" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-73880 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការផ្គត់ផ្គង់សណ្ឋាគារ​កម្រិត​ផ្កាយ​៤ឡើងទៅរំពឹងមានចំនួន​ ១ ៤០០បន្ទប់នៅក្នុងឆ្នាំនេះ​
ភ្នំពេញ ៖ ការ​សាងសង់​សណ្ឋាគារ​ថ្មីៗក្នុងឆ្នាំ២០២២​នេះ​​ បានចាប់ផ្ដើមមាន​សន្ទុះ ​និងមានការផ្គត់ផ្គង់​ឡើង​វិញ​បន្ទាប់ពី​រយៈពេល​២ឆ្នាំកន្លងទៅនេះបានជួបបញ្ហា​មួយចំនួន​ដោយ​សារ​តែ​​កូវីដ​១៩​ ​រហូតមានសណ្ឋាគារ​ខ្លះត្រូវ​បិទទ្វា​រ​ទាំង​ស្រុង ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia បានឱ្យដឹងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២២​នេះ ការផ្គត់ផ្គង់​​នៅឧស្សាហកម្មសណ្ឋាគារប្រទេស​កម្ពុជា​រំពឹងថា​មាន​ចំនួន​ ១៤០០បន្ទប់  មាន​កំណើនប្រមាណ ​១៣​ភាគរ​យ​​ធៀបនឹង​ឆ្នាំ២០២១​កន្លងទៅ​នេះ។​
របាយការណ៍​ដដែល​នេះក៏បានបង្ហាញផងដែរថា ក្នុងរយៈពេល​៣ខែចុងក្រោយ​នេះ សណ្ឋាគារ​លំដា​ប់​ផ្កាយ​៤​ឡើងទៅ​មានការផ្គត់ផ្គង់​លើទីផ្សារបន្ថែមចំនួន ៣​សណ្ឋា​គា​រ​ ដោយក្នុង​នោះ​​រួម​មាន​សណ្ឋាគារ Tribe Phnom Penh Post Office Square មាន​ទីតាំង​នៅខ​ណ្ឌដូ​ន​ពេញ ជា​សណ្ឋាគារ​លំដាប់​ផ្កាយ​៤ , សណ្ឋា​គារ Hotel KVL ជាសណ្ឋាគារ​លំដាប់ផ្កាយ​៤​មានទីតាំង​នៅ​ខណ្ឌ​ដូ​ពេញ និង​សណ្ឋាគារ Citadine Flatiron Phnom Penh ជា​សណ្ឋាគារ​លំដាប់ផ្កាយ​៤ មានទីតាំង​នៅ​ខណ្ឌ​ដូន​ពេញ រាជធានីភ្នំពេញ ។
នៅក្នុងវិបត្តិកូវីដ​១៩ ​ឆ្នាំ២០២០​ និងឆ្នាំ២០២១​កន្លងទៅ សណ្ឋាគារ​ជាច្រើន​នៅក្នុងខេត្តដែលមានសក្ដានុពល​​ទេសចរណ៍​ ដូចជា ​សៀមរាប ព្រះសីហនុ និងភ្នំពេញ​បានបិទទ្វារ ​និងផ្អាក​ដំណើរការ​ ហើយទីតាំង​សណ្ឋាគារ​មួយចំនួនក៏បានកែប្រែ​ទៅជាអាជីវកម្ម​បែប​ផ្សេង​ដើម្បីរក​ចំណូល។ ប៉ុន្តែ​ក្រោយពេលរដ្ឋាភិបាល​បើក​សេដ្ឋ​កិច្ច​​ទូលាយ​លើ​សេដ្ឋកិច្ច​ឡើងវិញ​ឃើញថា​អាជីវកម្ម​សណ្ឋាគារ​មួយចំនួន​ចាប់ផ្ដើមមានសកម្មភាព​ឡើងវិញ​ផងដែរ ។
លោក ​ឌិន សុមេធារឹទ្ធ​ ប្រធានសមាគម​សណ្ឋាគារ​កម្ពុជាបានលើកឡើងថា ​​វិស័យ​សណ្ឋាគារ​បានជួបប្រទះ​នឹង​បញ្ហា​កាលពីអំឡុងកូវីដ​១៩ តែវិស័យ​នេះបានចាប់ផ្ដើមមានសកម្មភាព ​និងដំណើរការ​ឡើងវិញ​បន្តបន្ទាប់ក្រោយពី​ស្ថានភាពកូវីដ​១៩​បានធូរស្រាល ជាពិសេស ក្រោយពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ស្រុក​ចាប់ផ្ដើម​ចេញធ្វើ​ដំ​ណើ​រ​​​កម្សាន្ត​ទៅតាមរមណីយដ្ឋាននានា​នៅថ្ងៃឈប់សម្រាក​ចុងសប្ដាហ៍ ​ឬបុណ្យ​ទាននានា ។​
យ៉ាងណាក្ដី តម្រូវការ​បន្ទប់​សណ្ឋាគារ​លំដាប់​ផ្កាយ​៥​នៅកម្ពុជា​នាពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ​មិនទាន់មានសកម្មភា​ព​ខ្លាំង​​ដូចមុនកូវីដ​១៩​នៅឡើយទេ ដោយសារតែ​សណ្ឋាគារ​ទាំងអស់​នេះភាគច្រើន​ផ្ដោតទៅលើ​ភ្ញៀវ​ជា​ជន​បរ​ទេស ហើយការផ្គត់ផ្គង់​បន្ទប់សណ្ឋាគារ​លំដាប់ផ្កាយ៤ ចុះក្រោយ​អាច​មានតម្រូវការខ្ពស់ ជាពិសេសពី​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ក្នុងស្រុក ។
លោក Lawrence Lennon នាយកគ្រប់គ្រង​ក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia ឱ្យដឹងថា​​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០២២​នេះ ចំនួន​ភ្ញៀ​​វ​ទេ​ស​ចប​រទេសចូលមកកម្ពុជា​នៅមាន​តិច​តួចនៅឡើយ ​ហើយចំនួនតិចតួ​ចនៃ​ទេស​ចរបរទេស​​នេះ​​ធ្វើ​ឱ្យសណ្ឋាគារលំដាប់ផ្កាយ ៤ និង៥ មានការ​ប្រើប្រាស់​ប្រហែល​​​៥​ភាគ​រ​យ​​ប៉ុណ្ណោះ បើទោះបី​ជា​បច្ចុប្បន្ននេះ សណ្ឋា​គា​រ​ជា​ច្រើនកំពុង​ធ្វើ​ពិ​ពិ​ធ​ក​ម្មក្នុ​ង​កា​រ​ប​​​​ង្វែ​រ​​​ទៅ​កា​ន់​ទី​ផ្សា​​រ​ក្នុង​ស្រុ​ក​ក៏​ដោ​យ។ ស​ណ្ឋាគារ​ទាំ​ង​​នោះ​ក៏ងា​ក​មកផ្តោត ដោយរកចំណូល​មក​ពី​ការ​ជួល​កន្លែងធ្វើការរួម និងអាហារ និង​ភេសជ្ជៈ ព្រមទាំ​ង​កា​រ​រៀ​បចំ​​ព្រឹ​ត្តិ​កា​រ​ណ៍ ​និងការគ្រប់គ្រងក្តី ៕