សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន៖ ការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច និងសហគមន៍រឹងមាំ ត្រូវផ្តើមចេញពីការកសាង និងតភ្ជាប់ទីក្រុងឆ្លាត មានភាពធន់ និងមានចីរភាព
ភ្នំពេញ ៖ កិច្ចប្រជុំថ្នាក់ដឹកនាំរាជធានី/រដ្ឋធានី និងទីក្រុងនៃប្រទេសសមាជិកអាស៊ានត្រូវបានបើកជាផ្លូវការក្រោមអធិបតីភាពសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីរបស់កម្ពុជា ខណៈដែលអភិបាលក្រុងអាស៊ានប្រមាណ៤០ទីក្រុង កំពុងជួបប្រជុំគ្នានៅថ្ងៃទី២ និងទី៣ ខែធ្នូ ដើម្បីចូលរួមប្រជុំអភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន (Meeting of Governors/Mayors of ASEAN Capitals – MGMAC) និងទី២ គឺជាវេទិកាអភិបាលក្រុងអាស៊ាន (ASEAN Mayors Forum – AMF)។
កិច្ចប្រជុំអភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន  និងទី២ គឺជាវេទិកាអភិបាលក្រុងអាស៊ាន មានមូលបទរួមសម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍ទាំងពីរ ដូចគ្នានឹងមូលបទនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានរបស់ម្ចាស់ផ្ទះកម្ពុជាដែរគឺ «អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ៖ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា»។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា នៅព្រឹកថ្ងៃទី២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងឱកាសបើកកិច្ចប្រជុំថ្នាក់ដឹកនាំរាជធានី/រដ្ឋធានី និងទីក្រុងនៃប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន បានកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការកំណត់ប្រធានបទដ៏ត្រឹមត្រូវបំផុត ស្របតាមស្ថានការណ៍តំបន់ និងសកល នាពេលបច្ចុប្បន្ន និងទៅអនាគត។ ជាការពិត ទីក្រុង គឺជាបេះដូងនៃប្រទេស និងតំបន់នីមួយៗ ដោយជាកន្លែងប្រមូលផ្ដុំសកម្មភាពគ្រប់ទិដ្ឋភាព ទាំងផ្នែកសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច, វប្បធម៌ និងនយោបាយ។
សម្តេចតេជោហ៊ុន សែន បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច និងការកសាងសហគមន៍មួយដ៏រឹងមាំប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាបន្ន ត្រូវផ្តើមចេញពីការកសាង និងតភ្ជាប់ទីក្រុងឆ្លាត មានភាពធន់ និងមានចីរភាព ។ ខ្ញុំក៏មានសេចក្តីត្រេកអរ ដោយសង្កេតឃើញពីវឌ្ឍនភាពដ៏ល្អប្រសើរនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ក្នុងការកសាង និងតភ្ជាប់ទីក្រុងសំខាន់ៗ ក្នុងតំបន់អាស៊ានរបស់យើង។ ជាក់ស្ដែង វេទិកាអភិបាលក្រុងអាស៊ាន និងកិច្ចប្រជុំអភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន ដែលយើងតែងរៀបចំឡើងជាទៀងទាត់ គឺជាយន្តការដ៏សំខាន់ដែលអនុញ្ញាតឱ្យរដ្ឋបាលមូលដ្ឋានរបស់អាស៊ានអាចបង្កើនទំនាក់ទំនង ជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ ជាពិសេសចែករំលែកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍ និងបន្តពង្រឹងសាមគ្គីភាព និងសុខដុមនីយកម្មរវាងទីក្រុង រាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន”
សម្តេចតេជោ បានលើកឡើងថា ថ្នាក់ដឹកនាំអាស៊ាន ក៏បានស្វាគមន៍ចំពោះ របាយការណ៍នគរូបនីយកម្មអាស៊ាន ប្រកបដោយចីរភាព ដែលនឹងពង្រឹងចំណេះដឹង ទៅលើនិន្នាការនគរូបនីយកម្ម ប្រកបដោយចីរភាព ទូទាំងតំបន់អាស៊ាន និងផ្សារភ្ជាប់យុទ្ធសាស្ត្រនគរូបនីយកម្មអាស៊ាន ប្រកបដោយចីរភាព ទៅនឹងគោលដៅអភិវឌ្ឍ ប្រកបដោយចីរភាព និងរបៀបវារៈអភិវឌ្ឍទីក្រុងថ្មី។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីសង្ឃឹមថា កិច្ចពិភាក្សាក្នុងកិច្ចប្រជុំអភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន នឹងផ្តល់ឱកាសល្អៗ សម្រាប់ឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ពិភាក្សាលើបញ្ហាប្រឈម និងកាលានុវត្តភាពនៃនគរូបនីយកម្ម ប្រកបដោយចីរភាព ក្នុងតំបន់អាស៊ាន។
សម្តេចលើកឡើងទៀតថា ស្ថិតក្នុងបរិការណ៍ ដែលអាស៊ាន និងសកលលោក បាន និងកំពុងជួបប្រទះនឹងបញ្ហាប្រឈមជាបន្តបន្ទាប់ ការកសាងទីក្រុងឆ្លាត ដែលមានការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងភាពបៃតង គឺជាទិសដៅដ៏ត្រឹមត្រូវបំផុត សម្រាប់ពេលបច្ចុប្បន្ន និងទៅថ្ងៃអនាគត។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ទីក្រុងឆ្លាតមានសក្តានុពលខ្ពស់ ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាទូទៅនៃការរៀបចំនគរូបនីយកម្ម ប្រកបដោយនវានុវត្តន៍, ពង្រឹងភាពធន់ តទល់នឹងហានិភ័យផ្សេងៗ និងជាពិសេសលើកកម្ពស់សុខុមាលភាព និងវិបុលភាពនៃជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជន ក្នុងមូលដ្ឋាន តាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មី។ ទីក្រុងឆ្លាត នឹងក្លាយជាប៉ូលយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញសកម្មភាពសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច, ធុរកិច្ច, ពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគឱ្យកាន់តែខ្លាំងឡើងថែមទៀត ព្រមទាំងផ្ដល់ឱកាសការងារ, មុខរបរ និងអាជីវកម្មដល់ប្រជាជនទូទៅក្នុងប្រទេស និងតំបន់អាស៊ានទាំងមូល។
សូមបញ្ជាក់ថាដោយសារស្ថានភាពធូរស្រាលនៃការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដនៅកម្ពុជា ចំពេលដែលកម្ពុជាកំពុងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះប្ដូរវេនអាស៊ានផងនោះ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញបានសម្រេចធ្វើជាម្ចាស់រៀបចំកិច្ចប្រជុំអភិបាលរាជធានី និងរដ្ឋធានីអាស៊ាន ២០២២នេះ ក្រោយពីមានការគាំទ្រពីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច។ កិច្ចប្រជុំ MGMAC ត្រូវប្រព្រឹត្តទៅក្រោមប្រធានបទ «ជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីទីក្រុងឆ្លាត មានភាពធន់ និងចីរភាព»។
គួរបញ្ជាក់ឱ្យដឹងផងដែរថា មានកិច្ចពិភាក្សាតុមូលជាច្រើនត្រូវបានគ្រោងរៀបចំក្នុងរយៈពេលនៃកិច្ចប្រជុំទាំងពីរ។ ប្រធាននៃកិច្ចពិភាក្សាសម្រាប់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិរបស់ប្រទេសអាស៊ានទាំងនោះរួមមាន៖ ការធ្វើហិរញ្ញប្បទានគម្រោងដែលមានចីរភាពដើម្បីការអភិវឌ្ឍទីក្រុង អភិបាលកិច្ចឌីជីថល ការអនុវត្តគោលអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពនៅកម្រិតមូលដ្ឋាន នគរូបនីយកម្មអាស៊ាន ភាពធន់នឹងអាកាសធាតុក្នុងទីក្រុង និងការកាត់បន្ថយហានិភ័យគ្រោះមហន្តរាយនៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន ជាដើម៕