គម្រោង​​ «ការពង្រឹងសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុក្នុងសហគមន៍» កំពុងបន្តអនុវត្ត និងពង្រីកសកម្មភាពជាអាទិភាពនៅក្នុងខេត្តរតនគិរី កំពង់ឆ្នាំង និងពោធិសាត់
រតនគិរី ៖ គម្រោង​​«ការពង្រឹងសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុក្នុងសហគមន៍»  ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ និងបន្តអនុវត្តផែនការសកម្មភាពអាទិភាពនៅក្នុងខេត្តរតនគិរី កំពង់ឆ្នាំង និងពោធិ៍សាត់ ដោយមានការគិតគូរទៅដល់ប្រជាជនដែលមិនទាន់ទទួលបានចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេស ប្រជាជនដែលរស់នៅតំបន់ដាច់ស្រយាល និងជនជាតិដើមភាគតិច និងកំពុងត្រូវការចាំបាច់ប្រើប្រាស់នូវសេវាឥណទានផ្សេងៗ ព្រមទាំងលើកកម្ពស់នូវការសម្រេចចិត្តរបស់ប្រជាជន ដើម្បីពង្រឹងសិទ្ធិ និងការទទួលបានកិច្ចការពារដល់ពួកគាត់ផងដែរ។
លោក ឈន វឌ្ឍនៈ ក្រុមការងារដឹកនាំការអនុវត្តថ្នាក់កណ្តាលនៃគម្រោង «ការពង្រឹងសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុក្នុងសហគមន៍»  បានលើកឡើងថា ក្រោយពេលគម្រោងមួយនេះដំណើរការ ប្រជាជនជាច្រើនទទួលបានចំណេះដឹង និងដំណោះស្រាយក្នុងការគ្រប់គ្រងកម្ចី ក៏ដូចជាទទួលបាននូវការបណ្តុះបណ្តាលពីចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុសរុបប្រមាណជាង ៣ម៉ឺននាក់។ ក្រៅពីនេះ ពួកគាត់មានលទ្ធភាព និងយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់ពីការសន្សំថែមទៀតផង។
លោកបញ្ជាក់ថា តាមរយៈការពង្រីកគម្រោងជាលើកទី២នេះ នឹងនាំមកជាមួយនូវផែនការផ្សព្វផ្សាយទៅដល់ជនជាតិដើមភាគតិច ដែលអាចឱ្យពួកគាត់យល់ដឹងកាន់តែច្បាស់ពីការប្រើប្រាស់ឥណទាន មានសុវត្ថិភាព ទទួលបានកិច្ចការពារ ជាពិសេស ចៀសផុតពីកម្ចីក្រៅផ្លូវការដែលមានហានិភ័យខ្ពស់។ ជាក់ស្ដែង ជាបទពិសោធន៍ បន្ទាប់ពីសិក្សាអំពីលទ្ធផលចុងគ្រានៃការអនុវត្តគម្រោងធៀបនឹងការវាស់វែងដើមគ្រា ពិនិត្យឃើញថា ទទួលបានភាពវិជ្ជមាន ដោយមិនត្រឹមតែផ្តោតលើការបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជាជំហានសំខាន់ក្នុងការបង្កើតភាពអង់អាច ការយល់ដឹងអំពីសិទ្ធិ និងកាតព្វកិច្ចរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើន​។