ការនាំអង្ករចេញរបស់កម្ពុជាបន្តធ្លាក់ចុះ ខណៈវិស័យឯកជនថាបញ្ហាអាចដោះស្រាយបាន
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមរបាយការណ៍ការនាំចេញកសិផលទៅក្រៅប្រទេសចេញដោយអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្មផ្អែកលើប្រព័ន្ធទិន្នន័យគ្រឹះភូតគាមអនាម័យជាតិ (National Phytosanitary Da​tabase) បានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងរយៈពេល៩ខែ ឆ្នាំ២០២១នេះ មានការកើនឡើងចំនួនជាង ២លានតោនស្មើនឹង ៨៨,៤៨% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២០ លើកលែងតែបរិមាណអង្ករនាំចេញមានការថយចុះចំនួន-១៥,៩៧% បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំកន្លងទៅ។
បញ្ហានៃការធ្លាក់ចុះដោយសារតែតម្លៃកប៉ាល់សម្រាប់ដឹកជញ្ជូនទៅកាន់ទីផ្សារនៅក្នុងសហគមន៍អឺរ៉ុបនៅតែបន្តឡើងថ្លៃ បូកផ្សំជាមួយនឹងស្ថានភាពកង្វះទូរកុងតទឺន័រ ក្នុងការដឹកជញ្ជូននៅតែបន្ត ស្របពេលរំហូរនៃបរិមាណកុងតឺន័រទៅកាន់សហគមន៍អឺរ៉ុប ចូលច្រើនជាងរំហូរចេញដែលបណ្តាលឱ្យមានការកកស្ទះសម្បកទូកុងតឺន័រតាមកំពង់ផែ និងទីចំណតកុងតឺន័រនៅសហគមន៍អឺរ៉ុប។
ដូច្នេះ កម្ពុជាកំពុងផ្តោតការនាំចេញអង្ករទៅកាន់ទីផ្សារប្រទេសចិនឱ្យបានច្រើនបន្ថែមទៀត បន្ទាប់ពីការនាំចេញអង្ករទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប និងបណ្ដាប្រទេសមួយចំនួនធ្លាក់ចុះ។ ទោះបីជាបញ្ហាកំពុងចោទយ៉ាងនេះក្តីក៏កម្ពុជា នៅតែត្រូវការទីផ្សារទាំងអស់ទាំងសហគមន៍អឺរ៉ុប អាស៊ាន អូស្ត្រាលី និងអាមេរិកជាដើម ព្រោះអង្ករកម្ពុជានាំទៅជាប្រភេទអង្ករក្រអូប ដែលត្រូវការទីផ្សារកំណត់ជាក់លាក់។
លោកឧកញ៉ា សុង សារ៉ន ប្រធានសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជាធ្លាប់បានថ្លែងប្រាប់ AMS ថា៖
«ប្រទេសចិនជាទីផ្សារធំដែលអាចនាំចូលអង្ករប្រមាណជា ៥.៣២តោនក្នុងមួយឆ្នាំ ដូចនេះ បើការចាប់យកទីផ្សារប្រទេសចិនបាននោះ យើងអាចធានាបាននូវនិរន្តរភាពសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករកម្ពុជា»
លោកបញ្ជាក់ឲ្យដឹងថា មិនមែនតែកម្ពុជានោះទេដែលកំពុងសម្លឹងទៅរកទីផ្សារប្រទេសចិន ប្រទេសជិតខាងកម្ពុជា ក៏ងាកទៅរកទីផ្សារចិនដែរ ព្រោះប្រទេសផ្សេងៗផលិតអង្ករស មានតម្លៃថោក ជាមធ្យមត្រឹមតែ ៣៨០ដុល្លារក្នុង១តោន ខណៈពេលដែលកម្ពុជាផលិតអង្ករក្រអូប មានតម្លៃចន្លោះពី ៦៥០-៨០០ដុល្លារក្នុង១តោន។
នៅក្នុងបរិបទនៃការរីករាលដាលជាសកលនៃកូវីដ-១៩ បាន និងកំពុងរារាំងសមត្ថភាពនាំចេញអង្កររបស់កម្ពុជាដែលជំរុញឱ្យសមាជិក CRF (សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា) ចាប់យកការអភិវឌ្ឍវិធីសាស្រ្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ និងទូលំទូលាយជាងមុន សហព័ន្ធនឹងបន្តពិភាក្សាជាមួយរដ្ឋាភិបាលដើម្បីរកដំណោះស្រាយសម្រាប់សមាជិកនាំចេញដែលប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាដែលកំពុងកើតមាន។ ​
លោកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានប្រាប់ AMS ដែរថា បញ្ហាដែលកម្ពុជាកំពុងប្រឈមនេះជាបញ្ហាសកល និងអន្តរកាលតែប៉ុណ្ណោះ សម្រាប់ទីផ្សារចិន និងទីផ្សារអឺរ៉ុប ព្រោះក្នុងបរិបទកូវីដដំណើរដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវសមុទ្រត្រូវបានកាត់បន្ថយទាំងកម្មករបម្រើការងារផងដែរ ប្រសិនបើដំណើរការចាក់វ៉ាក់សាំងអាចគ្រប់គ្រងបាន នោះប្រក្រតីភាពនឹងវិលមកវិញ ហើយដំណើរនឹងចាប់ផ្តើមធម្មតា។
លោកឧកញ៉ាបានបន្ថែមថា កម្ពុជានៅតែមិនអាចមើលរំលងទីផ្សារចិនបានទេ  តាមរយៈការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីចិន-កម្ពុជា និងកិច្ចព្រមព្រៀងសេរីជាមួយបណ្តាប្រទេសដទៃទៀត ដូចជា កូរ៉េ តៃវ៉ាន់ ជប៉ុន ជាដើម យើងនឹងអាចដោះស្រាយបញ្ហានេះបាន។
« យើងពិតជាអាចធ្វើបាន ព្រោះការនាំកសិផលទៅចិនជាទីផ្សារសំខាន់របស់យើង ហើយយើងក៏បានស្វាគមន៍ការបើកការិយាល័យកសិកម្មអាមេរិកនៅកម្ពុជា ដែលនឹងអាចនាំផលិតផលកសិកម្មទៅកាន់ទីផ្សារធំៗនៃប្រទេសទាំងពីរបាន»
សូមបញ្ជាក់ថា ក្នុងរយៈពេល៩ខែ នៃឆ្នាំ២០២១ បរិមាណអង្ករបាននាំចេញទៅកាន់ទិសដៅសហភាពអឺរ៉ុបចំនួន២២ប្រទេស មានបរិមាណសរុបចំនួន ១០៤ ២២២តោន (ថយចុះចំនួន ៥៧ ៣៩​២ តោន ស្មើនឹង -៣៥,៥១%) ទិសដៅប្រទេសចិនមានបរិមាណសរុបចំនួន ២០៣ ២៧៩ តោន (កើនឡើងចំនួន ៣១ ៣៨៣ តោន ស្មើនឹង ១៨,២៦%) ទិសដៅអាស៊ានចំនួន ៧ប្រទេស មានបរិមា​ណសរុបចំនួន ៤១ ៤៧៦ តោន(ថយចុះចំនួន ២៥ ៩៥៧ តោន ស្មើនឹង -៣៨,៤៩%) និងទិសដៅដទៃទៀតចំនួន២៣ប្រទេស មានបរិមាណសរុប ៦១ ៧២១ តោន (ថយចុះចំនួន ២៦ ១១១តោន ស្មើនឹង -២៩,៧៣%)៕