ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេលចុងក្រោយនេះ តម្លៃប្រេងសាំងនៅលើពិភពលោកមានការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ក្រោយការផ្ទុះឡើងនៃសង្គ្រាមនៅអ៊ុយក្រែន ហើយក៏ធ្វើឱ្យតម្លៃប្រេងសាំងនៅកម្ពុជាកើនឡើងថ្លៃ ដែលប្រជាជនមានការព្រួយបារម្ភចំពោះការកើនឡើងនៃការចំណាយដោយសារការឡើងថ្លៃតម្លៃប្រេងសាំងនេះផងដែរ។
ដូច្នេះ ថ្ងៃនេះ AMS នឹងបង្ហាញដំណោះស្រាយមួយចំនួន ដើម្បីរួមចំណែកកាត់បន្ថយការចំណាយក្នុងអំឡុងពេលតម្លៃប្រេងសាំងឡើងថ្លៃ តាមរយៈអ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ច និងវាគ្មិនល្បីនៅកម្ពុជា។
លោក ហុង សុហួរ អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុនផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ការកើនឡើងនៃតម្លៃប្រេងសាំងនេះបានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់អាជីវកម្ម និងការវិនិយោគ ពិសេសអាជីវកម្មដឹកជញ្ជូន និងអាជីវកម្ម ដែលប្រើប្រាស់ប្រេងសាំងដើម្បីផលិតទំនិញ សេវាកម្ម ដែលវាធ្វើឱ្យថ្លៃដើមកើនឡើង។
“សម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្ម ប្រេងសាំងឡើងថ្លៃគឺធ្វើឱ្យការចំណាយក្នុងអាជីវកម្មរបស់គាត់កើនឡើង ដូច្នេះដើម្បីកាត់លើការចំណាយ គាត់អាចមានជម្រើសជាច្រើនតាមរយៈការប្រើប្រាស់ប្រភពថាមពលផ្សេងៗដូចជាសូឡាជាដើម។ យ៉ាងណាក៏ដោយ បើទោះបីជា ត្រូវចំណាយច្រើនលើសូឡា បន្ទាប់មកការចំណាយលើថាមពលសឹងតែលែងមាននោះ ដូច្នេះការប្រើប្រាស់ប្រភពថាមពលនេះ អាចជួយកាត់ប្រើប្រាស់អគ្គិសនី និងម៉ាស៊ីនអគ្គិសនីដែលដើរដោយប្រេងសាំង”
លោក ហុង សុហួរ បានថ្លែងថា ប្រជាជនកម្ពុជាភាគច្រើនចូលចិត្តធ្វើដំណើរតាមរយៈការជិះម៉ូតូ ឬយានយន្តបើទោះបីជាទីតាំងដែលត្រូវទៅមានចម្ងាយជិតក៏ដោយ។ ឧទាហរណ៍ ទីតាំងដំណើរប្រហែល ១០០ ម៉ែត្រ ឬ ២០០ ម៉ែត្រ នៅតែប្រើប្រាស់ម៉ូតូ ឬយានយន្ត។ ក្នុងករណីមិនចាំបាច់ ឬមិនបន្ទាន់ណាមួយ យើងគួរកែទម្លាប់មកថ្មើរជើងវិញ ដើម្បីជួយសន្សំសំចៃ ហើយថែមទាំងជួយដល់សុខភាពទៀតផង។
លោកស្រី ប៉ែន បុប្ផា នាយិកាក្រុមហ៊ុន ឬទ្ធិពល បានថ្លែងថា ផលប៉ះពាល់ដោយសារឡើងថ្លៃប្រេសាំងប្រាកដជាកើតមាន ហើយបញ្ហាតែងតែកើតឡើង ដូច្នេះពេលវាកើតឡើងហើយ ថាតើត្រូវបណ្តោយឱ្យកើតឡើង ឬត្រូវរកដំណោះស្រាយ ដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់។
លោកស្រីបានថ្លែងបន្តថា ៖
“បើទោះបីប្រេងសាំងមិនទាន់ឡើងថ្លៃខ្លាំង ក៏យើងគួរតែរៀបចំខ្ទង់ថវិកាក្នុងការចាយវាយឱ្យបានត្រឹមត្រូវដែរ ព្រោះធម្មតា យើងដឹងហើយថា តើយើងមានប្រភពចំណូលមកពីណា ហើយចំណូលនេះ អាចជាចំណូលទៀងទាត់ ឬមិនទៀងទាត់ មានចំនួនប៉ុន្មាន”
លោកស្រីបានថ្លែងថា យ៉ាងណាក៏ដោយ បើសិនមិនមានការរៀបចំការចាយវាយបានល្អទេ វានឹងមានបញ្ហាកើតឡើង ដោយសារប្រេងសាំងឡើងថ្លៃ ការសន្សំសំចៃក៏មិនមាន ដូច្នេះ គួរពិនិត្យមើលឡើងវិញទៅលើរបៀបចាយវាយ និងរៀបចំទុកដាក់ប្រាក់កាសនៅក្នុងក្រុមគ្រួសារ។
ដោយឡែក លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ អ្នកស្រាវជ្រាវសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិនៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានថ្លែងថា បច្ចុប្បន្ន បន្ទាប់ពីកម្ពុជាអាចគ្រប់គ្រងវិបត្តកូវីដ-១៩ បានយ៉ាងប្រសើរ និងបើកប្រទេសឡើងវិញបានយ៉ាងពេញលេញ ធ្វើឱ្យសកម្មភាពដំណើរ ក៏ដូចជាកម្មពិធីកម្សាន្តនានារបស់ប្រជាជនមានសភាពដូចប្រក្រតីឡើងវិញ ប៉ុន្តែការឡើងថ្លៃសាំងអាចធ្វើឱ្យមានផលប៉ះពាល់ជីវភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន ដូច្នេះប្រជាជនគួរកាត់បន្ថយសកម្មភាពមិនសូវសំខាន់នានា ដើម្បីសន្សំសំចៃថវិកាក្នុងអំឡុងពេលអន្តរកាលនេះ។
លោកបណ្ឌិតបានបន្តទៀតថា ប្រជាជនគួរពិចារណាលើការចំណាយដោយមានផែនការចាយវាយប្រចាំថ្ងៃ ប្រចាំខែ និងប្រចាំឆ្នាំ ដើម្បីចៀសវាងការចំណាយលើសខ្ទង់។ លោកសង្ឃឹមថា ការឡើងថ្លៃប្រេងសាំងនឹងមិនឡើងរហូតនោះទេ ហើយវាធ្លាក់ចុះក្នុងពេលណាមួយ ប៉ុន្តែយើងគួរចេះសន្សំសំចៃថវិកាលើការចំណាយនានាមិនចាំបាច់ តាមរយៈការកាត់បន្ថយការជួបជុំជប់លៀងមិនចាំបាច់ និងផ្អាកការធ្វើដំណើរកម្សាន្តនានា ដើម្បីបញ្ចៀសការចំណាយលើសខ្ទង់។ យោងតាមតាមការជូនដំណឹងពីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មនៅថ្ងៃទី១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ប្រេងនៅលើទីផ្សារអន្តរជាតិជាមធ្យមក្នុងរយៈពេល៧ថ្ងៃ គិតចាប់ពីថ្ងៃទី ២៣ ដល់ថ្ងៃទី ៣១ ខែឧសភា) មានតម្លៃ ១៤៤ ដុល្លារក្នុងមួយបារ៉ែល ដែលធ្វើឱ្យតម្លៃប្រេងលក់រាយពីថ្ងៃទី ១ ដល់ថ្ងៃទៅ១០ខែមិថុនា មានតម្លៃ៥៩១៤រៀល និងប្រេងម៉ាស៊ូត ៥៨១៤រៀល។ ជាមួយគ្នានេះ តាមរយៈការឧបត្ថម្ភធនរបស់រដ្ឋាភិបាល ប្រេងសាំងធម្មតាលក់រាយនៅកម្ពុជាចាប់ពីថ្ងៃទី ០១ ដល់ថ្ងៃទី ១០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ មានតម្លៃ ៥ ៦៥០ រៀលក្នុង១លីត្រ កើនឡើង៥០រៀល បើធៀបនឹងកាលពី១០ថ្ងៃមុន ខណៈប្រេងម៉ាស៊ូតបានឡើងដល់ ៥ ៥៥០ រៀលក្នុង១លីត្រ កើនឡើង១៥០ រៀល៕