តម្រូវការប្រើប្រាស់ និងតម្លៃដីធ្លី​នៅបណ្ដោយផ្លូវក្រវាត់ក្រុងទី៣ និងជុំវិញព្រលានយន្តហោះ​ថ្មី រំពឹងមាន​កំណើន​ខ្ពស់ ក្រោយអាកាស​យានដ្ឋាននេះបើក​ដំណើរការ​
ភ្នំពេញ ៖ ស្រ​បពេលដែល​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ នៅស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង​ ខេត្ត​កណ្ដាល ជាប់ព្រំប្រទល់ស្រុក​បាទី ខេត្តតាកែវ នឹងបើក​ដំណើរការ​ហោះហើរជាផ្លូវការលើកដំបូងនៅ​ថ្ងៃទី០៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ តំបន់​ដែលនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវទៅកាន់​អាកាស​យានដ្ឋានដ៏ទំនើបមួយនេះ ជាពិសេស​តាមតំបន់​បណ្ដោយផ្លូវក្រវាត់ក្រុងទី៣ ក៏ដូចជាតំបន់​ជុំវិញ​អាកាស​យានដ្ឋាន រំពឹងថា ​នឹង​មានសក្ដានុពល​ខ្ពស់ជាង​មុន ជាមួយនឹងការកើនឡើង​នៃតម្លៃដីធ្លី​ផងដែរ ។
អ្នកជំនាញ​នៃវិស័យអចលនទ្រព្យ​បានមើលឃើញថា​ ចាប់តាំងពី​គម្រោងអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ​តេជោ​ផ្ដើមដំណើរការ​សាងសង់ បានជំរុញឱ្យតំបន់​នៅជុំវិញ​នោះ មានភាពទាក់ទាញ និង​ការ​វិនិយោគបានមួយកម្រិតរួចទៅហើយ ជាក់ស្ដែង ឃើញមានគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋាន​ជាច្រើន​បាន​សាងសង់ឡើង​ដំណាលគ្នា ដើម្បីត្រៀមផ្គង់ផ្គង់ទីផ្សារក្នុងពេលដ៏ខ្លី។
អ្នក​ស្រី អាន សុធីតា អគ្គនាយិការ​ក្រុមហ៊ុន​ PropNex Cambodia បានថ្លែង​ប្រាប់​សារព័ត៌មាន​ AMS Economy ឱ្យដឹងថា បើទោះជាស្ថានភាពវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុ​ងជួបប្រទះនឹង​ប​ញ្ហា​​ប្រឈម​ក្ដី ប៉ុន្តែសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍនៅតំបន់​ជុំវិញព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ និង​តំបន់នៅប៉ែក​ខាង​ត្បូង​រាជធានីភ្នំពេញ​ នៅតែមានភាពទាក់ទាញ ​និងមានការអភិវឌ្ឍ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ ។
អ្នកស្រីបន្តថា សម្រាប់ការ​បើក​ដំណើរ​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ​នៅថ្ងៃទី០៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥​នេះ រំពឺងថា​អាច​ធ្វើឱ្យតំបន់នៅ​តាមបណ្ដោយផ្លូវឆ្ពោះទៅកាន់​អាកាស​យានដ្ឋាន មានភាពទាក់ទាញ និងទទួ​ល​​បានការ​វិនិយោគបន្ថែមទៀត ។ ដោយឡែក សម្រាប់វិស័យដែល​នឹងមានសក្ដានុពល ​ឬមានអាទិភាពក្នុងការអភិ​វឌ្ឍជាជំហានដំបូង គឺលំនៅឋាន​ ហើយបន្ទាប់មក​គឺអគារពាណិជ្ជកម្ម ខណៈដែល បច្ចុប្បន្ននេះ មានគម្រោង​លំ​នៅ​ឋានជាច្រើន​បានអភិវឌ្ឍន៍រួចទៅ​ហើយដែលស្ថិតនៅជុំវិញទីតាំង​នោះ​ ។
អ្នកស្រី អាន សុធីតា បានបញ្ជាក់ថា ៖
«សម្រាប់តំបន់នៅជុំវិញទីតាំង​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​ចាស់ ​ក៏នឹងមិនមានការប្រែប្រួល ឬប៉ះពាល់​​អ្វីគួរ​ឱ្យកត់សម្គាល់នោះទេ ផ្ទុយទៅវិញ​ តំបន់​នោះអាច​នឹងមានសក្ដានុព​ល​បន្ថែមទៀត ពីព្រោះថា​ ទីតាំង​អាកាស​យានដ្ឋានចាស់​​ ជា​កន្លែង​ដែលមានមនុស្ស​រស់នៅ ប្រកបអាជីវកម្មចម្រុះ និងមានអ្នកធ្វើ​ដំណើរ​ឆ្លងកាត់​ទៅច្រើន ហើយក៏ជាតំបន់ដែលមានការអភិវឌ្ឍន៍ ដូច្នេះ ភាពទាក់ទាញទៅលើការវិនិយោគលក្ខណៈអាជីវកម្ម ពាណិជ្ជកម្មកណ្តាលក្រុងនឹងមានបន្ថែមទៀត» ។
ស្រដៀងគ្នានេះ អ្នកជំនាញ ​ក៏ដួចជាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យអចលនទ្រព្យជាច្រើនទៀត ក៏បានមើលឃើញដែរថា តំបន់​ប៉ែកខាង​ត្បូងភ្នំពេញ ក៏មានភាពទាក់ទាញផងដែរ ដោយ​សារ​មាន​ការអភិវឌ្ឍន៍​លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលវិនិយោគដោយរាជរដ្ឋាភិបាល ព្រមគ្នាជាមួយវិស័យឯកជន ដែលក្រៅពីមានគម្រោងអភិវឌ្ឍលំនៅដ្ឋានលក្ខណៈជាបុរី និងបណ្តុំផ្ទះល្វែង បណ្តុំវីឡា ក៏មានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ជា​ផ្សារទំនើបជាហូរហែផងដែរ ហើយក្រោយពេលបើកដំណើរការអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិថ្មី នឹងកាន់តែជំរុញឱ្យតំបន់ទាំងនេះមានសក្ដានុពល​ ។
ឯកឧត្តម ​ស៊ីន ចាន់សិរីវុត្ថា អ្នកនាំពាក្យ​រដ្ឋលេខាធិការ​អាកាសចរណ៍ស៊ីវិល បាន​លើកឡើងថា​ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ បាន​ត្រៀមខ្លួន​រួច​រាល់ក្នុងការ​បើក​ដំណើរការ​ជាផ្លូវការ​នៅថ្ងៃទី០៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយ​បច្ចុប្បន្ន​​ការ​ហោះហើរ​សាកល្បង​បានចប់សព្វ​គ្រប់​ ហើយ​ការរៀបចំ​សម្ភារៈ និងឧប​ករណ៍ ក៏បាន​បំពាក់​រួចរាល់ រង់ចាំតែដល់​ថ្ងៃផ្ទេរ​ប្រតិបត្តិការពីអាកាស​យានដ្ឋានចាស់ទៅ​អាកាស​យានដ្ឋាន​ថ្មីប៉ុណ្ណោះ ។​​
តាម​រយៈការ​បើក​ប្រតិបត្តិការ​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​តេជោ កម្ពុជា​រំពឹងទទួលបានភ្ញៀវទេសចរបរទេស​តាមផ្លូវអាកាស​កាន់តែ​ច្រើន​បន្ថែមទៀត ជាពិសេស​អ្នកដំណើរ​ឆ្លងកាត់​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​របស់កម្ពុជា​ទៅកាន់​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិប្រទេស​ផ្សេងទៀត ពីព្រោះអាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​ថ្មីនេះ ជា​អាកាស​យានដ្ឋានធំជា​ងមុន អាច​អនុញ្ញាតឱ្យ​យន្តហោះធំៗ ​និង​ជា​ប្រភេទយន្តហោះ ហោះឆ្លងទ្វីបចុះចត​បាន​ផងដែរ ៕