ៏កាចសាហាវបាន និងកំពុងនាំមកនូវផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរទៅលើសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម ទាំងនៅក្នុងប្រទេសនៃតំបន់ និងសកលលោក។ រហូតដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន ទោះបីជាការផ្តល់វ៉ាក់សាំង​នៅតាមបណ្តាប្រទេសនានា ក៏ភាពមិនប្រាកដប្រជានៅតែបន្តមានដដែល។
ជាការកត់សម្គាល់ ជំងឺកូវីដ-១៩ បានពន្លឿនការចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដោយប្រជាពលរដ្ឋបាន និងកំពុងស្វែងរកដំណោះស្រាយលើផលប៉ះពាល់នៃវិធានការរឹតត្បិតការធ្វើដំណើរ ការផ្អាកសកម្មភាពអាជីវកម្ម ចលនានៃការបំពេញការងារតាមផ្ទះ ក៏ដូចជាការរក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពសង្គម។ តាមការសិក្សាស្តីពីសេដ្ឋកិច្ចអេឡិចត្រូនិកក្នុងឆ្នាំ២០២០ របស់ក្រុមហ៊ុន Google, Temasak,​និង Brain & company បានឲ្យដឹងថានៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ បច្ចេកវិទ្យាបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់នៅក្នុងអំឡុងពេលនៃវិបត្តិនេះ ហើយនិន្នាការនេះក៏រំពឹងថានឹងនៅតែបន្តនៅក្រោយវិបត្តិ។
នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ អ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណែតថ្មីបានកើនឡើងចំនួន ៤០លាននាក់ ក្នុងឆ្នាំ២០២០កន្លងទៅ ដែលសបញ្ជាក់ពីសក្តានុពល និងភាពសំខាន់នៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។ បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលត្រូវបានប្រើប្រាស់ដើម្បីទិញទំនិញ និងសេវាចាំបាច់ ផ្តល់ និងទទួលការអប់រំ កម្សាន្ត តាមដានសុខភាព និងសុវត្ថិភាព អនុវត្តគំនិតផ្តួចផ្តើមការងារពីផ្ទះ និងធ្វើអាជីវកម្មជាដើម។ ដូច្នេះ នៅអំឡុងពេលវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ គេឃើញមានកំណើននៃពាណិជ្ជកម្មតាមបែបអេឡិចត្រូនិក សេវាដឹកជញ្ជូនចំណីអាហារ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយតាមអ៊ីធឺណែត សេវាធានារ៉ាប់រង វិនិយោគ ការទូទាត់ និងការផ្ញើប្រាក់ត្រឡប់ទៅផ្ទះ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ការប្រើប្រាស់សេវាទូទាត់សងប្រាក់តាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកក៏មានការកើនឡើងគួរឲ្យកត់សម្គាល់ផងដែរ ដោយសារអ្នកប្រើប្រាស់បានផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថពីការប្រើប្រាស់សាច់ប្រាក់ទៅរកការប្រើប្រាស់ការទូទាត់សងប្រាក់តាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក ហើយអ្នកធ្វើអាជីវកម្មចាប់ផ្តើមផ្លាស់ប្តូរគំរូអាជីវកម្មទៅប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក ខណៈអ្នកផ្តល់សេវាបង្កើនទំនាក់ទំនងជាមួយអតិថិជនតាមរយៈការអភិវឌ្ឍ និងការដាក់ចេញនូវសេវាតាមកម្មវិធីទូរស័ព្ទឆ្លាតជាដើម។ ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី វិធានការរឹតត្បិតការធ្វើដំណើរបានធ្វើឲ្យសេវាដឹកជញ្ជូន ការធ្វើដំណើរ និងសេវាផ្តល់កម្ចីធ្លាក់ចុះគួរឲ្យកត់សម្គាល់ក្នុងរយៈពេលខ្លី។ ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យានៅអំឡុងនៃវិបត្តិនេះ គេក៏ឃើញមានការវិវឌ្ឍយ៉ាងលឿននៃបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងវិស័យសុខាភិបាល (HealthTech) និងការអប់រំ (EdTech) ។ ក្នុងនោះមានការផ្តល់ដំណោះស្រាយគាំទ្រដល់អ្នកជំងឺតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដែលជួយសម្រួលដល់លទ្ធភាពទទួលបានសេវាគាំទ្រសុខភាពដោយប្រើប្រាស់ថ្នាលសេវាសុខាភិបាលពីចម្ងាយ (Telemedicine)។ ទន្ទឹមនេះ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងវិស័យអប់រំក៏មានការកើនឡើងគួរកត់សម្គាល់ ដោយផ្តល់សេវាអប់រំផ្លាស់ប្តូរទៅរកការផ្តល់សេវាអប់រំតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក។ ការណ៍នេះបានធ្វើឲ្យបច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យទាំងពីរនេះជាទិសដៅចាប់អារម្មណ៍របស់វិនិយោគិន៕