" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-103376 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ឥណទាន​សម្រាប់ទិញ​លំនៅឋាន​​កើនឡើង​ប្រមាណ ៦,៤ភាគរយ
ភ្នំពេញ  ៖ ទោះបីជា​ក្នុងស្ថានភាព​នៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​នៅមិនទាន់មានភាពប្រសើរឡើង​ដូច​មុនកូវីដ​១៩​ក្ដី​ តែកា​រ​ទិញ-លក់​អចលនទ្រព្យ ​ជាពិសេស​លំនៅឋាន​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅ​បន្ត​មានជាហូរហែ ជាក់ស្ដែង​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៣​កន្លងទៅនេះ ការផ្ដល់​ឥណទាន​សម្រាប់ទិញ​ផ្ទះជាកម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់​បានកើនឡើង​ប្រមាណ ៦,៤​ភាគរយ ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់​ធនាជាតិ​នៃកម្ពុជា​ចេញផ្សាយនៅ​ចុងខែ​មករា ឆ្នាំ២០២៤​នេះ ។​
បើតាមរបាយការណ៍​របស់ធនាគា​រជាតិនៃកម្ពុជាបានបង្ហាញថា កំណើន​ឥណទាន​​នៅក្នុង​ប្រព័ន្ធធនាគារ​​ឆ្នាំ២០២៣​ឃើញ​ថា ​មានកំនើន​ប្រមាណ ៤,៨ភាគរយ ដែល​ជាអត្រា​ទាប​បំផុត​ក្នុង​រយៈ​ពេល​២០ឆ្នាំចុងក្រោយ​នេះ ក្នុង​នោះ​ឥណទាន​ដែលគ្រឹះស្ថាន​ធនាគា​រផ្ដល់ទៅ​វិស័យ​សណ្ឋាគារ​ និង​ភោជនីយដ្ឋាន​មាន​កំណើន​ត្រឹមតែ ​០,៦​ភាគរយ​ ខណៈការ​ជួញដូរ​ដុំកើនឡើង ៤,៨ភាគរយ  ។
របាយការណ៍​បានបង្ហាញថា​ ឥណទាន​សម្រាប់ផ្ដល់​ជូន​ការទិញផ្ទះ​សម្រាប់ជា​កម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៣​ មានការកើនឡើង​៦,៤ភាគរយ ស្រ​បនឹង​ឥណទាន​សម្រាប់​ការជួញដូរអចលនទ្រព្យ​មាន​កំណើន​រហូតដល់​ ១៦,៩ភាគរយ ។ ដោយឡែក​ក្នុងវិស័យសំណង់​ទាំងមូល​​មានការកើនឡើង​១៣,៩ភាគរយ​ ។
ធនាគារ​ជាតិ​បាន​បង្ហាញទស្សន​ថា ក្នុង​ស្ថានភាពបែបនេះ បទប្បញ្ញត្តិ​​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​មួយ​ចំនួន ត្រូវ​បាន​អនុ​គ្រោះ​​​ដើម្បីផ្ដល់លទ្ធភាពបន្ថែម​ដល់​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ ​និងហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការជួយ​ទ្រទ្រង់​វិស័យ​ដែល​ត្រូវ​ការ​ហិ​រញ្ញប្បទាន​ដើម្បីរក្សា​និរន្តរភាព និងពង្រីកកា​រវិនិយោគ។
ទោះជា​យ៉ា​ងណាក្ដី​​ របាយការណ៍​ដដែល​នេះ​បាន​បង្ហាញថា សកម្មភាពលក់​លំនៅឋាន​ រួមមានផ្ទះល្វែង វីឡា​ភ្លោះ និងទោល​បានថយចុះ​រហូតដល់ ៤៩,៧​ភាគរយ ប៉ុន្តែ​ការ​លក់ខុនដូ​​វិញឃើញ​ថា​មានកំណើន​ឡើង​២ភាគរយ ​ក្នុង​ពេលសន្ទស្សន៍​ថ្លៃលំនៅឋាន​ បានថយ​ចុះ ២,៤ភាគរយ ក្នុងនោះដែរ​នៅរាជធានីភ្នំពេញ បានថយ​ចុះ​ ៣,២ភាគរយ ខណៈបណ្ដាខេត្ត​បានកើនឡើង ​៣,២ភាគរយ​ ។​
បើតាមធនាគារ​ជាតិ​ឱ្យដឹងថា​ ឥណទាន​សរុប​ក្នុងវិស័យធនាគារ​ បានកើនដល់​ ៥១,៨ពាន់លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ហើយ​ ឥណទាន​ដែលគ្រឹះស្ថាន​ធនាគា​រផ្ដល់​ជូន​​សម្រាប់ការទិញផ្ទះជា​កម្មសិទិ្ធផ្ទាល់​ខ្លួន ១៣,៥ភាគរយ​នៃ​ឥណទានសរុប​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ដូច្នេះគិតត្រឹម​ឆ្នាំ​២០២៣ ឥណទាន​ដែលផ្ដល់ជូន​សម្រាប់​ការ​ទិញ​ផ្ទះជា​កម្ម​សិទ្ធិ​ផ្ទាល់ខ្លួន​មានជិត​៧ពាន់លានដុល្លា​រអាមេរិក ។​
បើតាម​លោកឧកញ៉ា នួន រឹទ្ធី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុន KFA Group ​បានមានប្រសាសន៍ថា​ ការលក់​ និងការ​អភិវ​ឌ្ឍ​​​លំនៅឋានតម្លៃខ្ពស់​មានការ​ថមថយ​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់ ប៉ុន្តែសម្រាប់​លំនៅឋាន​តម្លៃសមរម្យ ​និង​​តម្លៃ​មធ្យម​នៅតែបន្តមានសកម្មភាព ទាំងការសាងសង់ ទាំងការទិញ-លក់ ជាពិសេស​ការ​បង់ផ្ដាច់​ជាមួយធនាគារតែម្ដង។
អ្នកទិញផ្ទះភាគច្រើន​បានចាប់ផ្ដើម​ប្រើ​ឥណទាន​ធនាគារ​យកទិញ​ផ្ទះ ព្រោះតែ​មុននឹងទទួល​បាន​ឥណទាន​​ ភាគីខាង​ធនាគារ​ត្រូវ​សិក្សា​ពីចំណូល និងខ្ទង់ចំណាយ​របស់​អតិ​ថិ​ជន​ជាមុន​សិន​ ហើយអត្រាការ​ប្រាក់​ធនាគា​រក៏មាន​អត្រា​ទាប​ជាង​ការ​ប្រាក់ដែលទិញផ្ទះបង់ជា​មួយ​ម្ចាស់​បុរីដែរ​៕