រយៈពេល៩ខែ ឆ្នាំ២០២៣នេះ កម្ពុជាបាននាំចេញទំនិញទៅកាន់បណ្ដាប្រទេសសមាជិកកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយតំបន់ RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) មានទឹកប្រាក់ ៥,៨១ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង២៣%។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម។
របាយការណ៍ដដែលបានបញ្ជាក់ទៀតថា ចន្លោះពីខែមករា ដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជាបាននាំចេញទំនិញមានតម្លៃប្រមាណ ៥ ៨១៣លានដុល្លារ កើនឡើង២៣,៥៩ ភាគរយពីចំនួន ៤,៧ ពាន់លានដុល្លារនារយៈពេលដូចគ្នាឆ្នាំ២០២២។ ចំណែកបណ្តាប្រទេសសមាជិក RCEP នាំចូលមកកាន់កម្ពុជាវិញមានទឹកប្រាក់ ១៦ ០០០លានដុល្លារ ថយចុះចំនួន១៧,៣៦ ភាគរយ ពីចំនួន ១៩,៣៦ ពាន់លានដុល្លារ។ ដោយឡែកសម្រាប់ទំហំពាណិជ្ជកម្មរបស់កម្ពុជាជាមួយ RCEP ក្នុងរយៈពេល៩ខែ ឆ្នាំ២០២៣នេះ មានទឹកប្រាក់ចំនួន ២១ ៨១៣លានដុល្លារ ថយចុះ ៩,៣៦ ភាគរយពី ២៤,០៧ ពាន់លានដុល្លារ។
សម្រាប់ទំនិញកសិផលរបស់កម្ពុជាឯណោះវិញ រយៈពេល៩ខែ ឆ្នាំ២០២៣នេះ បាននាំចេញប្រមាណជាង ៥.៥លានតោនទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិប្រមាណ ៧១ប្រទេស ដោយទទួលបានចំណូលជាង ៣ ២១៣លានដុល្លារ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ស្តីពីស្ថានភាពនៃការនាំចេញកសិផលក្នុងរយៈពេល៩ខែឆ្នាំ២០២៣ របស់ក្រសួងកសិកម្ម។
របាយការណ៍បានឱ្យដឹងទៀតថា ក្នុងចំណោមកសិផលដែលបាននាំចេញទាំងជាង ៥លានតោននេះ មានការនាំចេញអង្ករចំនួនជាង ៤៥ម៉ឺនតោន ស្រូវចំនួនជាង ១.៨លានតោន និងកសិផលក្រៅពីស្រូវ-អង្ករចំនួនជាង ៣.៣ លានតោន ដោយបាននាំចេញទៅកាន់ ៧១ប្រទេស ថយចុះចំនួនជាង ១៣%។
ចំណែកតម្លៃដែលទទួលបានពីការនាំចេញកសិផលសរុបមានចំនួនជាង ៣ ២១៣ លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងនោះនាំចេញអង្ករទទួលបានថវិកាជិត ៣៩៥ លានដុល្លារអាមេរិក ការនាំចេញស្រូវទទួលបានជាង ៦៥៨លានដុល្លារអាមេរិក និងការនាំចេញកសិផលក្រៅពីស្រូវ-អង្ករ មានជិត ២ ១៦០ លានដុល្លារអាមេរិក។
ក្នុងវិស័យកសិ-ឧស្សាហកម្មឯណោះវិញ រយៈពេល៩ខែ ឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជាង ៣២១លានដុល្លារ ពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ និងឈើកៅស៊ូ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍ របស់អគ្គនាយកដ្ឋានកៅស៊ូ។ ក្នុងនោះ ចំណូលពីការនាំចេញជ័រកៅស៊ូ រយៈពេល៩ខែនេះ មានចំនួន ៣២០ ៦១៩ ៣៤៦ដុល្លារ ចំណែកការនាំចេញឈើកៅស៊ូមានចំនួន១ ៣០៥ ៩៨១ដុល្លារ។
ក្នុងរយៈពេលដូចគ្នានេះដែរ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលចំនួន ៤០០លានដុល្លារអាមេរិក ពីការនាំចេញកង់ទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ប៉ុន្តែធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០២២កន្លងទៅឃើញថាមានការថយចុះប្រមាណ ៤២,៨៥ ភាគរយ ។
បើតាមលោក ប៉ែន សុវិជាតិ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានឱ្យដឹងថា ការនាំចេញកង់របស់កម្ពុជាធ្លាក់ចុះបែបនេះ ដោយសារតែកម្លាំងបញ្ជាទិញពីបណ្តាប្រទេសនានា បានរងផលប៉ះពាល់ពីវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច និងសង្រ្គាមរវាងរុស្ស៊ី-អ៊ុនក្រែន។
គួររំលឹកថា ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ទំហំពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិកម្ពុជាមាន ២២៧.១៩៥ ប៊ីលានរៀល (៥៥.១៨៥ លានដុល្លារអាមេរិក) ក្នុងនោះការនាំចេញមាន ៩៥.៤៣០ ប៊ីលានរៀល កើនឡើង ១៨,៧%ធៀបនឹងឆ្នាំមុន ស្របពេលដែលការនាំចូលមាន ១៣១.៧៦៥ ប៊ីលានរៀល កើនឡើង ៤,២%។ នេះបើតាមទិន្នន័យរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋករកម្ពុជា និងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា៕