អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានគាំទ្រទៅនឹងយុទ្ធនាការ និងវិធានការនានារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការទប់ស្កាត់​ការ​ឆ្លង​រីករាលដាលនៃជំងឺឆ្លងដ៏កាចសាហាវមួយនេះ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានមានប្រសាសន៍បន្តថា ៖
“រាជរដ្ឋាភិបាលដែលមានសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ជាប្រមុខដឹកនាំ លោកបានគិតពិចារណាយ៉ាង​ល្អិតល្អន់​ទៅលើបញ្ហាដែលកំពុងកើតមានដែលគួរឱ្យព្រួយបារម្ភចំពោះមុខនេះ។ ជាមួយនឹងការខិតខំរបស់រដ្ឋាភិបាល យើងទាំងអស់គ្នាក៏ត្រូវតែចូលរួម​ទាំងអស់​​គ្នាក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺរាតត្បាតទាំងអស់ ដើម្បីសុខមាលភាព សុវត្ថិភាពសង្គម ជាពិសេសសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសជាតិអាចងាក​មករកភាពល្អ​ប្រសើរ​ឡើងវិញ”
នៅក្នុងកិច្ចប្រឹងប្រែង និងជួយសម្រួលដល់ចរន្តសេដ្ឋកិច្ចក្នុងប្រទេសឱ្យមានដំណើរការ និងកាត់បន្ថយផលលំបាករបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងស្ថានភាពដ៏លំបាក​មួយនេះ តាមរយៈសេចក្ដីសម្រេចលេខ 53 សសរ ចុះថ្ងៃទី25 ខែមេសា ឆ្នាំ2021 សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ចប់ការហាមឃាត់ការធ្វើដំណើរ និងបញ្ចប់ការបិទរមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍នៅទូទាំងប្រទេស ក្នុងន័យដោយអនុញ្ញាតឱ្យមានដំណើរការឡើងវិញ។
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា៖
“សេចក្ដីសម្រេចខាងលើនេះគឺពិតជាបានជួយ​សម្រួលដល់​ផលលំបាក​របស់​ពលរដ្ឋកម្ពុជាដែលអាចចរាចរណ៍អាជីវកម្ម និងដឹកជញ្ជូនកសិផល ឬទំនិញនានាទៅកាន់ទីផ្សារគោលដៅបាន ដែលជាប្រភពចំណូលប្រចាំថ្ងៃ។ ដោយឡែក​សម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍ហាក់នៅមិនទាន់អាចបង្ហាញពីសញ្ញាវិជ្ជមាននៅឡើយនោះទេ ដរាបណាការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដនៅតែបន្តកើន​ឡើង​ដូចសព្វ​ថ្ងៃនេះ”
មិនថាខ្ញុំ មិនថាគេនោះទេ ទោះជាមានលុយ ហើយចង់ទៅលេងនៅតំបន់នេះ ឬតំបន់នោះ ក៏នៅមិនទាន់ហ៊ាននោះដែរ ព្រោះវាជាការប្រថុយ​ប្រថាន​ពេក។ អ្នកឆ្លងជំងឺកើនឡើងរាល់ថ្ងៃដូច្នេះគេមិនអាចចេញទៅដើរលេងនោះទេ ព្រោះពេលនេះការសម្ងំនៅក្នុងផ្ទះគឺមានសុវត្ថិភាព​បំផុត។ ដោយឡែក​សម្រាប់​ពាណិជ្ជកម្មមួយចំនួនធំដែលត្រូវពឹងផ្អែកលើការនាំចេញផលិតផលឧស្សាហកម្មកាត់ដេរត្រូវបានជាប់គាំងដោយសារតែផ្អាកដំណើរការរោងចក្រ។ ដូច្នេះ ខ្ញុំគិត​ថា ទាំង​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ទាំងពាណិជ្ជកម្មផ្សេងៗអាចមានដំណើរការល្អឡើងវិញបានទាល់តែលទ្ធផលនៃការទប់ស្កាត់ឆ្លងជំងឺមានកម្រិតខ្ពស់ ជាពិសេស​ដំណើរការ​នៃ​ការ​ចាក់វ៉ាក់សាំងនៅក្នុងប្រទេសបានយ៉ាងតិចជាង70ភាគរយ ទើបអាចជាការផ្តល់ទំនុកចិត្តដល់បណ្តាអ្នករកស៊ី ឬអ្នកវិនិយោគ រួមទាំងអ្នកទេសចរទាំង​ក្នុង និងក្រៅស្រុកបាន។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា៕