កិច្ចពិភាក្សាស្ដីពីការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុក្នុងចំណោមសិស្ស-និស្សិត នឹងប្រារព្ធឡើងនៅ​ថ្ងៃទី ១៩ វិច្ឆិកាខាងមុខនេះ
ភ្នំពេញ ៖ កិច្ចពិភាក្សាដែលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធី «វិថីហិរញ្ញវត្ថុរដូវកាលទី២» នឹងប្រារព្ធឡើងជាលើកទី២ នៅថ្ងៃទី១៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខនេះ នៅទីតាំង ‘The Factory Phnom Penh’ ក្រោមប្រធានបទ​ «ហេតុអ្វីបានជាយុវជនគួរយល់ដឹងអំពី​កម្ចីផ្លូវ​ការ និងកម្ចីក្រៅផ្លូវការ?» ។
គោលបំណងនៃការរៀបចំវេទិកាពិភាក្សានេះ គឺដើម្បីប្រមូលផ្តុំនិស្សិត អ្នកជំនាញផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ និងអ្នកដែលមានបទពិសោធន៍មកជួបជុំគ្នា ចែករំលែកនូវករណីជាក់ស្ដែង ក៏ដូចជាផ្តល់នូវ​​ការ​យល់ ដឹងស៊ីជម្រៅ​ទៅលើ​ពិន្ទុឥណទាន អត្ថប្រយោជន៍នៃកម្ចីផ្លូវការ គុណវិបត្តនៃ​កម្ចីក្រៅ​ផ្លូវការ និងបញ្ហា​ប្រឈមដែលអ្នក​ប្រើ​ប្រាស់ជួបប្រទះ ជាពិសេសការគ្រប់គ្រងផែនការសងបំណុល សំដៅជៀសវាង​បំណុល​លើសលប់។ បន្ថែមពីនោះ វេទិកានេះក៏ជាឱកាសដ៏មានសារៈសំខាន់មួយក្នុងការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់កម្ចី​ដោយការទទួល​ខុសត្រូវ​ ជាពិសេសគឺការជំរុញលើកទឹកចិត្តនូវការសន្ទនាដោយបើកចំហរវាងអតិថិជន និងគ្រឹះស្ថាន ដែលផ្ដល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុ។
ជាមួយគ្នានេះ អ្នកចូលរួមដែលជាសិស្ស-និស្សិត នឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការចែករំលែក​ចំណេះ​ដឹងជាក់​ស្តែង មានឱកាសក្នុងការបង្កើត​បណ្តាញ​ជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និងការណែ​នាំ​អំពីការសម្រេច​ចិត្ត​ក្នុងការគ្រប់គ្រង​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់ពួកគេ។
ស្របទៅតាមគោលនយោបាយរបស់វិស័យ កម្មវិធីនេះក៏នឹងចូលរួមជំរុញយុវជនឱ្យ​បង្កើតទម្លាប់​គ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ តាមរយៈការពិភាក្សាអំពីហានិភ័យ និងអត្ថ​ប្រយោជន៍​នៃប្រាក់កម្ចី។
ទម្រង់នៃការពិភាក្សាជាក្រុមនេះ ក៏នឹងរៀបចំឡើងដើម្បីឱ្យមានលក្ខណៈជាអន្តរកម្មពីភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីការសន្ទនាបើកចំហររវាងអ្នកពិភាក្សា និងទស្សនិកជន។ សិស្ស-និស្សិតនឹងមានឱកាស​សួរសំណួរ ចែករំលែកទស្សនៈ ព្រមទាំងចូលរួមក្នុងការពិភាក្សាដែលពាក់ព័ន្ធដោយ​ផ្ទាល់ទៅនឹងជីវិត និងអនាគតរបស់ពួកគេផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា កិច្ចពិភាក្សាទី២ គឺជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីវិថីហិរញ្ញវត្ថុរដូវកាលទី២ (Financial Street Season 2) ដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមដោយ AMS និងសហការផលិតដោយ​សមាគម​ធនាគារ​នៅកម្ពុជា (ABC), សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) និងក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យូរ៉ូ ខេមបូឌា (CBC)៕