សកម្មភាពចម្រាញ់មាសសុទ្ធរបស់កម្ពុជា ៣តោនក្នុង១ឆ្នាំចាប់ផ្តើមដំណើរការហើយ
បន្ទាប់ពីទទួលបានការអនុញ្ញាតដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ជាសេនាធិការ ក្រុមហ៊ុន Renaissance Minerals (Cambodia) Limited បានចាប់ផ្តើមបើកដំណើរការចម្រាញ់មាសលើកដំបូងរបស់កម្ពុជាដែលស្ថិតនៅតំបន់អូរខ្វាវ ខេត្តមណ្ឌលគិរី ជាមួយនឹងសមត្ថភាពផលិតមាសសុទ្ធបាន ៣តោនក្នុង១ឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេល៨ឆ្នាំដំបូង។
ជាមួយនឹងកិច្ចដំណើរការនៃការចាប់ផ្តើមសកម្មភាពចម្រាញ់មាសលើកដំបូងនៅកម្ពុជានាត្រឹមព្រឹកថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១នេះ របស់ក្រុមហ៊ុន Renaissance Minerals (Cambodia) Limited ខាងលើនេះ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាក៏បានបង្ហាញពីក្ដីសាទរចំពោះព្រឹត្តិការណ៍ថ្មីមួយទៀតរបស់កម្ពុជាបន្ទាប់ពីការទទួលបានតំណក់ប្រេងលើកដំបូងកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានលើកឡើងតាមរយៈសំណេរនៅលើបណ្តាញទំនាក់ទំនងជាផ្លូវការថា ៖
«សូមអបអរសាទរដំណឹងល្អព្រឹក​នេះ កម្ពុជានឹងប្រារព្ធពិធីបើកដំណើរការចម្រាញ់រ៉ែមាស ​លើកដំបូង ដែលរៀបចំដោយ​​​​​​ ក្រសួង​​រ៉ែ និង​ថាមពល​​។ រ៉ែមាស អាច​ផលិត​មាស​សុទ្ធ បាន​ចំនួន ៣តោន ក្នុង​១​ឆ្នាំ សម្រាប់​រយៈពេល ​៨ឆ្នាំ​ដំបូង»
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ធ្លាប់បានលើកឡើងតាមរយៈសារលិខិត កាលពីពេលកន្លងទៅនេះថា ក្រុមហ៊ុន រ៉ឺនេសង់ មីនើរ៉ល ( ខេមបូឌា ) លីមីតធីត Renaissance Minerals ( Cambodia ) Limites ជាក្រុមហ៊ុនអូស្ត្រាលីទីមួយដែល​ចាប់ផ្តើមធ្វើ​អាជីវកម្មរ៉ែមាស ជាលក្ខណៈឧស្សាហកម្មតាម​​ស្តង់ដារអន្តរជាតិ ដោយបាន​ផលិតចេញនៅថ្ងៃនេះជាមាសដុំ​ពាក់កណ្តាលសម្រេច ដែលមានអត្រាមាស ៩០ភាគរយ។ តាមរបាយការណ៍ ក្រុមហ៊ុនអាចផលិតមាសសុទ្ធ​ បានប្រមាណ ៣តោន ក្នុង១ឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេល ៨ឆ្នាំដំបូង​។ ក្រុមហ៊ុន​រំពឹងថា នឹងអាចពង្រីក​លទ្ធភាពអាជីវកម្មបន្ថែមទៀត ក្រោយការបញ្ចប់សកម្មភាពក្នុងដំណាក់កាលដំបូងនេះ។
តាមរយៈឧស្សាហកម្ម​ពីជម្រក​រ៉ែ នៅតំបន់​អូរខ្វាវ ស្រុកកែវសីមា ខេត្តមណ្ឌលគិរីនេះ អាចនឹងផ្តល់​ផលប្រយោជន៍​​ជាចំណូលដុល​ជា​មធ្យមប្រមាណ ១៨៥លានដុល្លារ​ក្នុង១ឆ្នាំ ដែ​លក្នុងនោះចំណូលថវិកាជាតិពី​សួយសារ និងសារពើពន្ធផ្សេងៗ ជាមធ្យមប្រមាណ ៤០លានដុល្លារ ក្នុង១ឆ្នាំ។ ថវិកាទាំងនេះ នឹង​ត្រូវយកមក​ប្រើប្រាស់ក្នុងចរន្ត​ថវិកាជាតិ ដើម្បីអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និង​​សង្គម​៕