ភ្នំពេញ ៖ ឆ្នាំ២០២២ និង ឆ្នាំ២០២៣ ត្រូវបានចាត់ទុកថាជាឆ្នាំមាសរបស់កម្ពុជា តាមរយៈការក្ដោបបានតួនាទីជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ធំៗប្រចាំតំបន់អាស៊ានដែលរួមមាននាមជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំកិច្ចប្រជុំអាស៊ាននៅឆ្នាំ២០២២ ជាពិសេសក្នុងនាមជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំកីឡាស៊ីហ្គេមនៅឆ្នាំ២០២៣។
រាល់ការរៀបចំកម្មវិធី ក៏ដូចជាព្រឹត្តិការណ៍ធំៗទាំងនេះត្រូវអ្នកជំនាញទាញចេញជាសេចក្ដីសន្និដ្ឋានរួមមួយថា វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជាដែលធ្លាប់ទទួលរងនូវផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដោយសារវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩នោះនឹងងើបឡើងវិញជាក់ជាមិនខាន។
ប្រធានសមាគមទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា លោកជំទាវ ឆាយ ស៊ីវលីន បានយល់ឃើញថា ព្រឹត្តិការណ៍ធំៗទាំងនេះគឺជាឱកាសសម្រាប់កម្ពុជាក្នុងការបញ្ចេញកូនក្រមុំដែលសម្ងំតែងខ្លួនមួយរយៈធំកន្លងមកឲ្យទៅទទួលស្វាគមន៍ភ្ញៀវទេសចរចំរុះជាតិសាសន៍ក្នុងតំបន់ និងមកពីបណ្តាប្រទេសផ្សេងទៀត។ កូនក្រមុំនៅទីនេះគឺសំដៅទៅលើខេត្តសក្តានុពលមួយចំនួនរបស់កម្ពុជាដែលត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលខ្នះខ្នែងបង្កើនការកសាង និងរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឡើងវិញឆ្លៀតក្នុងពេលដែលវិស័យនេះត្រូវបានជាប់គាំង។
លោកជំទាវបានមានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះថា៖ «តាមរយៈព្រឹត្តិការណ៍នេះ យើងអាចនឹងជ្រាបចូលនៅក្នុងការផ្សព្វផ្សាយរបស់វប្បធម៌ជាតិដូចជាគោលដៅទេសចរណ៍នៃប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូលទៅឲ្យភ្ញៀវដែលបានចូលរួមដែលសុទ្ធតែជាប្រតិភូសំខាន់ៗមកពីជុំវិញពិភពលោក»។ លើសពីនេះ កម្ពុជាយើងអាចបើកបង្ហាញនូវអ្វីដែលជាសក្កានុពលរបស់យើង តាមរយៈការបង្ហាញនូវគោលដៅទេសចរណ៍ ក៏ដូចជាប្រពៃណី វប្បធម៌ និងសិល្បៈ ដែលជារូបភាពនៃការផ្សព្វផ្សាយមួយបែបតាមរយៈអ្នកចូលរួម»។
លោកជំទាវសង្កត់ធ្ងន់ថា ៖
“នៅក្នុងន័យទេសចរណ៍ នេះជាអ្វីដែលយើងចង់បាន ពោលគឺចង់ឲ្យគេមកមើលឃើញពីផលិតផលរបស់យើង ដើម្បីអាចទាក់ទាញគេបាន”
ចំណែកឯលោកបណ្ឌិត ធួន ស៊ីណាន ប្រធានសមាគមទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍អាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិក កម្ពុជាវិញ បានយល់ឃើញយ៉ាងដូច្នេះថា៖ «ព្រឹត្តិការណ៍ទាំងនេះជាឱកាសដែលយើងអាចបង្ហាញមុខថា កម្ពុជាយើងជានរណា? ហើយថាតើយើងមានអីខ្លះដែលពិសេសសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ?»។ យ៉ាងណាមិញ លោកបណ្ឌិតបានអះអាងថា ស្ថានភាពទេសចរណ៍កម្ពុជាយើង នៅមិនទាន់អាចមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ស្ថិតក្នុងកម្រិតមួយដែលអាចប្រកួតប្រជែងជាមួយប្រទេសក្នុងតំបន់នៅឡើយ ជាក់ស្ដែងកម្ពុជាបច្ចុប្បន្នមិនមែនជា Business Hub Country ដូចប្រទេសក្នុងតំបន់មួយចំនួននោះឡើយ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកថាជាការល្អដែលរដ្ឋាភិបាលបានសម្រួលក្នុងការបើកជើងហោះហើរ ស្របពេលដែលប្រទេសដទៃញញើតនឹងការបើកប្រទេសឡើងវិញ៕