ការប្រមូលទឹកឃ្មុំតាមបច្ចេកទេស អាចផ្ដល់នូវទិន្នផលទឹកឃ្មុំបានកាន់តែច្រើន
ជាទំនៀមទម្លាប់នៃការយកឃ្មុំតាំងពីបុរាណមក គេតែងតែឃើញវិធីប្រើគប់ភ្លើង ឬបង្ហុយផ្សែងដើម្បីសម្លាប់មេឃ្មុំ ឬសត្វឃ្មុំ ហើយកាត់យកទាំងសម្បុក ដែលធ្វើឱ្យកូន និងមេឃ្មុំភាគច្រើនត្រូវងាប់ និងផុតពូជ ហើយអាចយកផលបានតែម្ដងប៉ុណ្ណោះ។ ផ្ទុយទៅវិញ ប្រសិនការយកឃ្មុំតាមបច្ចេកទេសត្រឹមត្រូវ អាចធ្វើឱ្យទិន្នផលទឹកឃ្មុំព្រៃមាននិរន្តរភាព ទទួលបានទិន្នផលកាន់តែច្រើន និងប្រមូលច្រើនដងថែមទៀតផង។
អ្នកស្រី សុត ចាន់ថ្លា អ្នកតំណាងសហគមន៍ឃ្មុំព្រៃខេត្តស្ទឹងត្រែង ស្ថិតក្នុងឃុំព្រះរំកិល ស្រុកបូរីអូស្វាយ បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ការគោរពគោលការណ៍ក្នុងការយកឃ្មុំនេះពិតជាល្អសម្រាប់កសិករ ដោយសារនៅពេលដែលគាត់យល់ គាត់អាចការពារខ្លួនបានត្រឹមត្រូវនៅពេលយកឃ្មុំ អាចប្រមូលឃ្មុំព្រៃបានច្រើនដង ពិសេសគឺមានភាពងាយស្រួលដោយមិនបាច់ដើររកសំបុកឃ្មុំច្រើនកន្លែង”
“ប្រសិនបើយើងប្រមូលឃ្មុំតាមគោលការណ៍ មួយសម្បុកយើងអាចប្រមូលបានដល់ទៅ ៣ដង ហើយប្រមូលបានទឹកឃ្មុំព្រៃមានគុណភាព និងងាយស្រួលលក់ផងដែរ។ ជាក់ស្ដែង អ្នកប្រមូលទិញទឹកឃ្មុំ និងយកទៅលក់បន្តផ្ទាល់តែម្ដង ឃើញថា មានភាពងាយស្រួលក្នុងការលក់ឱ្យទៅអតិថិជន ដែលមានទាំងអ្នកទិញយកទៅប្រើប្រាស់ក្នុងតំបន់ អ្នកនៅទីក្រុងភ្នំពេញ ក៏ដូចជាតាមខេត្តមួយចំនួន ដូចជា កំពង់ចាម កំពត ជាដើមសុទ្ធតែគាំទ្រនិងជឿជាក់លើគុណភាពទឹកឃ្មុំព្រៃ”
ចំពោះបរិមាណវិញ អ្នកស្រី ចាន់ថ្លា បន្តទៀតថា ៖
“ឆ្នាំខ្លះមួយរដូវប្រមូលទិញបានដល់ទៅ ១០០០លីត្រ ដែលជាធម្មតាយើងទិញបានទឹកឃ្មុំសុទ្ធល្អនៅចន្លោះខែកុម្ភៈដល់ខែមេសា ហើយចាប់ពីខែឧសភាដល់ខែមិថុនា ចាប់ផ្ដើមមានភ្លៀងធ្លាក់នោះទឹកឃ្មុំអាចរាវបន្តិច ប៉ុន្តែជាទឹកឃ្មុំសុទ្ធដូចជាគ្នាគ្រាន់តែកំហាប់ទឹកខុសគ្នាទៅតាមរដូវ និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុប៉ុណ្ណោះ។ ចំពោះតម្លៃវិញ ទឹកឃ្មុំអាចលក់បានចាប់ពីតម្លៃ ៦ម៉ឺនរៀលឡើងទៅអាស្រ័យទៅតាមការទិញរបស់អតិថិជនដូចជា ទិញរាយ ឬក៏ទិញបន្តទៅកែច្នៃជាផលិតផលផ្សំពីទឹកឃ្មុំជាដើម”
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សហគមន៍របស់អ្នកស្រី សុត ចាន់ថ្លា បានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០១៦ និងដំណើរការនៅឆ្នាំ២០១៨ ដោយបច្ចុប្បន្នមានសមាជិកចំនួន ១៩គ្រួសារដែលកំពុងពឹងអាស្រ័យលើអនុផលព្រៃឈើមួយនេះ។
ចុងក្រោយ តំណាងសហគមន៍រូបនេះក៏សូមអរគុណដល់អតិថិជនដែលតែងតែគាំទ្រទឹកឃ្មុំព្រៃពីសហគមន៍របស់អ្នកស្រី និងសូមអំពាវនាវដល់បងប្អូនអ្នកយកឃ្មុំព្រៃ គួរអនុវត្តតាមគោការណ៍យកឃ្មុំប្រកបដោយនិរន្តរភាពនេះ ដើម្បីទទួលបានផលកាន់តែច្រើន លើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ និងមិនបង្កផលប៉ះពាល់បរិស្ថានផងដែរ៕