" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-21163 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ADB ព្យាករថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានឹងងើបឡើងវិញរង្វង់ 4ភាគរយក្នុងឆ្នាំ2021 ហើយបន្តកើនខ្ពស់ក្នុងឆ្នាំ2022
សេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជា​ ត្រូវបានព្យាករថានឹងកើនឡើង 4ភាគរយនៅឆ្នាំនេះ​ និង 5.5ភាគរយក្នុងឆ្នាំ2022 ដោយសារការ​ងើបឡើង​វិញ​នៃសេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេសដៃគូពាណិជ្ជកម្មសំខាន់ៗដែលជួយជំរុញតម្រូវការសម្រាប់ការនាំចេញរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីចេញផ្សាយនៅថ្ងៃនេះ។
នាយិកា ADB ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា លោកស្រី Sunniya Durrani-Jamal​ បានមានប្រសាសន៍ថា​ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបានធ្លាក់ចុះ 3.1ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ2020 ដោយសារការរាតត្បាតជាសកលនៃជំងឺកូវីដ-19។ រាជរដ្ឋាភិបាលបានឆ្លើយតបយ៉ាងឆាប់រហ័សចំពោះករណីថ្មីៗដែលបានកើតឡើង ហើយយើងរំពឹងថាសេដ្ឋកិច្ចនឹងវិលត្រឡប់មករកកំណើនវិញក្នុងឆ្នាំ2021។ កំណើននេះនឹងជួយបង្កើនប្រាក់ចំណូលគ្រួសារ ប៉ុន្តែមិនមែនគ្រប់វិស័យ និងតំបន់ទាំងអស់នឹងទទួលបានប្រយោជន៍នេះស្មើគ្នានោះទេ​ ដូច្នេះវាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការតាមដានមើលជីវភាពគ្រួសារទាំងឡាយ ក៏ដូចជាតម្រូវការគាំទ្របន្ថែម​ឱ្យបានដិតដល់។
យោងតាមរបាយការណ៍ទស្សនវិស័យអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADO) 2021 ផលិតកម្មឧស្សាហកម្មត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងកើនឡើង 7.1ភាគរយក្នុងឆ្នាំ 2021 និង 7ភាគរយនៅឆ្នាំ2022 ដោយសារការសងើបឡើងវិញនៃវិស័យកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់​ ស្បែកជើង និងទំនិញសម្រាប់ការធ្វើដំណើរ ក៏ដូចជាកំណើន នៃឧស្សហកម្មធនស្រាលផ្សេងទៀត ដូចជាផលិតផលអេឡិចត្រូនិច និងកង់។ វិស័យកសិកម្មត្រូវបានរំពឹងថានឹងកើនឡើង 1.3ភាគរយក្នុងឆ្នាំ2021 និង 1.2ភាគរយក្នុងឆ្នាំ2022 ដោយមានការកើនឡើងនៃផលិតកម្មកសិផលបន្ទាប់ពីរងការខូចខាតដោយទឹកជំនន់កាលពីឆ្នាំមុន ការបន្តមានកំណើននៃ វារីវប្បកម្ម និងការហក់ឡើងនៃការនាំចេញផលិតផលកសិកម្មទៅកាន់សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
វិស័យសេវាកម្មនឹងស្ទុះងើបឡើងវិញក្នុងល្បឿនយឺតៗ​ ពោលគឺប្រមាណ 3.3ភាគរយក្នុងឆ្នាំ2021 ទៅ 6.2ភាគរយក្នុងឆ្នាំ2022។ កិច្ចប្រឹងប្រែងក្នុងការ​គ្រប់គ្រងការផ្ទុះឡើងនៃជំងឺកូវីដ-19នៅក្នុងស្រុក ដែលបានចាប់ផ្តើមក្នុងខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ2021កំពុងធ្វើឱ្យសកម្មភាពវិស័យសេវាកម្មធ្លាក់ចុះ។ ការរឹតបន្តឹងការធ្វើ​ដំណើរត្រូវបានរំពឹងថានឹងនៅបន្តស្ទើរតែពេញមួយឆ្នាំក្នុងឆ្នាំ2021 ដែលមានន័យថា​ វិស័យទេសចរណ៍មិនត្រូវបានរំពឹងថាអាចជួយជំរុញកំណើន​ផ្នែក​សេវាកម្ម​នៅឆ្នាំនេះទេ។ វិស័យអចលនទ្រព្យ​ត្រូវបានព្យាករថា នឹងងើបឡើងវិញពីការធ្លាក់ចុះកាលពីឆ្នាំមុន ដោយមាននិន្នាការស្រដៀងគ្នាទៅនឹង​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់។
លោកស្រី Sunniya Durrani​​ បន្តមានប្រសាសន៍ ល្បឿនមិនស្មើគ្នានៃការងើបឡើងវិញនៃវិស័យនានា​នឹងបន្តជាសម្ពាធលើគ្រួសារ និងក្រុមហ៊ុនមួយចំនួននៅឆ្នាំនេះ​ ដែលនឹងធ្វើឱ្យការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចជារួម​មានការយឺតយ៉ាវ។ ហានិភ័យចម្បងៗសម្រាប់ចក្ខុវិស័យសេដ្ឋកិច្ចនេះ រួមមាន ការរីករាលដាលនៃការផ្ទុះឡើងនៃកូវីដ-19នៅតាមសហគមន៍ កំណើនសេដ្ឋកិច្ចយឺតជាងការរំពឹងទុកនៃដៃគូធុរកិច្ចសំខាន់ៗរបស់កម្ពុជា ដូចជាអាមេរិក និងអឺរ៉ុប ការបន្តនៃភាពទន់ខ្សោយនៃតម្រូវការក្នុងស្រុក​ និងបញ្ហាប្រឈមរបស់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងធនាគារ។ រាជរដ្ឋាភិបាលចាំបាច់ ត្រូវរក្សាជំហរគោលនយោបាយសារពើពន្ធដែលគាំទ្រកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំនេះ និងឆ្នាំក្រោយ ។
បច្ចុប្បន្ន​ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីកំពុងអនុវត្តគម្រោងវិនិយោគ ដែលមានតម្លៃជាង 2.1ពាន់លានដុល្លារនៅកម្ពុជា។ នៅឆ្នាំ2020 ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី បានអនុម័តផ្តល់ប្រាក់កម្ចី និងជំនួយឥតសំណងចំនួន 477លានដុល្លារ​ ហើយបានកៀគរថវិកាបន្ថែមចំនួន 281.3លានដុល្លារតាមរយៈ សហហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា។ ថវិការបស់ ADB ដែលត្រៀមសម្រាប់កម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ 2021-2023 រួមមានកម្ចីសម្បទានចំនួន 1.35ពាន់លានដុល្លារ និងជំនួយឥតសំណងចំនួន 32.4លានដុល្លារ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងការស្តារសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ពីការរីករាលដាលនៃជំងឺរាតត្បាតកូវី-19៕