ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានថ្លែងឱ្យដឹងថា ការវិនិយោគដំណាំកៅស៊ូរបស់សម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម បាន និងកំពុងចូលរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនដល់កម្ពុជា ដោយបានរួមចំណែកដល់ការរីកចម្រើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងបានបង្កើតការងារដល់ប្រជាជននៅតំបន់ជនបទចំនួនប្រមាណ ២០ ០០០ នាក់នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ នេះ។
ដោយសារតែការផលិតកៅស៊ូធម្មជាតិនៅវៀតណាមទាបជាងបរិមាណនាំចេញទើបជំរុញឱ្យក្រុមហ៊ុនកៅស៊ូរបស់វៀតណាមវិនិយោគលើការដាំដើមកៅស៊ូនៅតាមប្រទេសជិតខាងដូចជាកម្ពុជា និងឡាវ ដើម្បីប្រមូលផល និងដឹកជញ្ជូនទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាមសម្រាប់កែច្នៃបឋមមុនពេលនាំចេញទៅប្រទេសនានាជាពិសេសប្រទេសចិន។
ឯកឧត្តម វេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានស្វាមគមន៏យ៉ាងកក់ក្តៅ និងកោតសសើរចំពោះក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ឋឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាមដែលបានខិតខំបណ្តាក់ទុនធ្វើការវិយោគនៅកម្ពុជា រហូតទទួលបានជោគជ័យដ៏ល្អប្រសើរ ដើម្បីបំពេញសេចក្តីត្រូវការក្នុងការនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសនានា ជាពិសេសប្រទេសចិន ដែលជាទីផ្សារដ៏ធំបំផុតរបស់កៅស៊ូវៀតណាម។ កម្ពុជាសង្ឃឹមថាសម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាមនឹងបន្តខិតខំសហការការងារលើការគ្រប់គ្រងដំណាំកៅស៊ូ និងខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មឱ្យកាន់តែបានល្អថែមទៀតជាមួយអគ្គនាយកដ្ឋានកៅស៊ូកម្ពុជានាដើម្បីសម្រេចបានលទ្ធផលដ៏ល្អនាពេលខាងមុខ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានបន្ថែមថា ដំណាំកៅស៊ូបានចូលរួមចំណែកបង្កើនគម្របដីបៃតងយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅកម្ពុជាហើយថែមទាំងបានចូលរួមចំណែកកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅជនបទផងដែរ។ ការវិនិយោគដំណាំកៅស៊ូរបស់សម្ព័ន្ឋឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម បាននិងកំពុងចូលរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនដល់កម្ពុជាគឺ៖១- រួមចំណែកដល់ការរីកចម្រើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ២- បានបង្កើតការងារដល់ប្រជាជននៅតំបន់ជនបទចំនួន ២០ ០០០ នាក់នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ពិសេសតាមបណ្តាតំបន់ដែលក្រុមហ៊ុនកំពុងវិនិយោគ ៣- ដំណាំកៅស៊ូបានចូលរួមចំណែកបង្កើនគម្របដីបៃតងយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅកម្ពុជា ៤- បានចូលរួមចំណែកកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅជនបទផងដែរ។
លោក Le Thanh Hung អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម (Vietnam Rubber Group) បានឱ្យដឹងថាក្រុមហ៊ុនបានបោះទុនវិនិយោគលើការដាំដុះដំណាំកៅស៊ូ និងបានសាងសង់រោងចក្រផលិតជ័រកៅស៊ូនៅកម្ពុជា ដោយបានពង្រីកការដាំដុះ និងបានបោះទុនវិនិយោគលើចម្ការកៅស៊ូខ្នាតធំនៅខេត្តចំនួន ៧ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកន្លងមក។
ជាមួយគ្នានេះ លោក Le Thanh Hung បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅបំផុតជូនចំពោះ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងក្រសួង កសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ដែលបានផ្តល់ការគ្រាំទ្រនិងលើកទឹកចិត្តដល់ការវិនិយោគកសិឧស្សាហកម្មរបស់វៀតណាម នៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាកន្លងមក។
លោកបានបញ្ជាក់ថា កាលពីឆ្នាំ២០២១ ទោះបីស្ថិតក្នុងវិបត្តិកូវីដ-១៩ រោងចក្ររបស់សម្ព័ន្ធកៅស៊ូវៀតណាមនៅកម្ពុជាបានសម្រេចការផលិតជ័រកៅស៊ូបានចំនួន ១០៩ ៥២៦ តោន ហើយនៅបំណាច់ឆ្នាំ២០២២ មានក្តីសង្ឃឹមថា នឹងសម្រេចបានចំនួនដល់ ១៤០ ០០០ តោន។
គួររំលឹកផងដែរថា នៅក្នុងរយៈពេល៧ខែ ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ កម្ពុជាបាននាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូសរុប ២៥៧,៤៤លានដុល្លារ ក្នុងនោះ ការនាំចេញឈើកៅស៊ូមានតម្លៃជាប្រាក់ជាង២,៦១លានដុល្លារ ខណៈដែលកាលពីឆ្នាំ២០២១ កម្ពុជារកចំណូលបានជាង ៦១១លានដុល្លារ ពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូ ក្នុងនោះ ការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ ចំនួន៣៦៦,៣០០តោន និងនាំចេញឈើកៅស៊ូ ចំនួន៤៥៤ម៉ែត្រគូប៕