កសិករ គួរងាកមកអនុវត្តនូវប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះ ដើម្បីបង្កើនចំណូលដល់សេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារបានប្រសើរ
ភ្នំពេញ ៖ ប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះ គឺជាការអនុវត្តបច្ចេកទេសកសិកម្មផ្សេងៗគ្នាលើផ្ទៃដីផលិតកម្មតែមួយដែលមានដំណាំចម្រុះច្រើនមុខ ដូចជា ការចិញ្ចឹមត្រី ចិញ្ចឹមសត្វ ការធ្វើជីកំប៉ុស សម្រាប់កែលម្អ ឬបង្កើនជីជាតិដីជាដើម ដែលកសិករគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែអាចមានលទ្ធភាពក្នុងការអនុវត្ត ដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពនៃសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ។
ចំណុចសំខាន់នៃប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះ គឺសមាសភាគនីមួយៗមានអន្តរអំពើ និងជួយបំពេញឲ្យគ្នាទៅវិញទៅមក ដែលធ្វើឲ្យប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះបង្កើនផលិតភាព ជួយឲ្យមានលំនឹងអេកូឡូស៊ីក្នុងកសិដ្ឋាន និងបង្កើនភាពធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដែលនាំឲ្យកសិកម្មមាននិរន្តរភាព។ ការអនុវត្តប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះមានច្រើនសណ្ឋានដោយផ្អែកទៅតាមលក្ខខណ្ឌអាកាសធាតុ ដី និងធនធានដែលកសិករមាន។
ជាមួយនឹងការអនុវត្តនូវប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះ តាមរយៈ ASPIRE ដែលជាកម្មវិធីរបស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានបង្ហាញពីការពង្រីកបច្ចេកទេសកសិកម្មដែលធន់នឹងអាកាសធាតុហៅកាត់ថា (SUCRA) ដែលជាគម្រោងមួយលើកស្ទួយពីការអនុវត្តប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះរបស់កសិករខ្នាតតូចឲ្យកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរថែមមួយកម្រិតទៀត។
លោក គឹម សុបិន្ត ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រព្រៃឈើ និងជាប្រធានគ្រប់គ្រងគម្រោង SUCRA បានមានប្រសាសន៍ថា គម្រោង SUCRA ដែលជាអនុសមាសភាគ ៣.២ នៃកម្មវិធី ASPIRE របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខប្រមាញ់ និងនេសាទ ដែលអនុវត្តដោយមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាស្រាវជ្រាវកសិកម្ម និងបរិស្ថាន នៃសកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងបង្កើនភាពធន់របស់កសិករខ្នាតតូចដែលងាយរងគ្រោះទៅនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុតាមរយៈការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹង ការអនុវត្តប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះ ដើម្បីធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវសន្តិសុខស្បៀង អាហារូបត្ថម្ភ បង្កើនប្រាក់ចំណូលគ្រួសារ និងពង្រឹងមុខងារប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីកម្រិតកសិដ្ឋាន និងឈានដល់កម្រិតទេសភាពប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
តាមរយៈគម្រោង SUCRA បានបង្ហាញជូនកសិករនូវរបៀបអនុវត្តប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះមួយរបៀបដែលមានភាពងាយស្រួល និងផ្តល់នូវអត្ថបទប្រយោជន៍ច្រើនដែលអាចធានាបាននូវសុវត្ថិភាពស្បៀងអាហារប្រចាំថ្ងៃគ្រប់គ្រាន់ ធានាភាពធន់នឹងអាកាសធាតុ ជាពិសេសអាចបង្កើននូវប្រាក់ចំណូលសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារយ៉ាងល្អប្រសើរ ខណៈដែលបណ្តាកសិករនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាសុទ្ធតែអាចអនុវត្តបានគ្រប់គ្នា។
តាមរយៈបទបង្ហាញរបស់ SUCRA បានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះដែលមានការដាំបន្លែចម្រុះ ការចិញ្ចឹមសត្វ ការធ្វើជីកំប៉ុស ការដាំដុះឈើហូបផ្លែ​ និងឈើពហុប្រយោជន៍ មានលក្ខណៈសាមញ្ញ និងងាយស្រួលអនុវត្ត​ ហើយវាសមស្របទៅនឹងគ្រប់លក្ខខណ្ឌអាកាសធាតុ និងសណ្ឋានដី នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយកសិករអាចអនុវត្តនៅលើផ្ទៃដីជុំវិញផ្ទះដោយគ្រាន់តែបែងចែកផ្ទៃដីរបស់ខ្លួនជាផ្នែកៗសម្រាប់សកម្មភាពកសិកម្មផ្សេងៗដែលមានដូចជា សួនបន្លែចម្រុះ រោងចិញ្ចឹមសត្វ រណ្ដៅសម្រាប់ធ្វើជីកំប៉ុស សួនឈើហូបផ្លែ និងសួនឈើពហុប្រយោជន៍។
លោក យ៉ន ចំរើន ទីប្រឹក្សាសម្របសម្រួលគម្រោង SUCRA បានលើកឡើងថា ចំពោះការអនុវត្តរបស់កសិកររវាងរវាងការដាំដុះដំណាំ បន្លែ និងការចិញ្ចឹមសត្វ គឺមានទំនាក់ទំនងគ្នាយ៉ាងជិតស្និទ្ធ ហើយសម្រាប់បន្លែដែលមានការខូចខាតមិនអាចលក់នៅលើទីផ្សារបាន គាត់អាចប្រមូលបន្លែទាំងអស់នោះទៅធ្វើជាចំណីសត្វ ហើយលាមកដែលបានមកពីសត្វ គឺយកទៅធ្វើជាជីសម្រាប់ផ្តល់ប្រយោជន៍ទៅឲ្យដំណាំវិញ។
អ្នកនាង ភិន កាន ជាកសិករម្នាក់រស់នៅក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់ និងបានអនុវត្តនូវកម្មវិធីប្រព័ន្ធកសិកម្មចម្រុះ បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ចាប់តាំងពីបានអនុវត្តនូវកម្មវិធីមួយនេះឃើញថា ដីមានជីវជាតិល្អជាងមុនដោយសារការប្រើជីធម្មជាតិ ហើយកសិកម្មចម្រុះដែលមានដាំដើមឈើធំៗគឺអាចទប់ស្កាត់នឹងអាកាសធាតុបានច្រើន រួមទាំងការទប់ទល់ការការឡើងកំដៅបានច្រើន។
អ្នកនាងបានបញ្ជាក់ថា ទាំងការដាំដុះដំណាំ បន្លែ ឈើហូបផ្លែទាំងអស់ សុទ្ធតែមានប្រយោជន៍ទាំងអស់ ដែលក្រៅពីសម្រាប់ធានាដល់ការហូបចុកប្រចាំថ្ងៃ កាត់បន្ថយការចំណាយទៅលើថ្លៃម្ហូបអាហារ ថែមទាំងអាចទទួលបានមកវិញនូវប្រាក់ចំណូលតាមរយៈការយកទិន្នផលដែលដាំដុះបានទៅលក់នៅលើទីផ្សារថែមទៀតផង៕