" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-71895 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម កំពុងរួមចំណែកដល់ការរីកចម្រើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​កសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ បាន​ថ្លែងឱ្យដឹង​ថា ការ​វិនិយោគ​ដំណាំ​កៅស៊ូ​របស់​សម្ព័ន្ធ​ឧស្សាហ​កម្ម​កៅស៊ូ​វៀតណាម បាន និង​កំពុង​ចូល​រួម​ចំណែក​យ៉ាង​ច្រើន​ដល់​កម្ពុជា ដោយ​បាន​រួម​ចំណែក​ដល់​ការ​រីក​ចម្រើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា និង​បាន​បង្កើត​ការងារ​ដល់​ប្រជាជន​នៅ​តំបន់​ជនបទ​ចំនួនប្រមាណ ២០ ០០០ នាក់​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២២ នេះ។
ដោយសារ​តែ​ការ​ផលិត​កៅស៊ូ​ធម្មជាតិ​នៅ​វៀតណាម​ទាប​ជាង​បរិមាណ​នាំ​ចេញទើប​ជំរុញ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​កៅស៊ូ​របស់​វៀតណាមវិនិយោគ​លើ​ការ​ដាំ​ដើម​កៅស៊ូនៅ​តាម​ប្រទេស​ជិត​ខាងដូច​ជា​កម្ពុជា និង​ឡាវ ដើម្បី​ប្រមូល​ផល និង​ដឹក​ជញ្ជូន​ទៅ​កាន់​ប្រទេសវៀត​​​ណាម​សម្រាប់​កែច្នៃ​បឋម​មុន​ពេល​នាំ​ចេញ​ទៅ​ប្រទេស​នានាជា​ពិសេស​ប្រទេស​ចិន។
ឯកឧត្តម វេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានស្វាមគមន៏យ៉ាងកក់ក្តៅ និងកោតសសើរចំពោះក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ឋឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាមដែលបានខិតខំបណ្តាក់ទុនធ្វើការវិយោគនៅកម្ពុជា រហូតទទួលបានជោគជ័យដ៏ល្អប្រសើរ ដើម្បី​បំពេញ​សេចក្តី​ត្រូវ​ការ​ក្នុងការ​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​នានា ជា​ពិសេស​ប្រទេស​ចិន ដែល​ជា​ទីផ្សារ​ដ៏​ធំ​បំផុត​របស់​កៅស៊ូ​វៀតណាម។ ​កម្ពុជាសង្ឃឹម​ថា​សម្ព័ន្ធ​ឧស្សាហកម្ម​កៅស៊ូ​វៀតណាមនឹង​បន្ត​ខិតខំ​សហការ​ការងារ​លើ​ការ​គ្រប់​គ្រង​ដំណាំ​កៅស៊ូ និង​ខ្សែ​ច្រវាក់​ផលិត​កម្មឱ្យ​កាន់​តែ​បាន​ល្អ​ថែម​ទៀត​ជាមួយ​អគ្គ​នាយក​ដ្ឋាន​កៅស៊ូ​កម្ពុជានាដើម្បីសម្រេចបានលទ្ធផលដ៏ល្អនាពេលខាងមុខ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបាន​បន្ថែម​ថា ដំណាំ​កៅស៊ូ​បាន​ចូល​រួម​ចំណែក​បង្កើន​គម្រប​ដី​បៃតង​យ៉ាង​ឆាប់​រហ័ស​នៅ​កម្ពុជាហើយ​ថែម​ទាំង​បាន​ចូល​រួម​ចំណែក​កសាង​ហេដ្ឋា​រចនា​សម្ព័ន្ធ​នៅ​ជនបទ​ផង​ដែរ។ ការវិនិយោគដំណាំកៅស៊ូរបស់សម្ព័ន្ឋឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម បាននិងកំពុងចូលរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនដល់កម្ពុជាគឺ៖១- រួមចំណែកដល់ការរីកចម្រើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា  ២- បានបង្កើតការងារដល់ប្រជាជននៅតំបន់ជនបទចំនួន ២០ ០០០ នាក់នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ពិសេសតាមបណ្តាតំបន់ដែលក្រុមហ៊ុនកំពុងវិនិយោគ ៣- ដំណាំកៅស៊ូបានចូលរួមចំណែកបង្កើនគម្របដី​បៃតង​យ៉ាងឆាប់រហ័សនៅកម្ពុជា ៤- បានចូលរួមចំណែកកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅជនបទផងដែរ។
លោក Le Thanh Hung អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនសម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម (Vietnam Rubber Group) បានឱ្យដឹងថាក្រុមហ៊ុនបានបោះទុនវិនិយោគលើការដាំដុះដំណាំកៅស៊ូ និងបានសាងសង់រោងចក្រផលិតជ័រកៅស៊ូនៅកម្ពុជា ដោយបានពង្រីកការដាំដុះ និងបានបោះទុនវិនិយោគលើចម្ការកៅស៊ូខ្នាតធំនៅខេត្តចំនួន ៧ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកន្លងមក។
ជាមួយគ្នានេះ លោក Le Thanh Hung បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅបំផុតជូនចំពោះ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងក្រសួង កសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ដែលបានផ្តល់ការគ្រាំទ្រនិងលើកទឹកចិត្តដល់ការវិនិយោគកសិឧស្សាហកម្មរបស់វៀតណាម នៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាកន្លងមក។
លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា ​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០២១ ទោះបី​ស្ថិត​ក្នុង​វិបត្តិ​កូវីដ-១៩ រោងចក្រ​របស់​សម្ព័ន្ធ​កៅស៊ូ​វៀតណាម​នៅ​កម្ពុជាបាន​សម្រេច​ការ​ផលិត​ជ័រកៅស៊ូ​បានចំនួន ១០៩ ៥២៦ តោន ហើយនៅបំណាច់ឆ្នាំ២០២២ មានក្តីសង្ឃឹមថា ​នឹងសម្រេចបានចំនួនដល់ ១៤០ ០០០ តោន។
​គួររំលឹកផងដែរថា នៅក្នុងរយៈពេល៧ខែ ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅនេះ កម្ពុជា​បាន​នាំ​ចេញ​ជ័រ​កៅស៊ូ​ និង​ឈើកៅ​ស៊ូ​សរុប ​២៥៧,៤៤​លាន​ដុល្លារ ​ក្នុង​នោះ ​ការ​នាំ​ចេញ​ឈើ​កៅស៊ូ​មាន​តម្លៃ​ជា​ប្រាក់​ជាង​២,៦១លាន​ដុល្លារ​ ​ខណៈដែលកាលពី​ឆ្នាំ២០២១ ​កម្ពុជា​រក​ចំណូល​បាន​ជាង​ ៦១១​លាន​ដុល្លារ ​ពីការ​នាំ​ចេញ​ជ័រកៅស៊ូ ​និង​ឈើកៅស៊ូ​ ​ក្នុងនោះ ការនាំចេញ​ជ័រកៅស៊ូ​ ចំនួន​៣៦៦,៣០០តោន ​និង​នាំ​ចេញ​ឈើកៅ​ស៊ូ ​ចំនួន​៤៥៤​ម៉ែត្រ​គូប​៕