ភ្នំពេញ៖ ផ្លូវជាតិលេខ ៤១ គឺជាសរសៃឈាមសេដ្ឋកិច្ច ដ៏មានសារៈសំខាន់សម្រាប់ឆ្លងកាត់ខេត្តចំនួន ៤ រួមមាន ខេត្តកណ្តាល កំពង់ស្ពឺ តាកែវ និងខេត្តកំពត និងតភ្ជាប់ទៅកាន់កំពង់ផែអន្តរជាតិសំខាន់ៗ ដូចជាកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ កំពង់ផែពហុបំណងខេត្តកំពត និងមជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្ម កំពង់ផែទេសចរណ៍ ខេត្តកំពត និងកំពង់ផែទេសចរណ៍ខេត្តកែប កោះទន្សាយ។ នេះបើតាមប្រភពក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន។
សូមបញ្ជាក់ថា ផ្លូវជាតិលេខ៤១ មានប្រវែងសរុបចំនួន ៩៥,២៦គីឡូម៉ែត្រ មានចំណុចចាប់ផ្តើមពីថ្នល់ទទឹង(ចំណុចប្រសព្វផ្លូវជាតិលេខ៤-ខេត្តកណ្តាល) ទៅដល់ស្រុកជុំគិរី(ចំណុចប្រសព្វផ្លូវជាតិលេខ៣-ខេត្តកំពត) ត្រូវបានស្ដារ និងលើកកម្រិតគុណភាពជាប្រភេទផ្លូវក្រាល បេតុងកៅស៊ូ AC មានកម្រាស់ ៥សង់ទីម៉ែត្រ និងទទឹង ១១ម៉ែត្រ ។
គម្រោងផ្លូវនេះ ត្រូវបានអតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន បើកការដ្ឋានសាងសង់កាលពីអំឡុងចុងខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២២កន្លងទៅ ដោយថវិកាដែលយកមកសាងសង់ផ្លូវនេះ ជាឥណទានសម្បទានពីរដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន រួមជាមួយនឹងថវិកា បដិភាគរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាសម្រាប់ការដោះស្រាយផលប៉ះពាល់ និងពន្ធអាករផ្សេងៗ។ផ្លូវជាតិលេខ ៤១ បានត្រូវសម្ពោធបើកឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ កាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥។
បើតាមអ្នកជំនាញនៃវិស័យអចលនទ្រព្យកម្ពុជាជាច្រើនបានមើលឃើញថា ផ្លូវនេះ បានជួយជំរុញសក្ដានុពលវិស័យដីធ្លី និងតម្រូវការដីធ្លីនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវនេះបានមួយកម្រិតទៀតផងដែរ ជាពិសេសរោងចក្រ ឃ្លាំងស្តុកទំនិញ ខណៈបច្ចុប្បន្នសកម្មភាពនៃការប្រើប្រាស់ដីធ្លីនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ៤១នេះ ក៏ចាប់ផ្ដើមកម្រើកជាបន្តបន្ទាប់ ដោយមានរោងចក្រសហគ្រាស ឃ្លាំងស្តុកទំនិញ ការអភិវឌ្ឍលំនៅឋាន ៕