ប្រជាជនអាចបង្កើតសេដ្ឋកិច្ចវិលជុំតាមរយៈបរិស្ថានធម្មជាតិ
ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងការគ្រប់គ្រង
សម្រាប់ជាប្រយោជន៍យូរអង្វែងរបស់សង្គមជាតិក្រសួងបរិស្ថានបាន​ហាមរាល់សកម្មភាពប្រើប្រាស់យានយន្តឡើងទៅតំបន់ភ្នំខ្នងផ្សារជាដាច់ខាត ហើយក្នុងករណីចាំបាច់ត្រូវមានការអនុញ្ញាតជាមុនពីសមត្ថកិច្ចក្រសួងបរិស្ថាន។ និង ថែរក្សាបរិស្ថានធម្មជាតិតំបន់ភ្នំខ្នងផ្សារ
#កំពង់ស្ពឺ
បានដាក់ចេញនូវបំរាម ក្រសួងបរិស្ថាន កាប់ដើមឈើសម្រាប់ធ្វើអុសធ្វើជំរំស្នាក់នៅនិងសម្រាប់ គោល​បំណងផ្សេងៗរួមទាំងហាមដាច់ខាតរាល់សកម្មភាព ​ចោលសំរាមនៅក្នុងតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិនេះផងដែរ។ ហាមរាល់សកម្មភាព ជាមួយនឹងវិធានការនេះក្រសួងក៏នឹងកំណត់ទីតាំងជាក់លាក់ណាមួយ ដែលអាចប្រើប្រាស់យានយន្តឬត្រូវប្រើប្រាស់ការ ដើរដោយថ្មើរជើងដោយគ្រោងនឹងរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ឱ្យល្អប្រសើរតាមរយៈផលប្រយោជន៍ជាច្រើន ដោយហេតុថាតំបន់នេះកំពុងក្លាយទៅជាប្រភពធនធានមហាសាលសម្រាប់បម្រើឱ្យវិស័យទេសចរណ៍ សេដ្ឋកិច្ច និងលើកស្ទួយជីវភាពប្រជាជន
ពាក់ព័ន្ធនឹងតំបន់ទេសចរណ៍ភ្នំខ្នងផ្សារនេះ ឯកឧត្តម កំពុងក្លាយទៅជាប្រភពធនធានមហាសាលសម្រាប់បម្រើឱ្យវិស័យទេសចរណ៍ សេដ្ឋកិច្ច និងលើកស្ទួយជីវភាពប្រជាជនឱ្យល្អប្រសើរតាមរយៈផលប្រយោជន៍ជាច្រើន។ សាយ សំអាល់ ចំពោះវិធានការនេះ យើងបានជម្រាបជូនមន្ត្រីឧទ្យានុរក្សរបស់យើង ដែលគាត់ការពារតំបន់ឧទ្យានជាតិជួរភ្នំក្រវាញកណ្តាលហ្នឹង ហើយសហគមន៍ និងអាជ្ញាធរ ដើម្បីឱ្យគាត់ចូលរួម។ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថានបានលើកឡើងនៅក្នុងកម្មវិធីជួបជុំអាហា សាមគ្គីរបស់ក្រុមហ៊ុនបណ្តាញព័ត៌មានអប្សរា (AMS) ថា៖ ដោយហេតុថាតំបន់នេះ ការចូលរួមការពារតែម្ខាងពីក្រសួងបរិស្ថាន គឺមិនជោគជ័យទាំងស្រុងទេ ព្រោះយើងមានគ្នាតិច តើត្រូវរង់ចាំឱ្យមានមនុស្សគ្រប់ទើបការពារព្រៃរបស់យើង យើងក៏មិនមានដែរថ្ងៃហ្នឹង។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បញ្ជាក់ថា៖ ដូច្នេះ ប្រសិទ្ធភាពនៃការងារក៏មិនទទួលបានដែរ ព្រោះព្រៃធំមិនអាចទៅឈរយាមបានទេដូច្នេះសួរថាធ្វើម៉េចឱ្យមានការចូលរួមរបស់​ប្រជាពលរដ្ឋហើយធ្វើម៉េចដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ គ្រប់រូបចេះស្រឡាញ់និងចូលរួមថែរក្សាព្រៃព្រឹក្សាតំបន់ទេសចរណ៍របស់យើង ខ្ញុំបានធ្វើរបៀបចៅចាក់ស្មុគ ដោយបានប្រើប្រាស់នូវបទចម្រៀងរបស់លោកតា ស៊ិន ស៊ីសាមុត ដែលគាត់តែងតែច្រៀងនូវចម្រៀង ដែលបង្កប់ន័យច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ ទាន់សម័យនិងមិនចេះសាបសូន្យ ឱ្យកូនខ្មែរចេះស្រឡាញ់ ចេះស្គាល់ទឹកដីរបស់ខ្លួន ថ្វីត្បិតចម្រៀងគាត់មានន័យ បង្ហាញពីសេចក្តីស្រឡាញ់សម្រាប់មនុស្សពីរនាក់ក៏ដោយ
ខ្ញុំក៏គិតថាមានវិធីមួយដាក់រូបថតហើយដាក់បទចម្រៀងគាត់ដើម្បីឱ្យបានស្គាល់ ក្រោយពីដាក់រូបថត ហើយបង្ហាញពីជីវិតឧទ្យានុរក្សទៅរកត្រី អាំងត្រី តាមតំបន់ធម្មជាតិនោះ មានកន្លែងច្រើន សេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន តែគាត់ឆ្លៀតបរិយាយពីភូមិសាស្ត្រស្រុកខ្មែរ ដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋស្រឡាញ់ទឹកដីកំណើត ស្គាល់ពីតំបន់ និងទឹកដីដ៏ល្អដែលមានគុណភាពល្អគាត់បានប្រើប្រាស់នូវវិធីច្រៀងនូវបង្កប់ន័យបង្ហាញទីតាំងតំបន់នៃប្រទេសរបស់យើង។ ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រីក៏បានបញ្ជាក់ថា ហើយទេសចរណ៍ បានផ្សារភ្ជាប់ធម្មជាតិបរិស្ថានគឺបង្ហាញនូវការរីកចម្រើន ដូចជាអ្នកភូមិជាច្រើនគាត់ក៏ដូច្នេះដែរ បានកែប្រែទៅចិញ្ចឹមត្រី កង្កែប មាន់ និងបង្កងអូស្ត្រាលីជាដើម នេះជាសេដ្ឋកិច្ចវិលជុំចាប់ផ្តើម។
ដូច្នេះការប្រែក្លាយតំបន់ការពារធម្មជាតិដែលមានសក្តានុពលទេសចរណ៍ទៅជាតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ ដើម្បីបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់សហគមន៍មូលដ្ឋាន ចូលរួមអភិវឌ្ឍ និងធ្វើឱ្យមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ហើយចូលរួមពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពអភិរក្សធនធានធម្មជាតិនិងជីវៈចម្រុះ។ ដូចជាតំបន់ទេសចរណ៍ភ្នំខ្នងផ្សារ បើយើងបើកឡានយូរទៅវានឹងខ្ទេចផ្លូវដើម្បី​សុវត្ថិភាពក្នុងភ្នំខ្នងផ្សារនេះត្រូវបានថែរក្សាជាតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិនោះយើងត្រូវតែចេះថែរក្សាវា យើងរៀបចំតំបន់នោះឱ្យមានចំណាត់ថ្នាក់កន្លែងបោះតង់កន្លែងចតឡាន បង្គន់អនាម័យដែលយើងត្រូវគិតគូរជាចាំបាច់​​សម្រាប់តំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិថ្មីនេះ។ យោងតាមប្រសាសន៍ឯកឧត្តមសាយ សំអាល់
ទាំងនេះ ក៏ដើម្បីសុវត្ថិភាព ដើម្បីជាកន្លែងកំសាន្តសប្បាយ យើងឃើញថា មានអ្នកទេសចរចាប់ផ្ដើមទៅកំសាន្ត ហើយយើងក៏ចង់ឱ្យទេសចរណ៍ទៅឱ្យបានច្រើនហើយពលរដ្ឋគាត់ ដែលអ្នកទេសចរម្នាក់ចាំបាច់ត្រូវការចំណាយក្នុងពេលទៅកម្សាន្តប្រមាណ ៥០ ដុល្លារក្នុងម្នាក់។ ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថែមទៀតថា៖ ក៏បានប្ដូរពីរបរកាប់ឈើ ធ្វើស្រែ ដុតធ្យូង មកជា ការលីសាក់កាដូ ជញ្ជូនឥវ៉ាន់ រៀបម្ហូប ចងតង់ នេះគឺជាការបង្វែរលុយពីអ្នកមានជីវភាពធូរធារ ទៅអ្នកដែលមានជីវភាពទាបជាង ហើយក៏ជាសញ្ញានៃការប្រើប្រាស់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលមានសុខសន្តិភាព ដែល ២២ ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជារីកចម្រើន តែបើប្រៀបទៅសហរដ្ឋអាមេរិក ឬប្រទេសមួយចំនួនមិនដូចទេ ព្រោះប្រទេសយើងធ្លាប់មានសង្រ្គាម
ក្មេងៗយុវជន គាត់ឡើងខ្នងភ្នំផ្សារ ដោយប្រណាំងគ្នាឡើងភ្នំ ចង់ដឹងថាសមត្ថភាពគាត់ប៉ុនណា យើងក៏ចង់បានដូច្នេះ គឺការសាកឡើងភ្នំ តែមិនសាកគ្រឿងញៀន»៕
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ដែរថា ៖ «ទាំងប្រជាពលរដ្ឋគាត់បានផ្សាភា្ជប់ទៅនឹងធម្មជាតិ និងកសិកម្មដែរ យើងកាលពីមុន ៤-៥ មុនយើងត្រូវការម្ហូបលឿនថ្មីៗ ប៊ឺហ្គឺរ ជាដើមប៉ុន្តែឥឡូវយើងត្រូវការបន្លែស្រស់ ឬមាន់ចិញ្ចឹមជាដើម ដែលបញ្ជាក់ពីការផ្លាស់ប្ដូរទៅរកអ្វីដែលថ្មី ភាពនិយមដោយផ្សាភ្ជាប់ទៅនឹងសកម្មភាពថ្មីៗដែរ។ រចនាដោយ