ភ្នំពេញ ៖ ផលិតផលកសិកម្មរបស់កម្ពុជាមួយមុខទៀតហើយកំពុងចរចាបើកច្រកទីផ្សារសម្រាប់នាំចេញទៅកាន់ប្រទេសចិន ខណៈផលិតផលកសិកម្មជាបន្តបន្ទាប់ត្រូវបានចិនអនុញ្ញាតឱ្យនាំចូលរួចហើយ។ ផ្លែមៀនប៉ៃលិន ដែលជាផលិតផលយុទ្ធសាស្ត្រមួយទៀតរបស់កសិករកំពុងស្ថិតនៅក្នុងដំណាក់កាលរៀបចំចុះហត្ថលេខាទទួលស្គាល់ភូតគាមអនាម័យជាមួយភាគីចិន និងត្រៀមនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារចិនផងដែរក្រោយការចរចាទទួលបានជោគជ័យ។
លោក ងិន ឆាយ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្ម បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងសន្និសីទកាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះថា ការចរចារវាងភាគីចិន និងកម្ពុជាលើផលិតផលមៀនប៉ៃលិនបាន និងកំពុងដំណើររលូន ហើយសង្ឃឹមថានឹងចប់នៅពេលឆាប់ៗ។
“ក្រោយពីឆ្លងផុតដំណាក់កាលពិធីសារបច្ចេកទេសរួចហើយ យើងនឹងយកមកពិនិត្យឡើងវិញថាតើចំការមៀនដែលបានដាក់ទៅ ភាគីចិននោះ បានអនុវត្តន៍ទៅតាមអ្វីដែលមានចែងនៅក្នុងពិធីសារហើយឬនៅ ដូចជាកន្លែងវេចខ្ចប់ កន្លែងសម្លាប់សមាសភាពចង្រៃបានសាងសង់ត្រឹមត្រូវទៅតាមស្តង់ដារដែលគេបានកំនត់នៅក្នុងពិធីសារហើយឬនៅ ។ នៅពេលពិធីសារនេះចូលជាធរមាន ភាគីចិនចាំបាច់ត្រូវឱ្យភាគីកម្ពុជាត្រូវចុះធ្វើការងារនេះជាបន្ទាន់និងត្រូវបញ្ជូនទៅកាន់ភាគីចិន ដើម្បីឱ្យម្ខាងទៀតពិនិត្យ និងសម្រេច”
លោកបន្តថា ក្នុងការចរចាជាមួយភាគីនគឺមានចំនួន៧ដំណាក់កាល ហើយមកដល់ពេលនេះការចរចាបានឆ្លងដល់ដំណាក់កាលទី៦ហើយ នៅតែមួយដំណាក់ទៀតនឹងអាចនាំចេញផ្លែមៀនប៉ៃលិននៃទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសចិនជាផ្លូវការហើយផងដែរ។ រហូតមកដល់ពេលនេះ កម្ពុជាបាននាំចេញកសិផលទៅកាន់ទីផ្សារចិន៣១មុខរួចមកហើយ ប៉ុន្តែមុខទំនិញខ្លះជាប្រភេទកសិផលនៅក្នុងក្រុមទំនិញមិនជាប់កម្រិតកំណត់ ដូចជាការនាំគ្រាប់ស្វាយចន្ទីមិនតម្រូវឱ្យមានការចរចាបើកច្រកទីផ្សារឬកំណត់ភូតគាមអនាម័យនោះទេ គ្រាន់តែបញ្ជាក់ថាផលិតផលនោះ មិនមានសមាសភាពចង្រៃ និងបំពេញបាននូវភូតគាមអនាម័យអន្តរជាតិ ។
លោក សួន ជុំ អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាសមាគមមៀនប៉ៃលិនបានឱ្យដឹងថា តាមពិតទៅរោងចក្រកែច្នៃផ្លែមៀនមួយកន្លែងក្រោមការវិនិយោគរបស់ចិនត្រូវបានសាងសង់រួចរាល់ហើយ និងរង់ចាំតែការចរចាសម្រេចរោងចក្រនោះនឹងដំណើរកែច្នៃហើយនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារចិនដោយផ្ទាល់ ។ ក្រុមហ៊ុនវិនិយោគរោងចក្រកែច្នៃមៀននៅកម្ពុជានេះក៏មានរោងចក្រមួយនៅប្រទេសថៃ ហើយបានប្រមូលទិញផ្លែមៀនពីកម្ពុជាទៅកែច្នៃនៅប្រទេសថៃ និងនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសចិន។ ដូច្នេះបើសិនជាកម្ពុជាអាចនាំចេញផ្លែមៀនទៅចិនដោយផ្ទាល់នោះកសិករនឹងលែងដឹកផ្លែមៀនទៅប្រទេសថៃទៀតហើយ តែដឹកមកកាន់រោងចក្រនៅក្នុងស្រុកហើយនាំចេញទៅកាន់ដោយផ្ទាល់វិញ ។ លោកបន្តថា កសិកររង់ចាំមើលតែក្រុមហ៊ុនទំលាក់ឯកសារដើម្បីផ្សព្វផ្សាយពីការប្រមូលទិញកែច្នៃក្នុងស្រុកទេ ហើយកសិករក៏ហាក់ស្ដាប់តាមក្រសួងប៉ុន្មានដែរ តែពួកគាត់នឹងធ្វើអ្វីទៅតាមគ្នា បើមានការពង្រីកផ្ទៃដីបន្ថែមពួកគាត់នឹងបន្ថែមដែរ ។លោករំពឹងថាផ្លែមៀនកម្ពុជានឹងលែងមានវិបត្តិដូចកាលពីឆ្នាំមុនទៀត ៕