បរទេស ៖ យោងតាមប្រភពព័ត៌មាន RT បានរាយការណ៍ថា ប្រធានាធិបតីប្រទេសស៊ែប៊ី លោក Aleksandar Vucic បានស្នើសុំ EU ឱ្យផ្តល់ជំនួយផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់តំបន់បាល់កង់កាលពីថ្ងៃសៅរ៍សប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ដោយសារវិបត្តិថាមពលរឹតតែធ្ងន់ធ្ងរទៅៗ និងការថយចុះយ៉ាងខ្លាំងនៃការផ្គត់ផ្គង់ហ្គាសពីរុស្ស៊ី។
នៅក្នុងពិធីបើកសម្ពោធបំពង់បង្ហូរហ្គាសក្រិក-ប៊ុលហ្គារី លោកប្រធានាធិបតី បាននិយាយទៅកាន់ប្រធានគណៈកម្មការអឺរ៉ុប Ursula von der Leyen ដោយផ្ទាល់ថា ៖
“យើងសូមអរគុណចំពោះការគាំទ្ររបស់អ្នកក្នុងអំឡុងពេលវិបត្តិការរាតត្បាតកូវីដ-១៩ ហើយឥឡូវនេះ យើងកំពុងមានបញ្ហាខាងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមិនអាចរ៉ាប់រងថ្លៃហ្គាសបានទេ”
យោងទៅតាមប្រភពដដែល ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា លោកប្រធានាធិបតី Vucic បានព្យាករណ៍ពីស្ថានភាពដ៏អាប់អួរអំពីវិបត្តិថាមពល។ យ៉ាងណាក៏ដោយ បើទោះបីជាស៊ែប៊ីមិនមែនជារដ្ឋសមាជិកសហភាពអឺរ៉ុបក៏ដោយ ក៏ការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលរបស់ប្រទេសនេះឆ្លងកាត់ពីប្រទេសទាំងនោះ មានន័យថា ទណ្ឌកម្មដែលដាក់ដោយតំបន់អឺរ៉ុបលើរុស្ស៊ី ក៏ប៉ះពាល់ដល់ស៊ែប៊ីដែរ។ គួរកត់សម្គាល់ថា បើទោះជាស៊ែប៊ីមានមហិច្ឆតាចង់ចូលជាមួយនឹងសហភាពអឺរ៉ុបក្ដី ប៉ុន្តែលោក Vucic បានប្រឆាំងដាច់ខាតចំពោះការដាក់ទណ្ឌកម្មទៅលើទីក្រុងម៉ូស្គូ ហើយបានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា ប្រទេសរបស់លោកនឹងបន្តពឹងផ្អែកលើថាមពលពីប្រទេសរុស្ស៊ី ជាពិសេស តម្រូវការនៅក្នុងរដូវត្រជាក់ខ្លាំង៕