ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជាប្តេជ្ញាធ្វើទំនើបកម្មឌីជីថលបន្ថែមដើម្បីសម្រួលដល់វិនិយោគិន​
ភ្នំពេញ ៖ ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា បាន និងកំពុងខិតខំដាក់ចេញនូវទំនើបកម្មឌីជីថល ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់វិនិយោគិនក្នុងការស្វែងយល់ពីផ្សារហ៊ុននៅកម្ពុជា ហើយនឹងប្តេជ្ញាបន្តធ្វើទំនើបកម្មបន្ថែមទៀត ដើម្បីសម្រួលកាន់តែខ្លាំងដល់វិនិយោគិនក្នុងការវិនិយោគ។​
ថ្លែងក្នុងពិព័រណ៍ផ្សារភាគហ៊ុនកម្ពុជា My First Stock 2022 ជាលើកទី៥ នៅថ្ងៃទី២១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ ​ឯកឧត្តម ហុង សុហួរ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា បានថ្លែងថា ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា បានខិតខំដាក់ចេញនូវទំនើបកម្មឌីជីថលជាលំដាប់ ដូចជាមានបង្កើតនូវ APP CSX Trade ដែលបានសម្ភោធជាផ្លូវការកាលពីសិក្ខាសាលាថ្នាក់ជាតិខួប១០ឆ្នាំរបស់ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា។
“ការបង្កើតនូវប្រព័ន្ធបើកគណនីជួញដូរតាមអនឡាញ ដែលជាជំហានសំខាន់ថ្មីរបស់ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា, និងការធ្វើទំនើបកម្មនូវបណ្ណាល័យព័ត៌មានរួម Phsarhun APP ជំនាន់ទី២ ដែលផ្តល់ភាពងាយស្រួលកាន់តែខ្លាំងដល់វិនិយោគិនរបស់យើងក្នុងការស្វែងយល់ពីផ្សារហ៊ុន”
ឯកឧត្តម ហុង សុហួរ បានប្តេជ្ញាបន្តថា ៖
“ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា នឹងបន្តខិតខំបន្ថែមទៀតក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធនានា ដើម្បីសម្រួលដល់វិនិយោគិនក្នុងការវិនិយោគ”
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា បានថ្លែងថា ទីផ្សារមូលបត្រនៅកម្ពុជាកំពុងតែស្ថិតនៅក្នុងបរិបថនៃការរីកចម្រើនដ៏ឆាប់រហ័ស ទាំងផ្នែកគតិយុត្តិ រចនាសម្ព័ន្ធទីផ្សារ ក្រុមហ៊ុនបោះផ្សាយ ក៏ដូចជាចំនួនវិនិយោគិនជាតិ និងអន្តរជាតិ។
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ បានឱ្យដឹងថា ៖
“ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ត្រូវរួមគ្នា ខិតខំបន្ថែមទៀត ក្នុងការអភិវឌ្ឍទីផ្សារ ឱ្យត្រូវជាមួយនឹងសន្ទុះនៃតម្រូវការទីផ្សារ។ យើងទាំងអស់គ្នាត្រូវគាំទ្រដល់កិច្ចអភិវឌ្ឍ និងរីកចម្រើនរបស់ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ហើយផ្សារមូលបត្រកម្ពុជានឹងគាំទ្រដល់ផលចំណេញរបស់អ្នកទាំងអស់គ្នាវិញ”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភា​ចារ្យ ហ៊ាន សា​ហ៊ី​ប រដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានមានប្រសាសន៍ថា ការពង្រឹងតម្លាភាព, ទំនុកចិត្ត និងភាពឤចប៉ាន់ប្រមាណបាន ជាកត្តាចាំបាច់ ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជាធ្វើដំណើរទៅមុខ និងអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តភាព។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភា​ចារ្យ ហ៊ាន សា​ហ៊ី​ប បានថ្លែងថា ជាមួយនឹងភាពរីកចម្រើននៃផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ដែលមានវឌ្ឍនភាពគួរឱ្យកត់សម្គាល់កន្លងមកនេះ ដូចជាការបង្កើតឡើងនូវកម្មវិធីទូរសព្ទដៃសម្រាប់ធ្វើការជួញដូរ CSX Trade App, ប្រព័ន្ធបើកគណនីជួញដូរតាមអនឡាញ, ទំនើបកម្មកម្មវិធីទូរសព្ទសម្រាប់រៀនសូត្រ Phsarhun App, ការបន្តជំរុញក្រុមហ៊ុនសក្តានុពលឱ្យមកចុះបញ្ជីក្នុងផ្សារមូលបត្រ, ការសិក្សាអំពីលទ្ធភាពក្នុងការបង្កើតផលិតផលវិនិយោគផ្សេងៗ និងការបង្កើតយន្តការនានាដើម្បីសម្រួលដល់ការជួញដូរ ដូចជាការជួញដូរដោយមិនមានប្រាក់តម្កល់១០០% នឹងធ្វើឱ្យទីផ្សារកាន់តែសកម្ម៕